Javascript is required

12 reguł mądrego trekkera

26.04.2024

Podziel się

Jak przygotować się do wędrówki po górach i co robić w razie wypadku? Przeczytaj przewodnik mądrego turysty.

„Szpilki na Giewoncie” to chwytliwy tytuł popularnego serialu, ale niestety także dość popularne zjawisko w polskich górach, które w nie tylko w sezonie zimowym, lecz także letnim przeżywają prawdziwy najazd turystów. Tych bardziej i tych mniej świadomych faktu, że choć wokół nie leżą połacie śniegu, a temperatura nie powoduje odmrożeń, to góry zawsze pozostaną górami i mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla przemierzających turystyczne szlaki. Bo góry to góry - są wielkie, grymaśne i nieprzewidywalne. Ich majestat wymaga szacunku.

Turystyka górska stale się rozwija, co oznacza z roku na rok zwiększającą się liczbę osób wybierających górską aktywność. Niestety wiele z nich zapomina, jak ważne jest bezpieczeństwo, i nie bierze tego pod uwagę podczas swoich przygotowań. Media często obiegają informacje o lekkomyślności turystów. Jak wynika ze statystyk GOPR-u, w pierwszym półroczu roku 2017 w polskich górach ratownicy interweniowali 856 razy i uratowano 910 osób. Aby zmniejszyć liczbę wypadków, ważna jest edukacja – jak zachować się w sytuacji ewentualnego wypadku oraz jak w ogóle przygotować się do wędrówki w góry. Odpowiedni ekwipunek, sprawdzenie komunikatu pogodowego oraz planowanej trasy to tylko niektóre elementy, o których warto pamiętać. Ratownicy podkreślają również, aby przed wyjściem w góry zainstalować sobie na urządzeniach mobilnych aplikację „Ratunek”, gdyż jest ona bardzo pomocna w sytuacji zagrożenia.

Jak zatem przygotować się do wyjścia na letni górski szlak? Co zabrać? Na co uważać? Tych dwanaście punktów z pewnością pomoże ci zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo i szczęśliwie zejść na dół, żeby razem móc podziwiać zrobione zdjęcia i odpocząć po pięknej, wyczerpującej przygodzie:

Przed wyjściem w góry

 • Sprawdź aktualny komunikat meteorologiczny i dobierz ubranie, które jest odpowiednie nie tylko do pogody w chwili wyjścia, lecz także do warunków, jakie możesz napotkać w czasie wędrówki. Nie jest niestety niczym nadzwyczajnym dla ratowników górskich odnajdywanie turystów, którzy na szlak wybrali się niewłaściwie ubrani.
 • Wybieraj tylko wyznaczone szlaki górskie.
 • Dokładnie zaplanuj trasę, biorąc pod uwagę:
- czas przejścia od planowanego punktu do końcowego,
- lokalizację schronisk i obiektów, które mogą posłużyć za schronienie,
- stan szlaków turystycznych,
- godzinę wschodu i zachodu słońca,
- wysokość, na jaką będziesz podchodzić.
 • Przygotuj odpowiedni sprzęt. W twoim plecaku zawsze powinny się znaleźć:
- mapa i GPS,
- dokumenty identyfikacyjne,
- naładowany telefon,
- ciepłe, przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe ubrania,
- jedzenie i picie,
- latarka,
- zapalniczka,
- apteczka,
- taśma, sznurek i scyzoryk.
 • Pozostaw wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu.
 • Wyjdź jak najwcześniej rano, aby zdążyć dotrzeć na miejsce docelowe przed zmrokiem.
 • Jeśli planujesz dłuższą wędrówkę, popracuj wcześniej nad kondycją.
 • Nie wychodź samotnie w góry.
 • Jeśli planujesz wielodniową wycieczkę, na pierwszy dzień wybierz krótszy odcinek trasy, gdyż organizm wymaga zaadaptowania.
 • Nie wyruszaj w góry, gdy prognozy wskazują na silny wiatr, burzę, mgłę, duże opady deszczu lub śniegu, załamania i zmiany pogody oraz duże skoki temperatur.
 • Nie wychodź w góry po spożyciu alkoholu ani nie zabieraj go ze sobą na szlak.
 • Zawsze miej w telefonie wgraną aplikację „Ratunek” oraz wpisane numery 601 100 300 i 985. Nigdy pierwszy nie rozłączaj połączenia z ratownikami GOPR!

Pamiętaj: ratownicy GOPR mają wiele wezwań, wiele z nich spowodowanych jest niefrasobliwością turystów, którzy nagle znaleźli się w opałach, wiele jest niepotrzebnych… a godzina lotu śmigłowcem ratunkowym to ogromny koszt, który w przypadku nieuzasadnionego wezwania poniesie pechowy wędrowiec. A zatem: usiądź na chwilę do nauki, by zaraz potem móc wyruszyć na miłe i beztroskie wakacje.

Podziel się