Campus Seminar 2014

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Czego może nauczyć nas Afryka i dlaczego tylko ona może nas dziś czegoś nauczyć?

Czego może nauczyć nas Afryka i dlaczego tylko ona może nas dziś czegoś nauczyć?

Szymon Hołownia (ur. 1976), publicysta, autor 11. książek (w tym dwóch wraz z Marcinem Prokopem). Pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”, obecnie związany z portalem stacja7.pl. Współpracuje z telewizją TVN, w której współprowadzi programy “Mam Talent!” oraz “Zwykły Bohater”. Laureat nagród: Grand Press (dwukrotnie), Ślad, Mediatory (dwukrotnie), Wiktor Publiczności. W 2013 r. założył Fundację Kasisi wspierającą sierociniec w Kasisi w Zambii (fundacjakasisi.pl), a w 2014. Fundację Dobra Fabryka (dobrafabryka.pl), która wspiera hospicjum w Kabudze w Rwandzie oraz wiejski szpital w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga.

Czytaj więcej
Jacek Żakowski

Jacek Żakowski

W jaki sposób współczesny system edukacyjny może przygotować młodych ludzi do wyzwań przyszłości?

Świat stoi na krawędzi wielkiej zmiany, która będzie odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia.

Dzięki postępom w medycynie żyjemy coraz dłużej oraz dłużej zachowujemy aktywność. Wynikiem tego ludzie w coraz późniejszym wieku decydują się na posiadanie potomstwa, co również zmienia nasze podejście do rodziny i rodzicielstwa. Oznacza to, że dzięki tym decyzjom ludzie dłużej pozostają aktywni zawodowo. W jaki sposób system edukacji może przygotować nasze dzieci i młodzież na taką zmianę?

Jacek Żakowski (ur. 1957), publicysta “Polityki”, komentator “Gazety Wyborczej”, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas, autor piątkowych “Poranków TOK FM”, kilkunastu książek i programów tv. “Dziennikarz Roku 1997″, laureat m.in. dwóch Wiktorów. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego.

Czytaj więcej
Sylwia Zawada

Sylwia Zawada

Szczęście i sens w życiu.

Jak żyć radośnie? Jaka jest różnica pomiędzy radością a spełnieniem oraz w jaki sposób uczyć nasze dzieci, aby wiodły radosne oraz spełnione życie?

Sylwia Zawada jest certyfikowanym coachem ICF ACC oraz ekspertem w obszarze szczęścia. Jej misją jest Pomnażanie Szczęścia – w życiu indywidualnych osób, w organizacjach edukacyjnych oraz biznesie. Wierzy, że szczęśliwi ludzie są bardziej produktywni, twórczy, zdrowi i łatwiej odnoszą sukcesy. Pasjonatka nowych mediów i idei uczenia się przez całe życie. Posiada ponad 10 lat doświadczenia w biznesie w projektach wspierających procesy HR. Fanka Kena Robinsona, Chipa Conley’a, Tony’ego Hsieha, Brene Brown, Rity Pierson, Nicka Vujicica, Bena Zandera.

Czytaj więcej
Saku Tominen

Saku Tominen

Nauczanie w Niepewnym Świecie – Myśl Campus Seminarium

Świat zmienia się coraz szybciej – nie jest łatwo za nim nadążyć. W jaki sposób zmianę można odbierać jako czynnik pozytywny oraz jak na nią reagować.

Saku Tuominen to doświadczony biznesmen i menadżer. Jako przedsiębiorca zajmuje się wdrażaniem nowych pomysłów i doradztwem w procesach kreatywnych. Na jesieni 2009 założył wraz z Juhą Tynkkynenem Idealist Group. Zdaniem Saku kreatywności nie zdobędzie się leniuchując. Wręcz przeciwnie – wymaga ona ciężkiej pracy i myślenia, a także odpowiednich modeli postępowania i realizacji.

Saku stworzył ponad sto formatów telewizyjnych, które sprzedały się w wielu krajach. Pełnił funkcję dyrektora kreatywnego międzynarodowej stacji telewizyjnej w Londynie. Świadczył usługi doradcze dla ponad stu przedsiębiorstw i napisał 5 książek: dwie o kreatywności, jedną o internacjonalizacji, zaś ostatnie dwie na temat włoskiej kuchni.

