Javascript is required
Przejdź do treści głównej

Po raz szósty tropimy literackie talenty!

29.01.2022

Programy edukacyjne
Podziel się
Grafika promocyjna akcji z napisem "Detektywi w akcji".

Dla uzdolnionych literacko dzieci nadejście wiosny oznacza jedno: startuje kolejna, szósta już edycja „Popisz się talentem” – największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. I to edycja niezwykła, bo międzynarodowa!

Młodzi detektywi wkraczają do akcji

Oj, będzie się działo! Jak na pewno zauważyliście, staramy się z całych sił, aby tematy kolejnych edycji konkursu odzwierciedlały zamiłowania czytelnicze współczesnych dzieci i „porywały” je do pisania. Temat szóstej edycji konkursu został wyjątkowo entuzjastycznie zrecenzowany przez uczniów, z którymi go konsultowaliśmy. Postanowiliśmy bowiem zaprosić młodych twórców do stworzenia opowiadań detektywistycznych. Oznacza to wkroczenie w świat pełen zagadek, tajemnic i nieodkrytych sekretów. Aby go literacko eksplorować, trzeba dysponować żelazną logiką, umiejętnością budowania nastroju i suspensu, a także cierpliwością badacza i pasją detektywa. Wiemy, że tych cech młodym pisarzom nie brakuje i dlatego spodziewamy się zaskakujących, nieszablonowych tekstów, które dostarczą czytelnikom nie tylko świetnej rozrywki, ale też wiedzy. Przecież w świecie wokół nas jest tyle rzeczy do odkrycia, zbadania, wyjaśnienia. Kto zrobi to lepiej, niż dzieci? No kto?

Talenty literackie nie mają granic

Bieżąca edycja konkursu startuje w niespokojnym czasie. Za wschodnią granicą Polski trwają działania wojenne, setki tysięcy obywateli Ukrainy szuka w naszym kraju schronienia. Wśród nich są i dzieci. Trafiają one do polskich szkół i placówek opiekuńczych, licząc na życzliwe przyjęcie, możliwość zdobywania wiedzy i rozwoju. Potrzebne jest im poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Ale równie mocno potrzebna jest im integracja z polskimi rówieśnikami, odskocznia od zmartwień będących ich udziałem, możliwość zaangażowania się w nowym miejscu w działania dające poczucie normalności i przynależności. Dlatego od tego roku otwieramy nasz konkurs również dla nich! Twórcza aktywność to przecież magiczne lekarstwo na zmartwienia i smutki, a także świetny pomysł na integrację z rówieśnikami. Aby ułatwić udział w konkursie ukraińskim dzieciom uczęszczającym do polskich szkół, przygotowaliśmy materiały informacyjne w ich języku, w tym plakat, stronę internetową i zadanie konkursowe. Poprzez konkursowy formularz zgłoszeniowy można wysyłać opowiadania napisane po ukraińsku – my je przetłumaczymy i ocenimy w odpowiedniej kategorii wiekowej. Przecież literackie talenty nie mają granic!

Kto zadebiutuje w prawdziwej książce?

Udział w konkursie „Popisz się talentem” jest zawsze bezpłatny, a nagroda główna to debiut w prawdziwej książce. Takich pokonkursowych książek jest już w naszej biblioteczce pięć. W tym roku razem z młodymi twórcami stworzymy szóstą. Złoży się na nią 30 najlepszych opowiadań wybranych przez profesjonalne jury. Co ważne, wszyscy uczestnicy będą mieli równe szanse, bo teksty są tradycyjnie oceniane w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 i klasy 5-8). Każde dziecko ma przecież w sobie talent czekający na odkrycie i potencjał wart

dostrzeżenia! A skoro już o dostrzeganiu mowa, to „Popisz się talentem” od początku swego istnienia jest inicjatywą dostrzegającą potrzeby innych – nie tylko uczestników i fanów konkursu. Dlatego dochód ze sprzedaży pokonkursowych książek zasila konta wybranych fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz tych, którzy tego najbardziej potrzebują. W tym roku jest jasne, że ów dochód wesprze dzieci ukraińskie. A więc działajmy: piszmy-czytajmy-pomagajmy!

Zapraszamy uczniów wszystkich klas szkół podstawowych do udziału w konkursie!

Treść zadania konkursowego oraz materiały informacyjne po polsku i ukraińsku znajdziecie TUTAJ.

Programy edukacyjne
Podziel się