Javascript is required

Znajdujecie czas na czytanie? Badania pokazują, że warto!

18.12.2020

Programy edukacyjne
Podziel się
#znajdźczasnaczytanie

Fundacja Powszechnego Czytania znów w akcji! #ZnajdźCzasNaCzytanie to kolejna odsłona inicjatywy rozpoczętej wiosną, która przyniosła spektakularne rezultaty! Nowa Era jest nie tylko partnerem tego wartościowego wydarzenia, ale też współzałożycielem wspomnianej już Fundacji. Bo gdy w grę wchodzi czytanie, jesteśmy zawsze na tak!

Przez pandemię tylko z książką

„Czytanie uspokaja, rozwija, ale co najważniejsze - buduje więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem, tak ogromnie potrzebną w obecnych niepewnych czasach” – mówi profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Liczby pokazują, że Polacy w czasie pandemii docenili tę terapeutyczną, wyciszającą i niwelującą stres wartość wspólnego czytania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez firmę Nielsen Polska. W czasie wiosennego ataku pandemii sprzedaż książek wzrosła o 20% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Do osiągnięcia tego wzrostu na pewno przyczyniła się akcja Fundacji Powszechnego Czytania pod nazwą #TerazCzasNaCzytanie, której start zbiegł się z marcowym zamknięciem szkół. To świetna wiadomość dla nas wszystkich, bo przecież im więcej czytamy, tym mądrzejsi, wrażliwsi i bardziej empatyczni jesteśmy jako społeczeństwo!

Chwila z książką to korzyść dla zdrowia

Czy wiecie, że już 6 minut czytania zmniejsza poziom stresu o 60%? Sięgając po ulubioną książkę i oddając się wspólnie z dzieckiem lekturze, nie tylko wspomagacie jego rozwój intelektualny i zapewniacie mu codzienną dawkę przyjemności, ale też wspieracie jego zdrowie psychiczne i pomagacie niwelować stany lękowe związane z przedłużającą się pandemią. Gra jest zatem warta… książki! Dlatego właśnie Fundacja Powszechnego Czytania postanowiła kontynuować swą wiosenną akcję proczytelniczą także teraz – w okresie jesienno-zimowym. Niech hasło #ZnajdźCzasNaCzytanie zagości w polskich domach, szkołach i placówkach wychowawczych.

Jak się przyłączyć do akcji? Najlepiej zacząć od odwiedzenia strony Fundacji, gdzie znajdziecie praktyczne rady na temat czytania, listę polecanych książek dla dzieci, bezpłatną książkę do pobrania i wiele innych materiałów inspirujących do wspólnej lektury. Powodzenia!

Więcej informacji o Fundacji Powszechnego Czytania znajdziecie tutaj.

Programy edukacyjne
Podziel się