Javascript is required

Wytropiliśmy laureatów 6. edycji „Popisz się talentem”!

16.03.2022

Konkurs
Podziel się
Rysowana dziewczynka w stroju detektywki.

Uwielbiamy przekazywać Wam dobre wiadomości! A dziś mamy taką właśnie wiadomość. Rozstrzygnęliśmy szóstą edycję „Popisz się talentem” - największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych – i znamy nazwiska laureatów, którzy już jesienią zadebiutują w prawdziwej książce.

Ciekawość pierwszym stopniem do pisania 

Tematem tegorocznej edycji konkursu była dziecięca ciekawość, a formą organizującą proces twórczy – opowiadanie detektywistyczne. To forma trudna – wymagająca pisarskiej dyscypliny, analitycznego myślenia, umiejętności konstruowania trzymającej w napięciu fabuły i suspensu. Zadaniem uczestników było zdefiniowanie zagadki, tajemnicy, sekretu, który spędza im sen z powiek, a następnie przeprowadzenie i opisanie śledztwa mającego na celu rozwiązanie owej zagadki. Jak na porządny konkurs literacki przystało, nie chcieliśmy ograniczać dziecięcej kreatywności. Śledztwo mogło więc dotyczyć zagadnienia rzeczywistego, nurtującego dzieci w codziennym życiu, jak i zupełnie wymyślonego. Mimo wszystko obawialiśmy się, jak dzieci sobie z tą formą poradzą… ale nasze obawy okazały się bezzasadne. Uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania i przesłali nam teksty, spośród których naprawdę trudno było wybrać te najlepsze.   

Kreatywność nie ma granic 

Zakres tematyczny nadesłanych opowiadań był niezwykle szeroki. Udowodnił, że dziecięca ciekawość naprawdę nie ma granic, podobnie jak nie ma ich literatura penetrująca przecież od zawsze najtrudniej dostępne zakamarki rzeczywistości. Granic nie mają też talenty – dlatego w tym roku zaprosiliśmy do udziału w konkursie także uczniów z Ukrainy, którzy coraz liczniej meldują się w polskich szkołach. Efekt? Otrzymaliśmy 1507 wspaniałych, przemyślanych, trzymających w napięciu prac. Jury konkursu zebrało się na obrady w dniu 19 maja 2022 i nie mogło oprzeć się pokusie, aby nie zwiększyć nieco liczby laureatów. Ostatecznie zatem postanowiliśmy nagrodzić 33 młodych autorów – trzydziestu z Polski i trzech z Ukrainy. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy w tym miejscu nie pogratulowali wszystkim uczestnikom konkursu – to dzięki Wam jest on tak niezwykły, to Wy nadajecie mu różnorodność i co roku stawiacie jury przed najtrudniejszym możliwym wyborem. Dziękujemy Wam za to i zachęcamy do dalszego pisania oraz do udziału w kolejnych edycjach konkursu!  

Pełną listę laureatów 6. edycji „Popisz się talentem” znajdziecie tutaj: Popisz się talentem 2022 | NOWA ERA  

Konkurs
Podziel się