Javascript is required

Marzyć jak Wolfke... - o konstruowaniu pojazdów kosmicznych i zasadach ruchu w kosmosie

11.02.2022

Szkoła podstawowaWebinariumFizyka
Podziel się
Zdjęcie Jana Kindrackiego.

Retransmisja webinarium o konstruowaniu pojazdów kosmicznych.

O prowadzącym:

dr hab. inż. Jan Kindracki – prof. Politechniki Warszawskiej jest specjalistą z dziedziny kosmonautyki i silników rakietowych. Pracuje na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Jest ekspertem w dziedzinie przestrzeni powietrznej i lotów orbitalnych, a także opiekunem studenckiego projektu PW-Sat - pierwszego polskiego sztucznego satelity umieszczonego na orbicie okołoziemskiej. Może pochwalić się obecnością na liście 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Plan webinarium:

W czasie webinarium prof. Kindracki zabierze Państwa w fascynującą podróż po... zasadach względności i prawach dynamiki. Czym jest prędkość? Co wyznacza drogę w kosmosie? Jak nadać prędkość w przestrzeni pozbawionej sił? Jak nawigować, gdy nie widać punktów odniesienia? Te pytania rodzą się w głowach Państwa uczniów, gdy dłużej zastanowią się nad kinematyką i dynamiką ruchu. Wykład pozwoli Państwu nie tylko odpowiadać na tę potrzebę wiedzy, ale także zafascynować uczniów i przekazać im wiele rzeczywistych przykładów zjawisk fizycznych oraz wydarzeń z historii i przyszłości podboju kosmosu. Tak jak młody Mieczysław Wolfke czytając powieści Verne'a, tworzył obliczenia i wnioski definiujące "planetostaty" podróżujące do Księżyca, tak być może wśród Państwa uczniów są talenty, którym trzeba tylko dać iskrę, aby zapalić pasję do osiągania marzeń ludzkości.

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne spotkania związane z obchodami roku Wolfkego:

  1. Patrzeć jak Wolfke... - o tworzeniu obrazów w bardziej i mniej konwencjonalny sposób
  2. O osiąganiu niskich temperatur i budowie materii. Niskie temperatury – czyli wprowadzenie do tego jak Wolfke odkrył dwie odmiany helu zestalił go?
  3. Myśleć jak Wolfke... - O energii zgromadzonej w atomach oraz niebezpieczeństwie i możliwościach korzystania z niej.

Obejrzyj webinarium:

Szkoła podstawowaWebinariumFizyka
Podziel się