Pomagamy nagradzać polskich twórców literatury dla dzieci

Coroczny konkurs Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” to ważna i wartościowa inicjatywa pro-czytelnicza o długoletniej tradycji. Jesteśmy dumni, że możemy być jej partnerem.

Czym jest IBBY

IBBY to międzynarodowa organizacja non profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Polska sekcja IBBY istnieje od 1973 roku i stawia sobie za cel integrację środowisk związanych z książką dla młodego czytelnika, wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocję książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim, przyczynianie się do rozwoju literatury dla młodych oraz promocję wartościowej artystycznie książki dla młodych. Jednym z najważniejszych działań IBBY jest organizacja konkursu „Książka Roku”. Jury złożone z ekspertów w tej dziedzinie dokonuje przeglądu oferty wydawniczej dostępnej na polskim runku i wskazuje tytuły szczególnie warte polecenia. Nagradzana jest także osoba lub organizacja, która ma szczególne osiągnięcia w promocji czytelnictwa w danym roku.

Dlaczego wsparcie dla konkursu jest ważne

Nowa Era – jako partner konkursu „Książka roku” – corocznie przekazuje IBBY grant umożliwiający jego realizację oraz funduje nagrody dla laureatów. Uważamy, że to ważne, ponieważ kochamy książki, a za każdą książką stoi autor i ilustrator, którzy ją stworzyli. Nagrody literackie takie jak „Książka roku” to nie tylko symboliczne docenienie ich pracy, pomysłu i wysiłku, ale też pomoc finansowa ułatwiająca im dalsze działanie i godne życie. Pamiętajmy, że stworzenie książki to nie kwestia kilku dni, lecz miesięcy, a nierzadko roku czy więcej. Mówimy tu więc o długotrwałym zaangażowaniu, które powoduje, że wielu autorów utrzymuje się wyłącznie z owoców swojej twórczości. Cieszymy się, że możemy im tu ułatwić!

Zobacz stronę IBBY: IBBY – Polska Sekcja