Różni, ale Równi – kolejny rok z Dniem Godności w polskich szkołach

Już po raz ósmy w setkach polskich szkół organizacja Global Dignity przeprowadziła cykl zajęć adresowanych do młodych ludzi, podczas których toczyć się będzie dyskusja o poszanowaniu praw i godności młodzieży we współczesnym świecie. Nowa Era jest partnerem edukacyjnym programu w Polsce. 

W dobie konfliktów zbrojnych, eskalacji sporów politycznych oraz narastającej dyskryminacji, książę Haakon z Norwegii, finski profesor Pekka Himanen oraz założyciel Operation Hope, Amerykanin Hope Bryant wyszli z inicjatywą utworzenia Światowego Dnia Godności. Dzień ten jest dziś symbolicznym ukoronowaniem działań na rzecz godności i ma przypominać o tym, że szacunek przysługuje każdemu młodemu człowiekowi, niezależnie od wyznania czy przynależności etnicznej.

Zasięg Światowego Dnia Godności jest ogromny: w ubiegłym roku w jego obchodach uczestniczyło ponad milion dzieci w 79 krajach. W projekcie od 8 lat aktywnie uczestniczy również Polska, gdzie za jego organizację odpowiada Global Dignity Poland. Od 2015 działania stowarzyszenia objęte są honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Światowy Dzień Godności powstał w 2006 roku i obchodzony jest w trzecią środę października. Tego dnia, wzorem poprzednich lat, tysiące wolontariuszy wyruszy do szkół, aby porozmawiać z młodzieżą na temat godności i jej wartości.

W Polsce od 2008 roku Dzień Godności zawitał już do blisko 500 szkół i tym samym tysiące młodych ludzi miało okazję rozmawiać o godności. 

Lekcja o godności

Aby przekazać młodzieży niezbędną wiedzę na temat tego, czym jest godność i jak ważny jest wzajemny szacunek, Global Dignity Poland każdego roku organizuje zajęcia w szkołach, podczas których młodzież dyskutuje na temat zasad godności i dzieli się swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Każda szkoła może zgłosić się do programu i przeprowadzić tego typu zajęcia również u siebie. W Polsce, w roku szkolnym 2017/2018 działaniom Global Dignity przyświeca hasło „RÓŻNI, ALE RÓWNI”.

„Chcemy pokazać młodym ludziom, że każda różnica może być wzbogacająca i budująca dla społeczności, w której żyją. Jak również, że bez względu na wszystkie różnice łączą ich te same prawa oraz podobne marzenia, potrzeby, obawy czy upodobania. Także, że każda osoba wnosi pewną wartość do grupy, środowiska, w którym funkcjonuje i dzięki temu wszyscy możemy z tego czerpać korzyści.”

– mówi Jacek Olechowski, Przewodniczący Global Dignity w Polsce.

Organizatorzy przygotowali pakiet materiałów dla nauczycieli, z których mogą skorzystać podczas lekcji na temat godności. Każda szkoła będzie mogła przeprowadzać lekcje aż do końca roku szkolnego. W trakcie zajęć dla młodzieży podejmowana będzie dyskusja o szeroko pojętej odmienności wynikającej z różnych czynników, takich jak stopień sprawności fizycznej oraz intelektualnej, wyznania, różnic światopoglądowych, pochodzenia czy koloru skóry.

Dodatkowe instrukcje dotyczące organizacji zajęć oraz wszelkie informacje o projekcie można uzyskać, pisząc na adres: info@dziengodnosci.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 734 423 357. Więcej materiałów dostępnych jest na profilu Światowy Dzień Godności na portalu społecznościowym Facebook.

Obejrzyj film będący elementem warsztatu „RÓŻNI, ALE RÓWNI”:


Pobierz materiały do przeprowadzenia warsztatu z uczniami: