Javascript is required

Pomoc w nauce zdalnej

19.04.2024

Szkoła średnia bez tajemnic
Podziel się

Pandemia koronawirusa zmienia sposób nauczania. Szkoły zamknięte, lekcje odbywają się w formie zdalnej. Podczas spotkań online nie zawsze wszystko idzie, jak powinno. Jeśli przez brak WiFi, problemy techniczne albo trudności z komunikacją umknie część lekcji, w serwisie dlaucznia.pl można znaleźć komplet informacji.

Sytuacja jest trudna zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Wszyscy muszą oswoić się z nową formułą nauki zdalnej, opanować kwestie techniczne, a także przełamać swoje własne ograniczenia. „Przed pierwszą lekcją z transmisją wideo byłam tak zestresowana, że nie mogłam spać. Lubię moją klasę i nauczycielkę, z którą mieliśmy się widzieć online, ale bałam się, czy sobie poradzę. Udało się, ale prawie się nie odzywałam” – mówi uczennica 1 klasy liceum. Rzeczywiście, podczas grupowego czatu trudno przebić się ze swoim pytaniem, komentarzem czy prośbą o powtórzenie niezrozumiałej kwestii.

Część uczniów ma problem z przestawieniem się na regularny tryb nauki w domu. Jeśli rodzice, także z powodu kwarantanny, pracują zdalnie, a w domu jest jeszcze (pełne energii) młodsze rodzeństwo, pojawia się kolejka do komputera czy choćby spokojnego miejsca, gdzie w zasięgu WiFi można skupić się na rozmowie online.

Baza wiedzy

W tej sytuacji dużą pomocą mogą być treści umieszczane na serwisie dlaucznia.pl. Serwis przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich i stanowi bazę wiedzy podanej w prosty, czytelny sposób. Baza jest stale rozbudowywana i uzupełniana. Na razie w serwisie dostępne są lekcje z 4 przedmiotów: matematyki, geografii, języka polskiego i języka angielskiego w zakresie podstawy programowej dla 1 klasy. Materiałów ciągle przybywa. Docelowo serwis będzie obejmował wszystkie najważniejsze przedmioty maturalne w zakresie nauczania całej szkoły średniej.

Proste, przejrzyste, dostępne

W serwisie dlaucznia.pl każda lekcja jest zbudowana z uzupełniających się elementów. Jest to: wyjaśnienie danego zagadnienia, notatki w skrótowej formie, fiszki i quizy sprawdzające wiedzę, a także dodatkowe materiały, takie jak sprawdzone przez specjalistów filmy, infografiki, wykresy itp. Największe zalety tak podawanych informacji to:

  • jasny sposób tłumaczenia
  • przejrzyste notatki
  • materiały, które pomagają lepiej wyobrazić sobie omawiane kwestie
  • możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.

Uczniowie chwalą serwis za to, że w krótkim czasie pomaga opanować materiał i przygotować się do sprawdzianu.

Przygotowanie do sprawdzianów

Serwis dlaucznia.pl to dobre rozwiązanie na okres przymusowej nauki zdalnej. Ale nie tylko. Można z niego korzystać stale, by uczyć się w szybki, prosty i nowoczesny sposób. Jak wynika z badań edukacyjnych, współcześnie uczniowie i tak szukają materiałów w internecie, by lepiej zrozumieć tematy omówione na lekcji. W serwisie dlaucznia.pl mają treści sprawdzone przez specjalistów i dostępne w jednym miejscu. Korzystając z urządzenia z dostępem do internetu (np. telefonu) można przeczytać i powtórzyć notatki, sprawdzić wiedzę, przygotować się do egzaminu w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Takie rozwiązanie będzie przydatne także wtedy, gdy już wrócimy do szkół.

Szkoła średnia bez tajemnic
Podziel się