4, 5 i 6 listopada warto zajrzeć do kiosków lub saloników prasowych – z kolejnymi wydaniami „Dziennika Gazety Prawnej” będzie można wówczas kupić próbne arkusze egzaminu ósmoklasisty przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. To niezbędnik każdego ucznia, który chce się dobrze przygotować do pierwszego tak ważnego sprawdzianu wiedzy i umiejętności.
Choć pierwsza edycja egzaminu ósmoklasisty po reformie edukacji jest już za nami, jego formuła wciąż pozostaje nowością. Nauczyciele zdobywają dopiero doświadczenie w przygotowaniu uczniów do sprawdzianu kompetencji w zmienionej postaci. W tej sytuacji nieocenione okazują się wszelkie dodatkowe pomoce dydaktyczne, których na rynku wciąż jest niewiele. Najlepiej sięgnąć po materiały najwyższej jakości, opracowane przez doświadczonych ekspertów z branży edukacyjnej.
Pierwszy ważny egzamin
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Test ma formę pisemną. Nie można go nie zdać, gdyż nie określono minimalnego wyniku, jaki należy uzyskać. Prace uczniów sprawdzają egzaminatorzy wyznaczeni przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Znaczenie egzaminu kończącego edukację w szkole podstawowej nigdy nie było tak duże jak teraz. Waga obecnego sprawdzianu ósmoklasisty jest nieporównywalna z rangą testu organizowanego przed reformą w klasie szóstej. Nowy egzamin to bowiem przepustka do wymarzonego liceum lub technikum – jego rezultaty mogą zdeterminować edukacyjną przyszłość młodego człowieka. Szkoła ponadpodstawowa to ostatni etap przed podjęciem studiów, warto więc osiągnąć jak najlepszy wynik egzaminacyjny, by dostać się do możliwie najlepszej placówki.
Jak możemy pomóc uczniowi, który staje przed pierwszą w swoim życiu ważną próbą edukacyjną? Warto nabyć arkusze z serii Teraz egzamin ósmoklasisty, które zostaną dołączone do trzech kolejnych wydań „Dziennika Gazety Prawnej”. W poniedziałek 4 listopada ukażą się arkusze z języka polskiego, we wtorek 5 listopada – z matematyki, a w środę 6 listopada – z angielskiego.
Konkretna pomoc w skutecznych przygotowaniach
Arkusze z języka polskiego zawierać będą szczegółowe informacje o nowym egzaminie oraz trzy arkusze egzaminacyjne wraz z instrukcjami i kartami odpowiedzi do zadań zamkniętych, przygotowane zgodnie z wytycznymi z Informatora CKE. Aby wesprzeć uczniów w poszukiwaniach optymalnych strategii egzaminacyjnych, wybrane zadania w pierwszym przykładowym arkuszu opatrzyliśmy praktycznymi wskazówkami. Na końcu znajdują się odpowiedzi do zadań z punktacją i kryteriami oceniania oraz dodatkowe informacje o tym, gdzie uczniowie mogą znaleźć wiedzę potrzebną do nadrobienia zaległości.
Arkusze z matematyki to cztery przykładowe arkusze wzorowane na arkuszach egzaminacyjnych CKE. Pozwalają uczniom oswoić się z formą egzaminu i sprawdzić poziom przygotowania do niego.
W pierwszym arkuszu do każdego zadania dodaliśmy wskazówki ułatwiające rozwiązanie. Na końcu publikacji znajdują się karty odpowiedzi do arkuszy, odpowiedzi do zadań obliczeniowych, a także dodatkowe podpowiedzi dla uczniów, gdzie znajdą wiedzę potrzebną do nadrobienia zaległości. Szczegółowe rozwiązania i punktację można znaleźć w internecie pod kodami QR zamieszczonymi
w publikacji.
Arkusze z języka angielskiego to trzy przykładowe arkusze egzaminacyjne z modelowymi nagraniami do zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu umieszczonymi pod kodami QR. Każdy arkusz zawiera również karty odpowiedzi w formacie egzaminacyjnym pozwalające oswoić się z formułą egzaminu. Do pierwszego arkusza dodano również wskazówki podpowiadające jak rozwiązać dany typ zadania i ułatwiające wypracowanie niezbędnych strategii egzaminacyjnych. Na końcu publikacji znajdują się odpowiedzi do zadań wraz z punktacją oraz transkrypcja nagrań.
Więcej informacji
Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat egzaminu ósmoklasisty, zapraszamy na poświęconą mu stronę internetową, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje, m.in. o przebiegu sprawdzianu, terminach i statystykach, oraz materiały ułatwiające sprawne i skuteczne przygotowania.
4, 5 i 6 listopada należy koniecznie zaznaczyć w kalendarzu: wizyta w kiosku i zakup „Dziennika Gazety Prawnej” to ważne punkty w harmonogramie przygotowań do przyszłorocznego egzaminu.