Javascript is required

Głośniej znaczy szybciej

Autor: Magda Kozińska, 19.03.2020

Szkoła średnia bez tajemnic
Podziel się

Jak najefektywniej zapamiętać dużą partię materiału? Wykorzystując tzw. efekt produkcyjny lub, mówiąc prościej, czytając na głos ważne informacje – przekonuje psycholog Collin MacLoad z kanadyjskiego Uniwersytetu Waterloo.

MacLoad przeprowadził serię eksperymentów, polegających na tym, że badani mieli zapamiętać jak największą liczbę słów. Część z nich czytała je po cichu. Część – słuchała, gdy ktoś je czytał. Ostatnia grupa sama czytała je na głos. Okazało się, że właśnie ci badani zapamiętali najwięcej. Jak tłumaczy MacLoad związane jest to z tym, że pamięć najlepiej funkcjonuje wtedy, gdy aktywnie angażujemy się w proces zapamiętywania. To tzw. efekt produkcyjny – nauka jest najskuteczniejsza, gdy uczeń sam musi coś wytworzyć (w tym przypadku głośno przeczytać tekst).

Jak badania MacLoada wykorzystać w praktyce? Oto krótki przewodnik:

  1. Krok pierwszy – podkreślanie
    Kiedy masz do nauczenia się dużą partię materiału, przede wszystkim przeczytaj po cichu cały tekst bardzo uważnie i podkreśl kluczowe informacje (nie samo hasło, ale także 2-3 krótkie frazy, które je tłumaczą). Na tym etapie niczego, nie musisz zapamiętywać.
  2. Krok drugi – czytanie
    Przeczytaj na głos podkreśloną informację wraz z frazami, które ją tłumaczą. Zrób to tyle razy, aż uznasz, że ją zapamiętałeś. Po każdym zapamiętanym fragmencie zrób 3 minuty przerwy.
  3. Krok trzeci – testowanie
    Zakryj notatki i spróbuj powtórzyć wszystkie zagadnienia, które przed chwilą ćwiczyłeś. Jeśli z którymś masz kłopot, powtórz jeszcze raz krok drugi.

Powodzenia!

Szkoła średnia bez tajemnic
Podziel się