Javascript is required

Zapowiadają się literackie emocje! Rusza 8. edycja Popisz się talentem

02.04.2024

Podziel się
Zapowiadają się literackie emocje! Rusza 8. edycja Popisz się talentem

Startujemy 1. marca 2024! W nowej edycji „Popisz się talentem” proponujemy temat, który jest niezwykle ważny i „na czasie” – dziecięce emocje. A to wszystko w formie przygody w Emotilandzie, czyli krainie emotek. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Doceniamy kreatywność i wyobraźnię

Dlaczego warto powiedzieć uczniom o „Popisz się talentem”? Bo to wymarzona okazja do rozwijania pisarskich i czytelniczych zainteresowań. Tu liczy się kreatywność, a szansę na zwycięstwo ma każdy uczeń: i ten dwójkowy, i ten piątkowy. To także jedyna w kraju inicjatywa, której laureaci debiutują w prawdziwej książce – profesjonalnie zredagowanej i zilustrowanej, z ogólnokrajową dystrybucją i promocją. Taki debiut i bycie zauważonym to dla wielu uczniów „nowe otwarcie” – w szkole, w domu, w spojrzeniu na samego siebie. W tegorocznej edycji konkursu skupiamy się na dziecięcych emocjach. Zapraszamy uczestników na wyprawę do „Emotilandu” – krainy, gdzie mieszkają tak lubiane przez młode pokolenie „emotki”. Liczymy, że opisywanie ich perypetii pomoże dzieciom i młodym ludziom odnieść się do własnych uczuć, poddać je refleksji i opisać w sposób niebezpośredni, a więc nie powodujący zawstydzenia czy skrępowania. Taka nowa perspektywa jest potrzebna każdemu. Wierzymy, że również nauczyciele opiekujący się młodymi pisarzami wyniosą wiele spostrzeżeń z tego wyzwania – być może temat konkursu stanie się pretekstem do przeprowadzenie ważnych rozmów z dziećmi, do oswojenia i zaopiekowania się ich emocjami, do wysłuchania… Bardzo jesteśmy ciekawi tekstów, które powstaną w szkołach w całym kraju!

Z radością czytamy wszystkie teksty

Szukamy literackich talentów wśród uczniów z wszystkich klas szkół podstawowych. Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba wiele: wystarczy dobry pomysł, literackie zacięcie i odwaga, aby wysłać nam swój tekst. Opowiadania nadesłane na konkurs oceni profesjonalne jury złożone z autorów książek dla dzieci, redaktorów i znawców literatury dziecięcej. Są to: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Barbara Kosmowska (pisarka, autorka lektur szkolnych), Małgorzata Węgrzecka (redaktor naczelna „Świerszczyka”), Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury). Wszyscy członkowie jury zgodnie podkreślają, że każdy nadesłany tekst jest sumiennie czytany, każdy jest powodem do radości, każdy bierze udział w rywalizacji o zwycięstwo – wszak celem konkursu jest rozbudzanie kreatywności i pasji. To nic, że laureatów będzie tylko 30 (piętnastu z klas 1-4 oraz piętnastu z klas 5-8). Tak naprawdę zwycięzcą będzie każde dziecko, które weźmie udział w tym twórczym wyzwaniu. Bo to, co robimy dla siebie, talenty, które w sobie znajdujemy – zawsze procentuje. Aby docenić wszystkich uczestników, przyznamy im specjalne dyplomy uczestnictwa (będą do pobrania na stronie wydarzenia po ogłoszeniu wyników). Natomiast laureaci – oprócz wspomnianego już debiutu w książce - otrzymają dyplomy pamiątkowe, zaś ich placówki - dyplomy „Szkoła wspierająca talenty”.

Prezentujemy najważniejsze informacje o 8. edycji Popisz się talentem:

  • Konkurs jest inicjatywą niekomercyjną, a udział w nim jest dla wszystkich uczniów darmowy.
  • Cele konkursu to rozwijanie pasji literackich, zainteresowań czytelniczych, talentu językowego i kreatywności dzieci i młodzieży.
  • Teksty oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8).
  • Na opowiadania uczniów czekamy od 1 marca do 7 kwietnia 2024.
  • Temat konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.nowaera.pl/popiszsietalentem2024
  • Przychód ze sprzedaży książki pokonkursowej z utworami laureatów przeznaczamy na cele charytatywne.

 

Dowiedz się więcej o tegorocznej edycji. 

Podziel się