Strefa narzędzi

SERIA

Tajemnice przyrody

Lubiana i ceniona seria do nauczania przyrody, łącząca sprawdzoną koncepcję z nowoczesnymi rozwiązaniami dydaktycznymi. Stanowi solidną podstawę do nauki przedmiotów przyrodniczych i zapewnia spójność z seriami Nowej Ery do tych przedmiotów w kolejnych klasach.

 • Umożliwia realizację podstawy programowej zgodnie z porami roku dzięki dopracowanemu układowi treści.
 • Kształci postawę badawczą m.in. dzięki instrukcjom doświadczeń zgodnym z metodą naukową, zamieszczonym w podręczniku oraz zeszycie ćwiczeń
 • Umożliwia wykorzystywanie wiedzy w praktyce za pomocą zamieszczonych w podręczniku kluczy do rozpoznawania obiektów przyrodniczych oraz licznych odniesień do otaczającego nas świata.
 • Ukazuje świat przyrody w dynamiczny sposób dzięki zastosowaniu licznych rozwiązań multimedialnych w multibooku oraz zasobach dostępnych pod kodami QR w zeszycie ćwiczeń.
 • Pomaga w indywidualizacji nauczania przez przemyślany dobór treści oraz zróżnicowanie poziomu trudności.

Dla ucznia

Tajemnice przyrody 4

Podręcznik do przyrody dla klasy czwartej szkoły podstawowej

Nr dopuszczenia: 863/2019/z1
Autorzy: Maria Marko-Worłowska. Feliks Szlajfer, Joanna Stawarz

Nowa edycja 2020-2022

Podręcznik do przyrody dla klasy 4 szkoły podstawowej „Tajemnice przyrody” stopniowo wprowadza uczniów w świat przyrody oraz ukazuje sposoby jej poznawania. Pozwala zrozumieć zagadnienia związane ze zjawiskami przyrodniczymi, budową i funkcjonowaniem organizmu człowieka, a także treści dotyczące czytania map i planów oraz rodzajów krajobrazów. Uczniowie poznają przystosowania organizmów do życia w środowiskach wodnym i lądowym na przykładach rzeki lasu, łąki i pola.

 • Rozbudza zainteresowanie przyrodą dzięki licznym ciekawostkom Warto wiedzieć oraz atrakcyjnej szacie graficznej.           
 • Uczy samodzielnego poznawania przyrody dzięki propozycjom ciekawych doświadczeń i obserwacji opisanym krok po kroku zgodnie z metodą naukową.
 • Ułatwia zrozumienie zjawisk i procesów przyrodniczych dzięki ograniczeniu długich opisów tekstowych na rzecz róznorodnych form przekazu, takich jak wypunktowania, schematy, tabele, infografiki.
 • Umożliwia wykorzystanie wiedzy przyrodniczej w praktyce dzięki ilustrowanym opisom obiektów przyrodniczych Rozpoznaj…
 • Kształci podstawowe umiejętności czytania map dzięki przystępnemu opracowaniu tych treści oraz ich korelacji z tematami dotyczącymi skali, realizowanymi na lekcjach matematyki. 
 • Umożliwia powtórzenie materiału przed sprawdzianami dzięki czytelnym Podsumowaniom zamieszczonym po każdym dziale.
przejdź do sklepu

Tajemnice przyrody 4

Zeszyt ćwiczeń do przyrody dla klasy czwartej szkoły podstawowej

Autorzy: Jolanta Golanko, Urszula Moździerz, Joanna Stawarz, Iwona Wróbel

Zeszyt ćwiczeń do przyrody dla klasy 4 szkoły podstawowej „Tajemnice przyrody” ułatwia kształcenie najważniejszych umiejętności i utrwalanie wiedzy.

