Witaj młody pisarzu!


Dobrze trafiłeś!
Na tej stronie czekamy na utalentowane literacko dzieciaki i nastolatki!
Chcesz rozpocząć z nami twórczą przygodę? To super!
Właśnie
zacząłeś pisać swoją przyszłość!

Dowiedz się więcej o konkursie  

  • „Popisz się talentem” to konkurs literacki przeznaczony dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych.  
  • Jego celem jest zachęcenie uczniów do rozwijania pasji literackich i zainteresowań czytelniczych.  
  • Udział w konkursie jest darmowy.  
  • Konkurs odbywa się od 2017 roku i startuje zawsze na wiosnę. Laureaci ogłaszani są przed wakacjami, a jesienią ukazuje się pokonkursowa książka zawierająca 30 najlepszych opowiadań.  
  • Pokonkursowe książki zyskują ogólnopolską dystrybucję i promocję, zaś przychód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne.  
  • Aby zapewnić uczestnikom równe szanse, teksty oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8). Z każdej kategorii wyłanianych jest 15 laureatów. 
  • Oceniając nadesłane opowiadania, szczególną uwagę zwracamy na talent językowy, kreatywność i pomysł zawarty w przesłanym tekście. 
  • Zgłoszenia na konkurs są przyjmowane poprzez specjalny formularz uruchamiany na początku każdej edycji. W wypełnieniu formularza potrzebna jest pomoc rodzica, nauczyciela lub opiekuna prawnego.  

Zachwyć się pokonkursowymi książkami

„Startujemy w przyszłość”

Pasy zapięte? Wyobraźnia uruchomiona? Fantazja wkręcona na najwyższe obroty? No to „Startujemy w przyszłość”! Właśnie ukazała się książka wieńcząca jubileuszową, piątą edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Nie przegap tej literackiej przygody!

Czytaj więcej

„Zwierzaki mają głos”

To nie jest ko-ko-kolejna książka o zwierzętach! To książka wieńcząca tegoroczną, 4. edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. A w środku – trzydzieści opowiadań stworzonych przez młode orły literatury!  

Czytaj więcej

„Wielka księga marzeń”

Publikacja jest owocem trzeciej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Sięgnijcie po nią, bo to lektura jak ze snu – bawi, inspiruje, podsuwa pomysł na kreatywne zajęcia i do tego pomaga dzieciom!

Czytaj więcej

„Tajemnicza wyprawa”

Już jest! Piękna i nowa książka pokonkursowa.

Czytaj więcej

„Ukryte światy”

Rodzice i nauczyciele często mówią, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. My mamy na to dowody na piśmie! Właśnie wydaliśmy „Ukryte światy” - książkę będącą pokłosiem konkursu literackiego dla szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2017. Publikacja zawiera 25 zwycięskich opowiadań napisanych przez dzieci z klas 1-6. … oraz niespodziankę dla tych, którzy też chcieliby spróbować swoich sił w twórczości literackiej!

Czytaj więcej

Przejrzyj bibliotekę multimediów

Okazuje się, że kreatywność to cecha niezwykle medialna… a nawet multimedialna! Opowiadania laureatów konkursu często trafiają do radia, są nagrywane w formie audio czy wystawiane na scenie. Jeśli szukasz inspiracji albo po prostu kontaktu z dobrą literaturą dziecięcą, zajrzyj do poniższej biblioteki multimedialnej i posłuchaj lub pooglądaj, co w duszy grało laureatom poprzednich edycji „Popisz się talentem”.  

Posłuchaj opowiadań z książki „Startujemy w przyszłość”

Opowiadania z książki „Startujemy w przyszłość” w internpretacji Artura Barcisia, Jolanty Fraszyńskiej, Jarosława Boberka i Pauliny Holtz. Posłuchajcie!

Posłuchaj opowiadań z książki „Zwierzaki mają głos”

Wybrane opowiadania z książki „Zwierzaki mają głos” w internpretacji Jolanty Fraszyńskiej i Łukasza Lewandowskiego,przygotowane przez Radio TOK FM. Posłuchajcie!

Popisz się talentem 2020 w teatrze online

Aktorzy z Teatru Powszechnego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu zrobili coś wspaniałego: dokonali autorskich interpretacji opowiadań stworzonych przez dzieci – laureatów 4. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”. Opowiadania te oryginalnie ukazały się w pokonkursowej książce „Zwierzaki mają głos”, a teraz zyskały drugie życie dzięki kreatywności i zapałowi aktorów z Radomia. Wyszło z tego 17 przezabawnych, wzruszających, dynamicznych jednoaktówek – każda to osobna historia. Zagrane i pokazane z pomysłem, nadają opowiadaniom z książki nowy wymiar. Musisz to zobaczyć!

Skorzystaj z porad literackich 

Musisz wiedzieć, że konkurencja w konkursie jest olbrzymia – na każdą edycję nadchodzi po kilka tysięcy prac. Dlatego do pisania warto się jak najlepiej przygotować. Mogą Ci w tym pomóc porady literackie udzielone i nagrane przez najlepszych twórców literatury dziecięcej w Polsce. Posłuchaj, co mają Ci do przekazania starsi koledzy i koleżanki po piórze!  

