Javascript is required

Mutyzm – wsparcie dla rodziców

Autor: Magdalena Kozińska , 22.04.2024

Specjalne potrzeby edukacyjne
Podziel się

Mutyzm to zaburzenie, które wymaga zaangażowania całej rodziny – mówi psycholog dziecięcy Edyta Żółtowska-Górska. Oto 5 rzeczy, na jakie warto uczulić rodzica dziecka z mutyzmem.

1. Nie etykietuj
Wchodząc w nową sytuację towarzyską, np. na placu zabaw czy podczas wakacji, nie informuj publicznie, że twoje dziecko nie rozmawia z obcymi. Taki komunikat sprawia, że dziecko czuje się zawstydzone i jeszcze mocniej odczuwa lęk przed komunikacją z innymi.
2. Chwal i nie wyręczaj
Zauważaj wszystkie starania dziecka – każda próba komunikacji werbalnej lub niewerbalnej powinna być nagradzana pochwałą. W sytuacji, gdy ktoś zada dziecku pytanie, nie odpowiadaj za nie automatycznie. Daj kilka sekund na to, by dziecko miało szansę odpowiedzieć samodzielnie. Dopiero po chwili za nie odpowiedz.
3. Zachęcaj, nie zmuszaj
Zachęcaj dziecko do rozmowy, ale nie zmuszaj go. Co więcej, jeśli są takie osoby w rodzinie, z którymi dziecko nie chce rozmawiać, twoim zadaniem jako rodzica jest rozwiązanie tej sytuacji – powinieneś wytłumaczyć, skąd bierze się trudność dziecka, i poprosić o wyrozumiałość i cierpliwość. Niechęć, próba wymuszania mówienia lub, co gorsza, agresja w stosunku do dziecka z mutyzmem tylko nasilają jego lęki i sprawiają, że zamyka się ono jeszcze mocniej na komunikację.
4. Oswajaj z głosem
Nagraj dziecko, gdy zadowolone w zabawie coś opowiada. A potem razem z dzieckiem odtwarzajcie to nagranie – to może być nie tylko przyjemna zabawa, ale także dobry sposób na to, żeby dziecko oswoiło się z własnym głosem.
5. Pomóż znaleźć przyjaciela
Może to być miś lub lalka – które w zabawie będą chciały coś powiedzieć – czasem dziecku łatwiej wcielić się w jakąś postać niż mówić samemu. Dobrym pomysłem jest też zwierzątko domowe – mniej stresująca dla dziecka będzie rozmowa z psem czy chomikiem niż z ludźmi, a sam fakt komunikowania się sprawia, że dziecko utrwala dobre nawyki. Zachęcaj do zabawy z innymi dziećmi – na początek najlepszym kandydatem na współtowarzysza zabaw będzie cichy, spokojny rówieśnik – taki kontakt nie tylko rozwija umiejętności społeczne, lecz także może stać się zachętą do komunikacji.

To się sprawdza!
Dobrym pomysłem na ułatwienie dziecku kontaktu na placu zabaw jest np. podejście z nim do kolegi czy koleżanki i powiedzenie: „To jest Jaś. Może się razem pobawicie? Możecie zbudować wspaniały zamek z piasku”. Taka zabawa nie wymaga wielu słów, a angażuje dzieci i zachęca do komunikacji.

Autor: Magdalena Kozińska
Specjalne potrzeby edukacyjne
Podziel się