Skąd wziął się pomysł na ten cykl podcastów? To ciekawa historia! W maju 2023 roku przeprowadziliśmy ogólnopolską ankietę wśród 1961 dzieci z całej Polski. Byli to uczestnicy 7. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”, której wiodący motyw stanowiła empatia i umiejętność spojrzenia na świat oczami innych ludzi. My także podjęliśmy to wyzwanie! Tak narodziła się ankieta „Dorośli oczami dzieci”. Z ankiety wyłoniło się 10 rzeczy, które dzieci najbardziej chciałyby dostawać od dorosłych. 10 wielkich i ważnych tematów. I właśnie owe 10 tematów omawiają nasi eksperci w podcastach-rozmowach prowadzonych przez Marcina Perfuńskiego, czyli Super Tatę. Bardzo serdecznie Cię zapraszamy do wysłuchania tych rozmów! To prawdziwe 10 kroków do szczęśliwego dzieciństwa. Zróbmy je razem!
Podcasty dla świadomych rodziców
10 kroków do szczęśliwego dzieciństwa
Posłuchaj 10 mądrych rozmów o wychowaniu
Wychowanie to niełatwe zadanie. Wymaga cierpliwości, konsekwencji, wiedzy o rozwoju dzieci i nastolatków. A także empatii i umiejętności słuchania. Wtedy łatwiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania naszych podopiecznych. Czy istnieje jedna uniwersalna recepta na wychowanie? Nie, bo każde dziecko jest inne. Ale jest wiedza, która pomaga zrozumieć kluczowe aspekty procesu wychowawczego – i są eksperci, którzy potrafią tę wiedzę w przystępny sposób przekazać. Właśnie takich ekspertów zaprosiliśmy do udziału w stworzeniu podcastów dla rodziców i opiekunów. Powstał niezwykły cykl „10 kroków do szczęśliwego dzieciństwa”. Dowiesz się z niego, czego chcą współczesne dzieci. I co my – dorośli – możemy im dać, aby były szczęśliwsze.
Pamiętaj: nie jesteś w tym wszystkim sam!
Chcesz wychować szczęśliwe dziecko?
Od wysłuchania do rozwiązania
Uważność na problemy
czyli jak nie przegapić kryzysu i wspierać dziecko mierzące się z trudnościami.
Joanna Flis mówi o tym, czym jest uważność w rodzicielstwie i w relacji nauczyciel-uczeń; jak pielęgnować swoją uważność i co w niej przeszkadza; na jakie sygnały i zachowania zwracać uwagę; jak wspierać dziecko w pokonywaniu trudności, ale go w tym nie wyręczać.
Joanna Flis jest pedagogiem, psychologiem, psychoterapeutką systemową w procesie certyfikacji, neuroterapeutą, szkoleniowcem i mówcą. Związana z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie prowadzi badania nad rodzinami alkoholowymi. Specjalizuje się między innymi w psychoterapii uzależnień i współuzależnienia (PARPA). Prowadzi bloga, na którym zamieszcza treści związane z zagadnienia z obszaru psychologii. Jest również autorką podcastu pt. „Madame Monday”.
Kontakty rodzinne i społeczne
czyli o roli rówieśników, dorosłych i rodziny.
Paulina Holtz, jej mama Joanna Żółkowska oraz córki Antonina i Marcelina analizują swoje relacje i mówią o tym, jak ważne jest to, aby się w rodzinie lubić; jak rodzina funkcjonuje wśród innych i czy nowe technologie w tym pomagają, czy przeszkadzają; kogo oprócz rówieśników dzieci potrzebują w swoim życiu; jak się kłócić i jak się godzić, aby było to budujące, a nie niszczące.
Paulina Holtz jest aktorką, absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej; ma na koncie wiele ról teatralnych, filmowych i serialowych; jest też certyfikowaną trenerką treningu siłowego. Joanna Żółkowska to mama Pauliny, aktorka teatralna i filmowa oraz scenarzystka, która niedawno obchodziła 50-lecie pracy artystycznej. Tosia (16 l.) i Marcelina (15 l.) to z kolei córki Pauliny, uczennice warszawskich liceów.
