Javascript is required

Dziewczyny w świecie techniki

11.03.2024

Szkoła średnia bez tajemnicEdukacja
Podziel się

Naukowcy zajmujący się badaniami edukacyjnymi zauważają, że dziewczyny-nastolatki nie widzą swojej przyszłości w zawodach związanych z naukami ścisłymi. Nie dlatego, że są słabe w tych przedmiotach – wyniki chłopców i dziewcząt z matematyki (np. w badaniach takich jak PISA) są bardzo podobne. Rzecz nie w umiejętnościach, a w chęciach. Kierunki związane ze światem IT i nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi nie są wymieniane przez młode kobiety jako ich potencjalne zawody.

Dlaczego warto to zmienić?

  • przekonanie, że kobiety nie odnajdą się na studiach technicznych to stereotyp; nie ma potwierdzenia w faktach;
  • wciąż brakuje dobrych specjalistów branż technicznych. Zdolne dziewczyny mogłyby być cennymi pracownikami;
  • kobiety są potrzebne w zespołach uczniów, studentów, pracowników. Wprowadzają do naukowych dyskusji swój punkt widzenia, swoje doświadczenie;
  • w zawodach technicznych można zrobić dużą karierę, wypracować pozycję i dobre zarobki. Kobiety mają do tego takie samo prawo, jak mężczyźni.

Jaka jest przyczyna niechęci dziewcząt do zawodów technicznych? Przekaz kulturowy płynący ze strony rodziców, nauczycieli, dalszej rodziny. Wciąż niezmiernie rzadko zdarza się, by dziewczynki słyszały, że jeśli tylko zechcą, mogą w przyszłości tworzyć nowoczesne komputery albo budować mosty. Dla dzieci bardzo ważne jest, co o nich sądzą dorośli – czy wierzą w ich siły i możliwości.

Szkoła średnia bez tajemnicEdukacja
Podziel się