Czytaj więcej
Fiona Bartels-Ellis

Fiona Bartels-Ellis

Równość i Różnorodność dla Pracowników Oświaty

Edukacja jest drogą wiodącą do równych szans dla dzieci z miast i wsi, dla młodzieży z biedniejszych obszarów oraz dla tych z bogatszych rodzin. 

W jaki sposób propagować powszechną tolerancję dla ogólnie pojętej różności, np. w kwestii płci, klasy społecznej, tożsamość kulturowej, itp. Czy uda nam się uniknąć cyberprzemocy i agresji w szkole dzięki poszerzaniu zrozumienia innych osób?

Dr Fiona Bartels‐Ellis pełni funkcję Kierowniczki ds. Równych Szans i Różnorodności przy British Council od 2000 roku. Jest odpowiedzialna za wyznaczanie strategicznych kierunków i koordynację działań biur organizacji w 110 krajach w zakresie wspierania aktywności i stosunków kulturalnych. Fiona cieszy się powszechnym uznaniem jako adwokatka działająca na rzecz równego traktowania, a niedawno została uznana jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej
Kamila Sidor

Kamila Sidor

Kodowanie Jest Jak Poezja

Kodowanie zmienia świat. Teraz każda osoba z dostępem do laptopa jest w stanie napisać program, który ułatwi życie i efektywność pracy. Czy powinniśmy uczyć kodowania jako pierwszego języka obcego w szkole? Jak uczyć kodowania i dlaczego powinniśmy to robić?

Kamila jest przedsiębiorcą społecznym, współtwórczynią i CEO międzynarodowej społeczności kobiet w IT – Geek Girls Carrots . Opracowała Carrots Kids – scenariusz zajęcia dla dzieci z programowania. Wspiera inicjatywy społeczne m.in. Link do Przyszłości promujący karierę w IT wśród młodzieży. Kamila jest inwestorem w startupie technologicznym Motivapps. W 2014 roku została wybrana do grona 25 młodych liderów przez magazyn “Teraz Polska” oraz znalazła się na liście liderów Europy Środkowo-Wschodniej New Europe 100. Kocha nurkowanie, bieganie i dobre książki.

Czytaj więcej
Alicja Czyrska

Alicja Czyrska

Wpływ wielozadaniowości na mózg człowieka.

Wielozadaniowość stała się w codziennym życiu czymś tak oczywistym, że często zapominamy, że nierzadko robimy kilkanaście rzeczy na raz.

Czy wielozadaniowość jest czymś naturalnym? W jaki sposób w dłuższej perspektywnie zmienia ona nasz mózg oraz wpływa na nasze zdolności poznawcze? W jaki sposób możemy uczyć nasze dzieci lepszego wykorzystania swojego mózgu do wielozadaniowości?

Z wykształcenia jestem psychologiem, obecnie piszę pracę doktorską w Instytucie Psychologii PAN na temat funkcjonowania umysłu w świecie nowych technologii. Szczególnie interesuje mnie, w jaki sposób otwartość poznawcza oraz styl przetwarzania informacji modyfikują rozwiązywanie zadań w warunkach wielozadaniowości. Obecnie pełnię funkcję redaktora naczelnego popularnonaukowego miesięcznika 21.WIEK. Od lat natomiast interesuję się tym, jak funkcjonuje ludzki mózg i w jaki sposób efektywnie możemy korzystać z jego możliwości.

Czytaj więcej
Kamil Dziadkiewicz

Kamil Dziadkiewicz

Drukarki 3D

Drukarki 3D. Do czego można je wykorzystać? W jaki sposób wypłyną one na nasze życie oraz czego można od nich oczekiwać? Czy dokonają rewolucji w naszym społeczeństwie na wzór silnika parowego oraz komputerów osobistych? 

Kamil Dziadkiewicz kocha wszystko, co ma związek z technologią chociaż z wykształcenia jest polonistą. Zafascynowany rewolucją związaną z drukiem 3D, może mówić na ten temat godzinami. Z tego właśnie powodu, opowiadanie innym o tej technologii należy do jego obowiązków. Zdobywał doświadczenie w największych stacjach telewizyjnych oraz w agencjach reklamowych. Prelegent tegorocznego TEDx Poznań, gdzie mówił o potencjale druku 3D w nowoczesnej edukacji. W wolnych chwilach jest współprowadzącym podcast “Webskie Chłopaki” i tworzy vlog o druku 3D “Reality Maker”.

Czytaj więcej

Zobacz także