Zgoda na samodzielność
czyli o wypuszczaniu dzieci w świat i radzeniu sobie z obawami.
Anna Resler-Moskwa mówi o tym, jak wspierać naturalne dążenia dziecka do samodzielności w świecie pełnym zagrożeń; jakie momenty w rozwoju sprzyjają nabywaniu nowych kompetencji; jak radzić sobie z lękiem o dziecko; jak stawiać bezpieczne granice i jaki wpływ ma ciągła kontrola na odpowiedzialność dzieci i ich poczucie sprawczości.
Anna Resler-Moskwa jest terapeutką z wieloletnim doświadczeniem w pracy klinicznej z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Ukończyła szkołę terapii poznawczo-behawioralnej (CBT z certyfikatem), terapii systemowej (WTTS Poznań) oraz szkołę pracy z rodzinami prowadzoną przez Grupę Synapsis. Jest autorką książek i artykułów w prasie naukowej i popularno-naukowej.
Pasje i zainteresowania
czyli jak zarażać dzieci własnymi zamiłowaniami i zachęcać do szukania nowych
Karol Wójcicki mówi o tym, jak umiejętnie wspierać dziecięce pasje, potencjały i talenty; jak zarażać podopiecznych własnymi zainteresowaniami, ale nie zamęczać; jak podsycać chęć i zapał, gdy zdają się gasnąć; jak dawać dzieciom wolność w wyborze własnych zainteresowań, ale nie zbankrutować z tego powodu.
Karol Wójcicki jest twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”, pasjonatem nocnego nieba, popularyzatorem astronomii, dziennikarzem naukowym i prezenterem telewizyjnym (prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo, współpracował z Centrum Nauki Kopernik.). Zdobył nagrodę Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Uczy astronomii w szkole podstawowej.
Czas i obecność
czyli o byciu razem, gdy codzienność tego nie ułatwia.
Agnieszka Stążka-Gawrysiak mówi o tym, jak spędzać czas z dzieckiem i nastolatkiem, aby był to czas wartościowy i owocny; jak budować dobre relacje i szczęśliwy dom; jak godzić pracę zawodową z byciem rodzicem; jak podarować dziecku swoją obecność.
Agnieszka Stążka-Gawrysiak jest coachką, mentorką, trenerką Akademii Pozytywnej Terapii Kryzysu i facylitatorką podejścia Self-Reg; prowadzi szkolenia w obszarze stresu i kryzysu; jest autorką bloga DyleMatki.pl
Otwartość
czyli o budowaniu mostów międzypokoleniowych i jak się do tego zabrać.
Joanna Szulc mówi o tym, jak ważna jest otwarta rozmowa; jak przygotować się do takiej rozmowy i jak z tą otwartością nie przedobrzyć; jak nie wypaść z roli rodzica i jak uszanować dziecięce tajemnice i sekrety; czym jest metoda odwróconej lekcji i jak stosować ją w relacjach w domu.
Joanna Szulc jest dziennikarką z wykształceniem socjologicznym i psychologicznym, autorką bajek psychoedukacyjnych, tekstów i książek z zakresu wychowania i wspierania rozwoju, m.in. „Sama mama. Jak przejść przez rozwód i żyć dalej” czy „Jest z nami dziecko. Poradnik początkujących rodziców”. Prowadzi konsultacje dla rodziców w Fundacji Psycho-Edukacja. Współpracuje z „Wysokimi obcasami”, „Newsweek Psychologia dziecka” i „Newsweek Psychologia nastolatka” oraz z miesięcznikiem „Świerszczyk”.
Radość, zabawa i luz
czyli o zbawiennej roli śmiechu i potrzebie cieszenia się życiem.
Michał Zawadka mówi o tym, jak wyluzować i dlaczego czasami to takie trudne; jak czerpać przyjemność z zabaw z dziećmi; jakie radości można znaleźć i pielęgnować w codziennym życiu; dlaczego wspólne, beztroskie spędzanie czasu jest ważne i ile dobrego przynosi dzieciom i dorosłym.
