Javascript is required

Rozstrzygnięcie II etapu konkursu „Projektanci edukacji” 2020

18.05.2020

Projektanci edukacji
Podziel się
Puchar w rękach.

Jury konkursu „Projektanci edukacji” 2020 wyłoniło zdobywców Złotych Grantów, którzy tym samym stali się zwycięzcami drugiego etapu konkursu. Gratulacje!

To była zaskakująca edycja

Dziesiąta, jubileuszowa edycja „Projektantów edukacji” – największego polskiego konkursu nagradzającego pomysły na projekty edukacyjne – okazała się pełna niespodziewanych wyzwań. Wybuch epidemii koronawirusa nastąpił tuż po ogłoszeniu wyników 1. etapu naszego konkursu. Jego zwycięzcy właśnie szykowali się do realizacji swych projektów i rywalizacji o 
pięć Złotych Grantów oraz Nagrodę Specjalną miesięcznika FOCUS. Zawieszenie zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych i konieczność przejścia na edukację zdalną całkowicie zmieniły plan gry. Wiele pomysłów zgłoszonych w 1. etapie zakładało przecież interakcję, współdziałanie w ramach grupy, szkoły czy środowiska lokalnego. Po konsultacji z uczestnikami wprowadziliśmy zmiany w harmonogramie i regulaminie konkursu, tak aby wyjść naprzeciw zaistniałej sytuacji i umożliwić każdej grupie projektowej przedefiniowanie swego projektu w celu zrealizowania go w nowych warunkach. I tu spotkała nas kolejna niespodzianka: entuzjastyczny odzew ze strony uczestników, ich kreatywność i pomysłowość przy modyfikacji projektów! Po raz kolejny okazało się, że dla Projektantów Edukacji nie ma rzeczy niemożliwych! Byliśmy nie tylko podbudowani, ale też wzruszeni podejściem i postawą grup projektowych – stało się dla nas jasne, że ta edycja konkursu przejdzie do historii!

Jury miało trudne zadanie


W 2. etapie konkursu uczestniczyli laureaci 1. etapu (zobowiązywał ich do tego regulamin konkursu), ale nie tylko. Każdy, kto nadesłał pomysł w 1. etapie, mógł przystąpić do jego realizacji i walczyć o Złote Granty. Przecież każdy dobry pomysł jest cenny i zasługuje na rozwinięcie! Dzięki temu w przewidzianym regulaminem terminie zostało zrealizowanych aż 121 projektów.

Eksperci zasiadający w konkursowym jury (Piotr Bucki - psycholog, specjalista komunikacji; Marta Florkiewicz-Borkowska - nauczyciel roku 2017; Małgorzata Jankowska - Nowa Era; Justyna Suchecka – dziennikarka TVN24; Jan Stradowski - dziennikarz miesięcznika FOCUS; Ewa Tomaszewicz - Nowa Era) byli zgodni: wyłonienie zwycięzców 2. etapu okazało się wyjątkowo trudne. Zawsze takie jest, ale tym razem doszło nowe kryterium oceny: umiejętność elastycznego dostosowania założeń przesłanego pomysłu do realiów pracy zdalnej. Zapoznając się z konkursowymi realizacjami, jury musiało wziąć pod uwagę także i to. Sprawność działania grup projektowych, ich inwencja i odwaga sprawiły, że było nad czym dyskutować! Niełatwo wszakże jest tak zmodyfikować projekt, aby był on możliwy do przeprowadzenia online w warunkach izolacji. Tymczasem nasi konkursowicze poradzili sobie z tym śpiewająco! W trakcie obrad wyłonionych zostało pięć najbardziej innowacyjnych realizacji, których twórcy zostali uhonorowani Złotymi Grantami w wysokości 2000 złotych.

Oto lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach specjalnych:

Kategoria „Budujemy relacje”
Złoty Grant zdobył projekt Ocalić od zapomnienia

Kategoria „Stosujemy nowe technologie”
Złoty Grant zdobył projekt: Inteligentny ogród - IoT w naszym domu.

Kategoria „Myślimy nieszablonowo”
Złoty Grant zdobył projekt: ECO- FIL- POWER - Creative Recycling!.

Kategoria „Działamy z sercem”
Złoty Grant zdobył projekt: Ekologiczny Kiermasz Roślin.

Kategoria „Prezentujemy projekt”
Złoty Grant zdobył projekt: KOSZ, czyli Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający.

Nagroda miesięcznika FOCUS

Dodatkowo swoją nagrodę dla uczestników 2. etapu tegorocznej edycji „Projektantów edukacji” przyznał miesięcznik FOCUS – partner tegorocznej edycji konkursu. Największe uznanie redakcji zdobył projekt: NowUknow. 

Czas na gratulacje… i pokonkursowy e-book!

Dziękujemy i gratulujemy uczniom, nauczycielom-liderom grup projektowych, wspierającym rodzicom, zaangażowanym dyrektorom, wszystkim Projektantom Edukacji! To wspaniałe, że nie poddaliście się, że zrealizowaliście swoje pomysły mimo przeciwieństw! Wasza wyobraźnia, elastyczność, kompetencja i optymizm okazały się silniejsze od epidemii. Złote Granty zdobyło tylko pięć grup, ale wygraliście tak naprawdę wszyscy! Dlatego – w uznaniu Waszej wytrwałości, ambicji i determinacji w dążeniu do realizacji wyznaczonego celu – postanowiliśmy podsumować tę edycję w wyjątkowy sposób. Chcemy utrwalić najlepsze zrealizowane projekty, zamieszczając je w pokonkursowym e-booku! To będzie pierwsza taka publikacja w historii konkursu. Wierzymy, że stanie się ona nie tylko pamiątką i uhonorowaniem Waszej pracy, ale też inspiracją dla innych uczniów i nauczycieli, którzy – być może dzięki Wam i Waszemu przykładowi – zechcą wziąć udział w kolejnej edycji „Projektantów edukacji”, która startuje już w październiku! Nie może Was w niej zabraknąć!

Projektanci edukacji
Podziel się