Javascript is required

Nowe decyzje MEN: nauka zdalna do 24 maja, egzaminy od czerwca

25.04.2024

Nauka zdalna
Podziel się

W piątek (24 kwietnia) Minister Edukacji Narodowej przedłużył zawieszenie zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych do 24 maja 2020. Ogłosił też daty, w jakich odbędą się egzamin ósmoklasisty i egzaminy maturalne.

Znamy szczegółowy harmonogram egzaminów

W maju Nauczycieli i Uczniów czeka kontynuacja nauczania na odległość. Natomiast ósmoklasiści i maturzyści mają dodatkowy miesiąc, aby przygotować się do czekających ich egzaminów. Odbędą się one w czerwcu i będą miały formę wyłącznie pisemną. Na przełomie czerwca i lipca przeprowadzone zostaną egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, zaś egzaminy zawodowe odbędą się w sierpniu.
Minister Edukacji Narodowej potwierdził, że wszystkie wyżej wymienione egzaminy odbędą się z „zachowaniem rygorów bezpieczeństwa (…), tak aby ich przeprowadzenie było bezpieczne dla uczniów i ich rodzin”. To właśnie z tego powodu zrezygnowano w tym roku z ustnej części egzaminów maturalnych.

Oto szczegółowy harmonogram podany przez MEN:

 • Egzaminy maturalne:
  ✓ 8–29 czerwca (termin dodatkowy 8–14 lipca)
  ✓ wyniki do 11 sierpnia
 • Egzaminy maturalne poprawkowe:
  ✓ 8 września
  ✓ wyniki do 30 września
 • Egzamin ósmoklasisty:
  ✓ 16–18 czerwca (termin dodatkowy: 7–9 lipca)
  ✓ wyniki do 31 lipca
 • Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017)
  ✓ 22 czerwca do 9 lipca
 • Egzaminy zawodowe (Formuła 2019)
  ✓ 17–28 sierpnia

Sytuacja nadal może ulec zmianie

W trakcie konferencji prasowej, na której podano powyższe daty i ustalenia, Minister Edukacji Narodowej zaznaczył też, że „ostateczne decyzje [co do przeprowadzenia egzaminów – red.] podejmiemy wraz z ministrem zdrowia w zależności od tego, jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiczna w kraju”.
Minister dopuścił też możliwość przywrócenia części zajęć opiekuńczych w szkołach dla najmłodszych uczniów. Te decyzje mają zapaść „w najbliższych dniach” i będziemy je dla Was monitorować. Z kolei pełny tekst piątkowych ustaleń znajdziecie tutaj.

Nauka zdalna
Podziel się