Javascript is required

Stosowanie matematyki w sytuacjach życiowych w podręcznikach serii Wielka Przygoda, klasa III

20.02.2019

Szkoła podstawowaMatematykaWebinariumEdukacja wczesnoszkolna
Podziel się
Zdjęcie Ewy Swobody.

Zapraszamy na retransmisję webinarium o stosowaniu matematyki w sytuacjach życiowych w podręcznikach serii Wielka Przygoda.

O prowadzącej:

prof. dr hab. Ewa Swoboda – Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, dydaktyk matematyki, nauczyciel akademicki pracujący z przyszłymi nauczycielami matematyki. Autorka cenionych prac o nauczaniu matematyki. Współautorka edukacji matematycznej w serii Wielka Przygoda.

Program webinarium:

Zagadnienia związane z tematem w skrócie nazywanym „umiejętności praktyczne” przewijają się przez edukację matematyczną od pierwszej klasy. W naszej koncepcji służą one dwóm celom, co powoduje, że traktujemy je jak dwie strony tej samej monety:

  • Umiejętności praktyczne są ważne same w sobie. Pokazują na użyteczność umiejętności matematycznych w życiu codziennym.
  • Możliwość odwołania się do sytuacji dziejących się w życiu codziennym wzmaga motywację do prowadzenia rozumowań matematycznych, a działania praktyczne stają się w naturalny sposób modelem operacji matematycznych.

W klasie III będziemy wielokrotnie powtarzać te informacje, które należy zapamiętać mimo że trudno je ująć w jeden spójny system (są to głównie obliczenia związane z upływem czasu). Będziemy też kontynuować rozważania związane z innymi obszarami, w których występuje stosowania matematyki w sytuacjach życiowych. Niektóre z tych rozwiązań dydaktycznych zostaną szczegółowo omówione.

Obejrzyj webinarium:

Szkoła podstawowaMatematykaWebinariumEdukacja wczesnoszkolna
Podziel się