Javascript is required

Sukces Polaków na XVI Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej!

28.08.2019

Szkoła ponadpodstawowa
Podziel się
Na zdjęciu od lewej: Szymon Mol, Maciej Fiedoruk, Maciej Dercz, Wojciech Pawłowki (fot. Tomasz Sawicki)

Z dumą informujemy, że na XVI Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która odbyła się w Hongkongu w dn. 30 lipca – 5 sierpnia 2019 r., młodzi Polacy zdobyli 4 medale indywidualne, w klasyfikacji drużynowej zajmując 4. miejsce spośród 43 drużyn. W zawodach wzięło udział 166 uczniów.

Srebrne medale przypadły Maciejowi Fiedorukowi z VIII LO w Warszawie (15. miejsce na świecie), Maciejowi Derczowi (III LO w Gdyni, 21. miejsce) oraz Wojciechowi Pawłowskiemu (XIV LO we Wrocławiu, 29. miejsce). Z brązowym medalem (46. miejsce) do kraju wróci Szymon Mol z LO KTK w Bielsku-Białej. Tak dobre i wyrównane wyniki zaowocowały bardzo wysokim miejscem drużynowym – najwyższym z krajów naszej części Europy. Jedynie Indonezja, USA i Wielka Brytania okazały się lepsze od Polski.

Nasza drużyna została wyłoniona spośród uczestników zawodów finałowych XLV Olimpiady Geograficznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. Nowa Era od lat jest partnerem Olimpiady i organizowanych przy okazji zawodów finałowych warsztatów dla nauczycieli geografii oraz wspiera udział polskich drużyn w zawodach międzynarodowych.

Tegoroczne wyniki są potwierdzeniem silnej pozycji Polaków – w ostatnich 12 edycjach Olimpiady (czyli od początku klasyfikacji medalowej) polscy uczniowie zdobyli łącznie 42 medale (15 złotych, 12 srebrnych i 15 brązowych). W ciągu 16 rozegranych edycji Polacy 12 razy znaleźli się w gronie 5 najlepszych drużyn na świecie, w tym 7 razy zwyciężyli.

Zawody w Hongkongu składały się z 3 części – testu pisemnego, całodziennej części terenowej oraz quizu multimedialnego. W trakcie testu pisemnego uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące m.in. tematyki rolnictwa w obliczu zmian klimatu, trzęsień ziemi, globalizacji czy też gospodarczych skutków zmian cyrkulacji prądów morskich na Atlantyku. W części terenowej, rozegranej w nadmorskiej miejscowości Sai Kung, uczniowie skupili się na kwestiach zagospodarowania obszarów „wydartych” morzu, formach ochrony brzegowej, jak również możliwych konfliktach funkcjonalno-przestrzennych. Z kolei quiz multimedialny zawierał zadania graficzne, jak również dźwiękowe.

Udział w Olimpiadzie był nie tylko okazją do sprawdzenia się na tle rówieśników, lecz także możliwością poznania walorów przyrodniczo-kulturowych innego kraju oraz nawiązania międzynarodowych znajomości. Po zakończeniu zawodów drużyna udała się na sześciodniowy olimpijski objazd terenowy po prowincji Syczuan w Chinach, w trakcie którego uczniowie mieli okazję odwiedzić m.in. system irygacyjny sprzed 2200 lat w Dujiangyan, zwiedzić memoriał poświęcony tragicznemu trzęsieniu ziemi z 2008 r., spędzić dzień w Chińskim Centrum Ochrony i Badań nad Pandami Wielkimi w Wolong czy też wcielić się w rolę aktorów tradycyjnej chińskiej opery.

Kolejna edycja Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej organizowanej pod auspicjami Międzynarodowej Unii Geograficznej odbędzie się w sierpniu 2020 r. w Stambule. Polska drużyna zostanie wybrana spośród najlepszych uczestników XLVI Olimpiady Geograficznej dla uczniów szkół średnich, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. Zachęcamy do udziału! Więcej informacji dostępnych jest na stronie Olimpiady.

Szkoła ponadpodstawowa
Podziel się