Wspieramy wolontariuszy, którzy mają pomysł, jak zmienić świat!

Aleksandra Snuzik, 17-letnia pasjonatka biologii, w ramach stażu naukowo-wolontariackiego nie tylko prowadzi badania nad lekiem na malarię, ale też uczy dzieci w Afryce o polskiej historii, tradycji i zwyczajach.

Aleksandra od ponad 3 lat prowadzi badania naukowe na temat zwalczania pasożytów człowieka związkami, które izoluje z polskiej odmiany cebuli. W jaki sposób cebula, wykorzystywana w syropach na przeziębienie, może pomóc zwalczyć malarię? - Kluczem jest ewolucja. Ta choroba cały czas ewoluuje, więc leki, które działają przez pierwsze lata, po pewnym czasie przestają być efektywne. Dotychczas jednak nie leczono malarii cebulą, więc nie zdążyła się ona uodpornić – tłumaczyła w Programie Czwartym Polskiego Radia.

Jak zaczęła się jej przygoda z nauką? Jak wspomina Ola, na początku gimnazjum nauczyciel biologii dał jej pierwszą część książki wydanej przez Nową Erę, realizującej program obowiązujący na maturze. Ucząc się tylko z tych publikacji, zdobyła podwójny tytuł laureata konkursu kuratoryjnego z biologii, a już pod koniec drugiej klasy zaczęła badać pierwotniaki. Pierwsza część podręcznika nadal znajduje się na jej półce.

Posłuchaj, jak Ola opowiada o swojej afrykańskiej misji i codziennym życiu w dalekiej Ghanie.