Moment poznawania wyników egzaminów ósmych klas to ważna chwila dla młodych ludzi. Z wynikiem łączą się duże oczekiwania, a to powoduje stres. Bardzo ważne jest, jak na wiadomość o uzyskanych rezultatach zareagują rodzice.
Nawet dla dorosłego, dojrzałego człowieka opinia ojca i matki jest ważna. A co dopiero dla nastolatka, który buduje swoją tożsamość i samoocenę? Choć w wieku dojrzewania młodzi ludzie próbują oddalić się od rodziców i szukają akceptacji wśród rówieśników, to jednak w ważnych chwilach wciąż bardzo potrzebują rodzicielskiego wsparcia i zrozumienia. A także rozwagi, spokoju.
Warto się zawczasu przygotować emocjonalnie na tę chwilę. Oto kilka wariantów reakcji, może przydadzą się Wam jako podpowiedź.
Gdy egzamin poszedł bardzo dobrze
Najlepsza będzie szczera radość. I raczej nic więcej, żadnych morałów („No, widzisz, miałam rację, że jak popracujesz, to będą efekty”), porównań („A reszta klasy jak? Lepiej wypadasz od nich?”) czy ogólników („Jesteś taki mądry”, „To było do przewidzenia, przecież jesteś dobrą uczennicą”). Ucieszcie się, że wynik jest dobry, pamiętając, że to zarówno efekt uzdolnień, wysiłku ucznia, jak i pewnego szczęścia, że w dzień egzaminów wszystko potoczyło się dobrze. Nadmierne wychwalanie uzdolnień dziecka nie jest dobre, choćby dlatego, że – jak wskazują badania – często wzbudza lęk i sprzyja myślom: „A co, jeśli ja wcale nie jestem taki zdolny, tylko miałem szczęście? Co, jeśli się to w końcu wyda?”.
Gdy wynik jest średni
Przytul dziecko, pogratuluj szczerze tego, że zdobyło tyle punktów, ile zdobyło. Nie rób żadnych uwag w stylu: „Mogło być lepiej”, „A dlaczego nie więcej?”. Doceń starania, jakie dziecko czyniło w roku szkolnym. A jeśli sądzisz, że za mało się starało, to zachowaj tę myśl dla siebie (potem możesz pożalić bliskiej, zaufanej osobie – w absolutnej dyskrecji). Jest dobrze. Teraz można odpocząć po ciężkim roku nauki.
Gdy test ma niską punktację
Weź głęboki wdech. Pomyśl o tym, że dziecko starało się i teraz przeżywa porażkę. Pokaż mu, że może liczyć na Twoją miłość, wsparcie, akceptację. Powiedz, że oceny szkolne nic nie mówią o nim, jako o człowieku. To jest tylko wynik z bardzo małego kawałka szkolnej edukacji – kilku przedmiotów. A dziecko, jako człowiek, to ogrom możliwości, zalet, emocji. Niezależnie, do jakiej szkoły się dostanie i co będzie w życiu robić – jest dla Ciebie najważniejszym człowiekiem. Co będzie dalej? W tej chwili nie wiesz, ale coś wymyślicie. Razem!
Jeśli wynik egzaminów zupełnie Was zaskoczył
Może się okazać, że egzamin poszedł dużo lepiej lub dużo gorzej niż zakładaliście. Spróbuj zapanować nad swoimi emocjami i dowiedzieć się, jak z tym czuje się dziecko. Czy jest przybite? A może założyło na twarz maskę obojętności (za nią zwykle kryją się silne emocje)? Co mówi o sobie, o tej sytuacji? W takich trudnych chwilach dobrze sprawdza się prosta zasada – być blisko, akceptować wszystkie uczucia, nie komentować za wiele (np. nie szukać winnych tej sytuacji). Dajcie sobie czas na oswojenie się z nową myślą.
Teraz możecie już policzyć, ile punktów uzyskał kandydat. Trzmamy kciuki, by suma punktów wystarczyła, by dostać się do wymarzonej klasy.