10 wskazówek, jak stworzyć dobre opowiadanie

Zobacz nasz poradnik i sprawdź jakie niezwykłe historie napiszą Twoi uczniowie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, by stworzyć dobre opowiadanie. Z nim wszystko Wam się uda!

Jak napisać dobrą opowieść science fiction

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, którzy chcą spróbować swoich sił w konkursie literackim „Popisz się talentem”, ich nauczycieli i rodziców na spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, znanym pisarzem science fiction.

Paweł Beręsewicz

Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Andrzej Marek Grabowski

Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury

Grzegorz Kasdepke

Na dwa przymiotniki w krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi

Barbara Kosmowska

Nie śpiesz się. Słowa poczekają, wydawca poczeka

Zofia Stanecka

Jeśli nie umiesz zacząć od pierwszego zdania, zacznij od drugiego

Rafał Witek

Warto pamiętać, dla kogo się pisze

Wojciech Widłak

Dobry pomysł na opowiadanie może być dziwny

Odwiedź poprzednie edycje konkursu

Popisz się talentem 2021

Piąta edycja największego polskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2020

Czwarta edycja największego polskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2019

Trzecia edycja największego polskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych.

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2018

Druga edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2017

Pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych

Czytaj więcej

Poznaj nasze Jury  

Teksty nadsyłane na konkurs są uważnie czytane i oceniane przez pięcioosobowe Jury, w którego skład wchodzą twórcy i znawcy literatury dziecięcej oraz redaktorzy wydawnictwa Nowa Era. Dzięki temu żadna literacka perełka nam nie umknie! Poniżej przedstawiamy osoby, które będą czytały Twoje teksty.  

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci m.in. „Cyrk na kółkach”, „Baśniowa gimnastyka w dwóch językach”, „Tresura pióra”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji. 

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie. 

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) –  redaktorka naczelna (od 2008) magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. książkę bardzo obrazkową „Kotek Mamrotek i regulator chęci”; zbiór aktywności dla oka, ręki i głowy pt. „Wyszukanka łośka Tośka” oraz trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & Żółty Smok”. Dla dorosłych wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji).Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów). 

Wojciech Widłak (ur. 1957) – autor książek dla dzieci, m.in. serii o Panu Kuleczce, o Wesołym Ryjku i „Podręcznych nieporadników”. Laureat nagród literackich: „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka (2010, 2011), Pióro Fredry (2011), Guliwer w Krainie Liliputów (2013), Pegazik (2016) oraz Przecinek i Kropka (2019). Jego książki ukazały się w przekładach na: chiński, słowacki, francuski i turecki. Pisze także opowiadania i teksty edukacyjne do podręczników.  

Rafał Witek (ur. 1971) – przewodniczący konkursowego Jury; autor powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci, twórca tekstów publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej. Zdobywca nagród literackich: imienia Kornela Makuszyńskiego (2015), imienia Leopolda Staffa (2017), dwukrotny laureat konkursu imienia Astrid Lindgren na powieść dla dzieci (2013, 2019). Współpracuje z miesięcznikiem „Świerszczyk”. Z wykształcenia jest anglistą.  

Zobacz, kto wspiera konkurs 

Patroni i partnerzy konkursu pomagają nam poinformować o nim cały świat. Warto ich poznać, bo to prestiżowe instytucje, portale i magazyny, które biorą aktywny udział w promowaniu młodych twórców – zwycięzców poszczególnych edycji „Popisz się talentem” oraz publikacji pokonkursowych. W wolnej chwili możesz zajrzeć na strony internetowe bądź profile tych instytucji – tam też jest wiele ciekawego dla fanów książek!  

 

Patron honorowy:

 

 

Patroni medialni:

Pobuszuj w aktualnościach

Konkurs „Popisz się talentem” w oczach dzieci

Pochodzą z różnych stron Polski i nie znają się nawzajem, ale łączy ich jedno: talent pisarski, dzięki któremu zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem” dla dzieci w wieku 7-15 lat. Zobaczcie, co mówią o swojej twórczej przygodzie.

Świat za sto lat: Dzieci z optymizmem patrzą w przyszłość!

,,Love alarm’’ – aplikacja która w obrębie 10 metrów wyczuwa czy ktoś nas kocha, wyciszacz hejtu i głupoty, elektroniczne sumienie, pochłaniacz niepotrzebnych obowiązków, wehikuł czasu, lekarstwo na wszystkie choroby i urządzenie, które pozwoli wymazać z pamięci czas od marca 2020 roku!  

Świat za sto lat - wywiad z Aleksandrą Przegalińską

Wywiad z profesor Aleksandrą Przegalińską – jedną z uczestniczek naszej debaty. To rozmowa, która otworzy wiele furtek w umysłach młodych ludzi, postawi ciekawe pytania i zaproponuje jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Musicie to razem przeczytać i przegadać!

Konkurs w liczbach

5 liczba edycji konkursu od 2017 roku

146 liczba młodych pisarzy, którzy zadebiutowali w pokonkursowych książkach

524 łączna liczba stron pięciu dotychczasowych pokonkursowych książek

16 801 liczba uczestników pierwszych pięciu edycji konkursu

Zobacz także