Javascript is required

Zasady efektywnej nauki

Autor: Anna Tulczyńska, 11.03.2024

Szkoła średnia bez tajemnicEdukacja
Podziel się

Oto 7 zasad, które pomogą dobrze wykorzystać czas i przyswoić wiedzę.

Rodzice mogą pomóc dziecku w wielu kwestiach. Nie mogą jednej rzeczy. Nie mogą za dziecko nauczyć się do egzaminu. To zadanie młody człowiek musi wykonać sam. Zdarza się jednak często, że uczniowie nie potrafią się uczyć, a szkoła nie kształtuje w nich tej kompetencji.

Problemy z przygotowaniem do egzaminów mają także, a nawet - paradoksalnie najczęściej - uczniowie zdolni. Przez dłuższy czas lub cały okres nauki w szkole podstawowej wiedza przychodziła im niejako sama, dzięki aktywności na lekcjach, uważnemu słuchaniu nauczyciela, wykonywaniu standardowych prac domowych. Kiedy trzeba powtórzyć większą partię materiału, nie potrafią tego zrobić. Czują się zagubieni. Potrzebują w tym zakresie pomocy osób dorosłych. Warto przekazać im kilka podstawowych zasad:

  1. Koncentruj się tylko na zadaniu. Na jednym zadaniu na raz. Rozpoczynając naukę schowaj wszystkie „rozpraszacze”: telefon, pilot od telewizora, smartwatch wysyłający powiadomienia. Może wydawać się, że da się jednocześnie uczyć się, rozmawiać na czacie i słychać muzyki. Jednak badania pokazują, że zabiera to więcej czasu niż zrobienie tych czynności oddzielnie, po kolei.
  2. Systematycznie ucz się małych partii. To najłatwiejsza i najtrudniejsza w zastosowaniu reguła. Odwlekanie nauki powoduje nawarstwianie się materiału i zwiększa stres.
  3. Ucząc się, rób sobie przerwy co około 40 minut. Zrób wtedy coś miłego.
  4. Przeplataj naukę przedmiotów. Mózg nie lubi wykonywać podobnych zdań przez dłuższy czas.
  5. Najefektywniejszy sposób nauki to tłumaczenie tego zagadnienia komuś innemu – ucz się razem ze znajomymi lub tłumacz rodzicom
  6. Im więcej twojej aktywności tym więcej zapamiętujesz. Samo czytanie to może być za mało, by utrwalić materiał. Angażuj w naukę jak najwięcej zmysłów – wzrok, słuch, dotyk. Wtedy lepiej zapamiętasz treści, których się uczysz. Możesz także próbować uczyć się w ruchu, np. chodząc po pokoju, siedząc na dużej dmuchanej piłce, na której zachowanie równowagi wymaga stałych zmian pozycji ciała.
  7. Poznaj najskuteczniejsze dla ciebie formy nauki – wzrok – czytanie, oglądanie tabeli, wykresów, słuch - czytanie na głos, mówienie komuś, odpowiadanie na głos na zadawane sobie pytania, dotyk – robienie notatek, rysowanie, podkreślanie
Szkoła średnia bez tajemnicEdukacja
Podziel się