Fundacja Powszechnego Czytania rusza z kolejną akcją pro-czytelniczą, a my w Nowej Erze ją wspieramy i niniejszym rozgłaszamy! 15 maja 2024 roku wystartowała nowa odsłona programu #TataTeżCzyta. Jak już wiecie, celem akcji jest zachęcenie tatusiów, dziadków, braci, wujków, kuzynów… czyli krótko mówiąc, facetów, aby więcej czytali – sobie i dzieciom. I są ku temu naukowe podstawy!
Czytanie daje wolność
Czy męskie wyobrażenia o wolności to tylko gnanie Harleyem po Route 66 lub zaszycie się w drewutni w Bieszczadach? Oczywiście, że nie! Współcześni faceci mają mnóstwo wspaniałych pomysłów na wolność i samorealizację. Czas jednak popracować nad tym, aby do owych pomysłów w szerszym wymiarze dołączyła też książka – najsolidniejszy i najbardziej niezawodny towarzysz człowieka prawdziwie wolnego. Istnieją dziesiątki badań z różnych ośrodków i dziedzin, które jasno wykazują, że czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psychofizyczne i sukces życiowy, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i kapitał społeczny zbiorowości. Czytanie wyposaża nas w kompetencje, które sprawiają, że rozumiemy wybory, których dokonujemy, że potrafimy szukać opcji, odpowiedzi, analizować otaczającą nas rzeczywistość. Czytanie to sprawczość i przedsiębiorczość, czyli… właśnie wolność!
36% to dużo czy mało?
Jak to jest z tym czytelnictwem wśród mężczyzn? Najnowsze badania czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową mówią, że tylko 36% mężczyzn sięga po lekturę (wśród kobiet ten odsetek to 50%). Nie jest zatem najlepiej, ale też nie ma co popadać w skrajności: te 36% to solidny próg, z którego możemy się wybić, aby razem z Fundacją Powszechnego Czytania walczyć o więcej. Na pewno pomoże w tym świeża odsłona poradnika dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024” autorstwa Marii Deskur i Edyty Plich, z ilustracjami Joanny Rusinek. To kompendium wiedzy o tym, dlaczego warto czytać dzieciom. Autorki podpowiadają co daje czytanie dziecku na poszczególnych etapach rozwoju i rekomendują lektury adekwatne dla poszczególnych grup wiekowych. W wersji drukowanej (nakład 55 000 egzemplarzy) publikacja będzie dostępna gratisowo w wybranych księgarniach, bibliotekach publicznych, przedszkolach, szkołach, i instytucjach kultury miast partnerskich. Poradnik można również pobrać nieodpłatnie w pliku PDF ze strony TataTeżCzyta.pl
Dołącz do najlepszych
Tegoroczna kampania #tataTeżCzyta potrwa do 23 czerwca, czyli do Dnia Ojca. Jej formuła jest całkowicie otwarta, co oznacza, że każdy może się włączyć. Tak, Ty też! 😊 Organizatorzy zapraszają do udziału, pobierania i wykorzystywania materiałów dostępnych na stronie TataTeżCzyta.pl A żeby wszystkim było raźniej i weselej, tegoroczną edycję kampanii wspierają nie tylko znani faceci, ale też panie. Bo ostatecznie promocja czytelnictwa to nasza wspólna sprawa. Wśród ambasadorek akcji znalazły się: Katarzyna Zielińska, Anna Czartoryska-Niemczycka, Anna Dereszowska, Magda Kordaszewska, Joanna Flis („Madame Monday”). Wśród panów: Jan Dąbrowski (JDabrowsky), Kamil Nowak (Blogojciec.pl), Marcin Perfuński (Supertata.tv); Łukasz „Juras” Jurkowski, dr Kamil Janowicz (Father_ing), Łukasz Dominiak (Who’s Your Daddy) oraz Wiesław Nowobilski i Maciej Pertkiewicz (obydwaj z ekipy „Nasz nowy dom”). A zatem, panowie i panie… czas na wiosenne czytanie i czytelniczej wolności promowanie!
Więcej o akcji: TataTeżCzyta.pl
Więcej o Fundacji Powszechnego Czytania: fpc.org.pl