 • Ułatwia pracę dzięki przejrzystej strukturze i korelacji z podręcznikiem.
 • Pozwala utrwalić wiedzę i umiejętności dzięki różnorodnym typom ćwiczeń.
 • Zachęca do nauki przez ciekawą formę zadań oraz atrakcyjną szatę graficzną.
 • Pomaga w usystematyzowaniu wiedzy i przygotowaniach do sprawdzianów dzięki Podsumowaniom umieszczonym po każdym dziale.
 • Umożliwia indywidualizację nauczania przez zróżnicowanie stopnia trudności ćwiczeń oraz zadania Dla dociekliwych.
 • Zachęca do poszerzania wiedzy uczniów i urozmaica pracę na lekcji dzięki dodatkowym materiałom (ćwiczeniom, animacjom, filmom i galeriom zdjęć) umieszczonym w zeszycie ćwiczeń pod kodami dostępu.
 • Uczy umiejętności samodzielnego poznawania przyrody dzięki instrukcjom ciekawych doświadczeń i obserwacji opisanym zgodnie z metodą naukową.
przejdź do sklepu
Atlas Przyroda. Świat wokół nas

Atlas Przyroda. Świat wokół nas

Atlas do przyrody dla szkoły podstawowe

Autorzy: Opracowanie zbiorowe


Atlas ilustrowany „Świat przyrody” stanowi niezbędną pomoc dydaktyczną w nauczaniu przyrody oraz jest doskonałym uzupełnieniem treści zawartych w podręczniku.

Ułatwia wyjaśnianie wybranych zagadnień geograficznych dzięki czytelnym mapom. 

Rozbudza zainteresowanie ucznia przyrodą za pomocą atrakcyjnych ilustracji, wyjątkowych fotografii oraz licznych ciekawostek.

• Uczy praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy dzięki ilustrowanym tablicom Poznaj rozpoznaj zawierającym opisy organizmów.

• Pomaga zrozumieć zagadnienia przyrodnicze za pomocą unikalnych, przezroczystych kalek.

• Ułatwia sprawdzanie wiedzy dzięki poleceniom Czy wiesz, że?

Dla nauczyciela

Nowoczesne, proste w obsłudze aplikacje wspierają nauczycieli zarówno w czasie przygotowań do lekcji, jak i w trakcie ich prowadzenia. Atrakcyjne materiały prezentacyjne skracają czas potrzebny na przygotowanie do zajęć i ułatwiają zainteresowanie uczniów przedmiotem.

Multibook

Elektroniczne wersje podręczników pomocne w organizacji urozmaiconych i efektywnych dydaktycznie zajęć w ośmioletniej szkole podstawowej. Ułatwiają wizualizowanie ważnych zagadnień i sprzyjają zainteresowaniu uczniów tematem.

zobacz

E-booki

Cyfrowe podręczniki przygotowane dla uczniów szkoły podstawowej (klasy 1-8). Z e-booków można korzystać na komputerze i tablecie, w domu i klasie – są dostępne wszędzie tam, gdzie jest internet.

zobacz

dlanauczyciela.pl

Materiały dydaktyczne i pomoce edukacyjne, podzielone na kategorie: dokumentacja nauczyciela, prowadzenie lekcji, sprawdzanie wiedzy, materiały prezentacyjne i rozwojowe.

zobacz

Diagnoza przedmiotowa

Zestaw narzędzi diagnostycznych do cyklicznych i miarodajnych badań postępów oraz do oceny poziomu przygotowania uczniów do egzaminu zewnętrznego.

Czytaj więcej

Generator testów

Baza zadań i testów stanowiąca niezbędne narzędzie w pracy nauczyciela. Ułatwia systematyczną kontrolę postępów uczniów.

Czytaj więcej

Dlaczego warto wybrać serię Tajemnice przyrody?

W nowej wersji serii do przyrody zastosowaliśmy bardziej przyjazny sposób realizacji treści i nowe rozwiązania dydaktyczne, dopasowane do percepcji współczesnego ucznia, zachowując jednocześnie cenione elementy podręcznika.

Doskonalszy sposób

realizacji treści

Późniejsze wprowadzenie zagadnień dotyczących mapy umożliwia ich realizację w drugim semestrze, gdy uczniowie zapoznali się już z pojęciem skali na lekcjach matematyki. Zrozumienie tych treści staje się więc dla nich łatwiejsze i zajmuje im mniej czasu.

