Javascript is required

„Kariatyda Czytelnictwa” dla Nowej Ery!

21.09.2022

Programy edukacyjne
Podziel się
Zdjęcie grupowe osób członkowskich Fundacji Powszechnego Czytania.

W czwartek 15 września w Bibliotece Narodowej miało miejsce niezwykłe wydarzenie: wieczór przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania. Było to pierwsze tak duże spotkanie fundatorów i sympatyków Fundacji, w trakcie którego podsumowana została jej dotychczasowa działalność pro-czytelnicza, a także nakreślone plany na przyszłość. Podmioty, które najaktywniej wspierały działania Fundacji od momentu jej powołania w 2018 roku, wyróżnione zostały „Kariatydami Czytelnictwa”.

Nagroda za konsekwentne i systemowe wsparcie 

Wśród nagrodzonych „Kariatydami Czytelnictwa” znalazła się Nowa Era, będąca też jednym z założycieli Fundacji i jej gorącym orędownikiem. Nazwa nagrody nie jest przypadkowa – wszak „kariatyda” to podpora architektoniczna (w kształcie postaci kobiecej) podtrzymująca element architektoniczny budowli, spełniająca funkcję kolumny. W ten metaforyczny sposób doceniono zatem nasze wsparcie dla działań Fundacji. Angażując się w jej powstanie, towarzysząc jej w pierwszych działaniach i akcjach, pomagając w realizacji kolejnych celów – wspieraliśmy wartości, które są istotne, wręcz kluczowe, także dla nas. Od początku wiedzieliśmy, że nasze wsparcie będzie długofalowe i ten plan konsekwentnie realizowaliśmy. Upowszechnianie czytelnictwa to zadanie na lata. Tu potrzeba uporu, pomysłowości i współdziałania z zaufanymi partnerami. Nie ma jednak innego, równie skutecznego sposobu na niwelowanie nierówności w dostępie do edukacji, zwiększania szans życiowych dzieci i młodzieży oraz ułatwianie prowadzenia konstruktywnego dialogu społecznego. Kto czyta, ten lepiej żyje – to myśl, która najlepiej chyba streszcza cele, jakie stawia przed sobą Fundacja. Cieszymy się, że możemy współtworzyć jej sukces.  

Ziarnko do ziarnka…  

 W trakcie wieczoru przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania zaprezentowano liczby podsumowujące tegoroczne działania. Przytoczymy kilka z nich, aby pokazać skalę działania Fundacji i wspierających ją podmiotów:  

  • 47 milionów wyświetleń kampanii #CzytanieRządzi. 
  • 100 000 książek przekazanych dzieciom ukraińskim w Polsce.  
  • 150 000 dolarów przekazanych wydawcom ukraińskim.  

Nowa Era aktywnie wspierała te działania, m. innymi oddając do dyspozycji FPC nasze centrum logistyczne oraz know-how. Równie istotne było i jest zaangażowanie naszych pracowników – nie tylko w tegoroczne akcje, ale też wszystkie poprzednie. Wspieraliśmy – organizacyjnie, finansowo, logistycznie, wolontariacko – następujące działania:  

  • Książka na receptę (2019) 
  • Znajdź czas na czytanie (2020) 
  • Supermoc książek (2021) 
  • Ratownicy Czytelnictwa (2021) 
  • Wysyłka do szkół, bibliotek i placówek pracujących z uczniami z Ukrainy książek w języku ukraińskim (2022)  

Więcej o wieczorze przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania przeczytacie tutaj: https://fpc.org.pl/category/wydarzenia/ 

Informacje o samej Fundacji i jej celach znajdziecie tutaj:  

Dlaczego powołaliśmy Fundację - Fundacja Powszechnego Czytania (fpc.org.pl) 

Programy edukacyjne
Podziel się