Michał Zawadka jest autorem i twórcą rozwojowych programów dla dzieci i młodzieży oraz szkoleń dla nauczycieli i rodziców. Zajmuje się promocją szeroko pojętej edukacji miękkiej. Założył pierwsze i jedyne wydawnictwo w Polsce ukierunkowane na rozwój osobisty i społeczny dzieci i młodzieży. Skończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz polonistykę na kierunku „Słowo na ekranie, w mowie i na piśmie”. Jest też aktorem, konferansjerem i lektorem.
Zmiana perspektywy
czyli o umiejętności spojrzenia na świat oczami dzieci.
Krystian Karcz mówi o tym, jak współczesne dzieci widzą świat i jak to się zmienia wraz z ich rozwojem; co je dziwi, złości, zasmuca, za jakimi wartościami się opowiadają; w jaki sposób rozmawiać z dziećmi, by poznać ich perspektywę i co utrudnia, a co ułatwia kontakt i porozumienie.
Krystian Karcz jest absolwentem etyki na filozofii UAM, nauczycielem etyki, autorem fanpage’a "Uczę filozofować" oraz współautorem książki "Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi". Prowadzi kursy doskonalące dla nauczycieli oraz warsztaty online z dociekań filozoficznych dla dzieci i młodzieży w Klubie Małych Wielkich Filozofów.
Szacunek, tolerancja i cierpliwość
czyli o postawach, nastawieniach i fundamentach wzajemnego zrozumienia.
Anna Hryniewicz mówi o tym, że dzieci widzą więcej i są bardziej przenikliwe, niż nam się wydaje; o tym, jak rozumieją szacunek i skąd on się bierze; o postawach, które ranią i o takich, które budują mosty; o konieczności zadbania o siebie, zanim zadba się o innych.
Anna Hryniewicz jest psychologiem w publicznych i prywatnych placówkach związanych z pomocą psychologiczną, edukacją i rozwojem osobistym. Łączy wiele dziedzin wiedzy i specjalności, począwszy od biochemii organizmu i zmian na poziomie komórkowym, przez neuroplastyczność mózgu i jego możliwości zmiany przez całe życie, po psychologiczne nurty pracy z pacjentem nad jego przekonaniami, świadomością i nieświadomością. Pracuje w nurcie psychologii pozytywnej i podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia dla szkół, przedszkoli i żłobków w oparciu o autorski program „Edukacja to relacja" oraz „Zabawy Fundamentalne” C. Rose. Prowadzi również coaching dla rodziców.
Wyrozumiałość
czyli o pułapkach nadmiernego luzu i nadmiernej presji.
Sławomir Prusakowski mówi o tym, czym jest dobrze pojmowana wyrozumiałość i z czym nie należy jej mylić; dokąd (nie)prowadzi nadmierna presja, krytycyzm, surowość; jak realnie pomagać dzieciom mierzącym się z wyzwaniami; jak nie hodować złudzeń, ale też nie podcinać skrzydeł.
Sławomir Prusakowski jest psychologiem i trenerem biznesu. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się zagadnienia takie jak prokrastynacja, wypalenie zawodowe, zaangażowanie w pracę, psychologia organizacji. Pracuje jako edukator w różnych obszarach rozwoju ludzi. Posiada certyfikat Trenera Treningu Interpersonalnego II Stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z obszaru rozwoju kompetencji praktycznych: budowania relacji, komunikacji, pracy w zespołach oraz rozwoju osobistego psychologa.
Rozmowy poprowadzi Marcin Perfuński
Tata 5 córek, dziennikarz i bloger, twórca popularnej strony www.supertata.tv, gdzie dzieli się radością posiadania rodziny wielodzietnej. W 2018 roku wygrał plebiscyt miesięcznika „Mamo, To Ja” na Idealnego Tatę. W każdy poniedziałek w godz. 21-23 prowadzi audycję Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
Pobierz podsumowanie ankiety „Dorośli oczami dzieci”
Zaciekawiły Cię podcasty naszych ekspertów? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak współczesne dzieci postrzegają dorosłych i czego oczekują? Zapoznaj się z podsumowaniem ankiety „Dorośli oczami dzieci”. To szalenie ciekawy, unikatowy materiał, który wciąga, wzrusza, inspiruje i daje do myślenia. Pobierz go i podziel się nim z innymi rodzicami, nauczycielami, wychowawcami. To klucz do zrozumienia młodego pokolenia!