Czytaj więcej

Rozwiązania graficzne

dopasowane do wieku i percepcji uczniów

Podręczniki wykorzystywane w szkole podstawowej powinny uwzględniać możliwości percepcyjne młodszych uczniów. Czytelniejsza i bardziej atrakcyjna szata graficzna oraz zastosowanie wizualnych form przekazu w postaci tabel, wypunktowań i schematów ułatwiają naukę przedmiotu.

Czytaj więcej

Dopracowana koncepcja

zachowanie cenionych elementów podręcznika

Dzięki zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań dydaktycznych podręcznik stanowi inspirację do samodzielnego odkrywania świata przyrody, ułatwia wykorzystanie w praktyce nabytej wiedzy i umiejętności oraz wspiera pracę z uczniami o różnych potrzebach edukacyjnych.

Czytaj więcej

Strefa wiedzy

Webinaria

Jak obserwować zwierzęta w mieście?

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli przyrody i biologii w szkole podstawowej przeprowadzonego przez dra Andrzeja Kruszewicza.

Strefa rozwoju

 

 

 

 

Edukacja na czasie. Uczeń

Cykl szkoleń eksperckich i artykułów przygotowanych we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

dowiedz się więcej

 

 

 

 

Edukacja na czasie. Nauczyciel

Cykl szkoleń eksperckich i artykułów przygotowanych we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

dowiedz się więcej

Opracowujemy materiały, które pomogą zapewnić wsparcie edukacyjne i psychologiczne zarówno ukraińskim, jak i polskim uczniom, a  nauczycieli wyposażyć w narzędzia ułatwiające  naukę i integrację dzieci oraz promowanie wzajemnego zrozumienia między nimi. 

 • Integracja – poznaj pomysły i inicjatywy, które ułatwią integrację ukraińskich uczniów w polskich placówkach oświatowych.
 • Komunikacja – sprawdź webinaria oraz słowniczki, które pomogą w komunikacji na lekcjach.
 • Materiały dydaktyczne – wybierz dodatkowe materiały, które pomogą zaplanować pracę, m.in. materiały do nauki języka polskiego jako obcego czy opracowania przybliżające system edukacji na Ukrainie. 
 • Wsparcie psychologiczne – sprawdź artykuły i webinaria psychologiczne pomagające mierzyć się z obecną sytuacją wszystkim, którzy są w nią zaangażowani – uczniom, rodzicom, nauczycielom, opiekunom.
 • Organizacja nauki – zapoznaj się z przepisami, ustawami i rozporządzeniami, w których streszczamy i objaśniamy (ze wskazaniem źródeł) najważniejsze regulacje dotyczące sytuacji uczniów ukraińskich w polskich szkołach.
 • Grupa na Facebooku – dołącz na Facebooku do społeczności „Sercem z Ukrainą. Grupa dla nauczycieli pracujących z uczniami z Ukrainy”. To miejsce, w którym członkowie pomagają sobie w codziennej pracy, dzielą się wiedzą, praktycznymi pomysłami i doświadczeniami.

 

Przygotowane pomoce i materiały dydaktyczne umożliwią sprawną realizację podstawy programowej z serią Tajemnice przyrody w trybie nauki zdalnej:

 • E-book – wersja elektroniczna podręcznika do klasy 4, z którego można korzystać na komputerze i tablecie, również w trakcie nauki zdalnej. 
  PRZEJDŹ › 
 • Zadania do wysłania – specjalna sekcja na portalu dlanauczyciela.pl z ćwiczeniami w postaci elektronicznej, które nauczyciel może przesyłać uczniom.
  PRZEJDŹ › 
 • Generator.dlanauczyciela.pl – baza zadań i testów, która ułatwi ocenianie w czasie nauki zdalnej. 
  PRZEJDŹ ›
 • Docwiczenia.pl - portal m.in. z filmami, animacjami i przykładami zadań rozwiązanymi krok po kroku, które ułatwią uczniom samodzielną naukę.
  POBIERZ LISTĘ MATERIAŁÓW 
 • Dlanauczyciela.pl – ponad 100 materiałów dydaktycznych, które sprawdzają się zarówno w nauczaniu stacjonarnym, jak i podczas kształcenia zdalnego.
  PRZEJDŹ › 

Zobacz także