Jakie technikum?

Po szkole podstawowej można kontynuować naukę w liceum ogólnokształcących, technikum albo szkole branżowej. Technikum to dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy mają konkretne zainteresowania, dążą do szybszego zdobycia zawodu i jeszcze nie są pewni, czy będą chcieli studiować.

Technikum daje wiele możliwości. Uczniowie w ciągu 5 lat nauki zdobywają konkretną wiedzę zawodową, a na zakończenie edukacji zdają egzamin maturalny. Po maturze mogą kontynuować naukę na wyższych uczelniach albo podczas rozmaitych kursów, zdobywać certyfikaty i uprawnienia zawodowe. Mogą też zakończyć edukację na zdobyciu wykształcenia średniego, znaleźć pracę i zacząć dorosłe życie.

Jaki kierunek w technikum wybrać, by za kilka lat stać się poszukiwanym fachowcem?

Branża IT, mechatronika, robotyka

Od kilku lat ogromne zapotrzebowanie jest na specjalistów z zakresu programowania i szeroko pojmowanej informatyki. Już dziś komputery są wszechobecne i towarzyszą nam na każdym kroku – ten trend będzie się utrzymywał. Osoby biegłe w programowaniu, obsłudze, konserwacji, naprawie urządzeń elektronicznych z pewnością znajdą zatrudnienie. Zdolny uczeń technikum zapewne prędko zacznie zarabiać swoje pierwsze własne pieniądze, np. pomagając w doborze czy instalacji sprzętu. To dobry wstęp do późniejszej pracy zawodowej, zdobywanie doświadczenia pomaga podnieść własne kwalifikacje. Dodatkowym plusem tej ścieżki zawodowej jest wiele okazji do pracy zdalnej. Dzięki temu osoby mieszkające poza wielkimi miastami także mają szanse na dobre zarobki.

Mechanika

Zarówno mechanicy samochodowi jak i specjalizujący się obsłudze maszyn przemysłowych nadal mogą liczyć na zatrudnienie. Choć obecnie wciąż jeszcze masowo produkowane sprzęty łatwiej jest wymienić na nowe niż naprawić, to trend ten powoli się zmienia dzięki ruchom takim jak Zero Waste (nie wyrzucaj, nie marnuj).

Budownictwo

Na dobrych fachowców z zakresu budownictwa (zarówno budynki mieszkalne i biurowe, jak i drogi, mosty, infrastruktura), remontów, wykańczania wnętrz jest i będzie popyt. W tym zawodzie można zarówno pracować w większej firmie, jak i na własny rachunek.

Turystyka, hotelarstwo

Technika hotelarskie cieszą się sporym zainteresowaniem. Z całą pewnością ludzie wciąż będą podróżować, rozwijać turystyczne pasje, dążyć do odpoczynku w ciekawie zorganizowanych warunkach. Po takim technikum można dodatkowo kształcić się w kierunku organizowania różnych wydarzeń, prowadzenia miejsc rozrywki i relaksu, edukowania poprzez podróże. Umiejętności zdobyte podczas nauki przydadzą się w wielu zawodach wiążących się z kontaktem z ludźmi i logistyką.

Ochrona środowiska

W coraz bardziej zanieczyszczonym świecie będzie popyt na pracowników z zakresu ochrony środowiska. Zatrudnienie znajdą zarówno osoby specjalizujące się w rozwiązaniach budowlanych i instalacyjnych, w recyclingu, jak i w ekologicznym rolnictwie czy biohodowli zwierząt. Jeśli chcemy, by przyszłe pokolenia miały co jeść, co pić i czym oddychać, musimy gwałtownie przestawić gospodarkę z eksploatacji dóbr na ich ochronę. Większej liczby specjalistów z tego zakresu będzie potrzeba już niebawem.

Technologia żywności, gastronomia

Coraz bardziej zmieniać się będzie rynek produktów żywnościowych. Przybywa osób stosujących rozmaite diety, uczulonych na pokarmy, wybierających żywność wegańską. W ciągu ostatnich lat konsumenci zyskali świadomość na temat zdrowego żywienia, szkodliwości chemicznych dodatków, konserwantów, wzmacniaczy smaku itp. By wyprodukować dobrej jakości zdrową żywność będzie potrzeba rzeszy specjalistów.

Ekonomia

Od wielu lat technika ekonomiczne cieszą się popularnością. To na pewno nadal dobry kierunek dla osób mających zmysł praktyczny, dokładnych, skrupulatnych i biegłych w liczeniu. Średnie wykształcenie ekonomiczne plus dobry pomysł na biznes mogą pomóc w rozkręceniu własnej firmy lub wsparciu rodzinnego przedsiębiorstwa.

Masaż, rehabilitacja, opieka

W starzejących się populacjach (a Europa zmierza w tym kierunku) potrzeba będzie fachowców potrafiących zadbać o osoby po urazach i kontuzjach, z chorobami zwyrodnieniowymi, z przewlekłym bólem. Taka praca wymaga umiejętności nawiązywania dobrych relacji, emocjonalnego wspierania klientów, przydaje się także znajomość języków obcych.

Niedawno ukazało się obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej zawierające szczegółową listę zawodów, które w najbliższym czasie będą cieszyć się wzięciem na rynku pracy. Można tu znaleźć zarówno zawody popularne w skali kraju, jak i podział na poszczególne województwa. Listy ułożone są alfabetycznie, nie według popularności zawodów.