Javascript is required

Oszczędzamy wodę, nawet będąc w ruchu

21.05.2023

Odpowiedzialność społeczna
Podziel się
Kropla wody na źdźble trawy.

W Nowej Erze szukamy każdej okazji, aby zadbać o środowisko, a oszczędzanie wody jest szalenie ważnych aspektem takiej troski. Dlatego gdy pojawia się nowa możliwość, aby być bardziej eko, wchodzimy w to. A w tym przypadku… wjeżdżamy! Okazuje się bowiem, że można dbać o środowisko świadomie myjąc firmowe samochody. W Nowej Erze korzystamy z myjni ręcznej, co pozwoliło nam już teraz oszczędzić ponad 150 00 litrów wody i zredukować zużycie CO2 o ponad półtorej tony.

Na początek garść ciekawostek 

Regularne mycie samochodu to jedna z podstawowych czynności konserwacyjnych dla każdego użytkownika pojazdu. Jak wskazują badania International Carwash Association (ICA)2, przeciętnie myjemy samochód około 10 razy w roku, przy czym najczęściej (w ok. 2/3 przypadków) korzystamy wyłącznie z myjni komercyjnych, a tylko 4% użytkowników czyści swe auta zawsze własnoręcznie. Według danych ICA, około 1/3 Polaków najchętniej korzysta z myjni automatycznych, zaś pozostali przede wszystkim z samoobsługowych myjni bezdotykowych oraz z myjni ręcznych. Te ostatnie, w skali całej Europy, stanowią najczęstszy wybór zaledwie 6% wszystkich użytkowników pojazdów.  Jednak twarde liczby pokazują, że warto to zmienić.  

Nie lejemy wody, wybieramy mądrze 

Okazuje się, że pod względem zużycia zasobów środowiska najlepiej wypadają właśnie myjnie ręczne. Różnice w ilości emitowanego CO2 między myjnią ręczną a automatyczną nie są drastyczne w przypadku pojedynczego mycia, jednak obraz zmienia się, gdy weźmiemy pod uwagę np. firmę posiadającą flotę 200 aut, z których każde jest myte raz w miesiącu. Roczne emisja CO2 dla całej takiej floty wyniesie 3,1 tony w przypadku myjni ręcznej, 3,8 tony w przypadku myjni samoobsługowej i aż 7,6 tony w przypadku myjni automatycznej! Identycznie rzecz ma się ze wodą zużytą w procesie mycia; myjnie ręczne zużyją łącznie 216.00 litrów, myjnie samoobsługowe 360.000 litrów, a automaty na stacjach paliw aż 624.000 litrów! Dlatego w Nowej Erze wybieramy ten najmniej szkodliwy dla środowiska sposób mycia naszej floty. Bardzo nas cieszy fakt, że ten nasz wybór został doceniony i w lutym 2022 otrzymaliśmy certyfikat „Eco friendly car fleet”.

Okazuje się, że nawet w tak niespodziewanej dziedzinie jak mycie służbowych samochodów można zrobić coś dla środowiska! 

Odpowiedzialność społeczna
Podziel się