Javascript is required

Bezpieczny chrzest bojowy, czyli próbna matura

23.04.2024

Podziel się

Matura to symboliczne podsumowanie całej ścieżki edukacyjnej w systemie szkolnym. To także przepustka na wymarzone studia, częstokroć decydująca o tym, jak potoczy się nasze dorosłe życie. Świadomość tego na wielu uczniów działa paraliżująco – dlatego warto, by zawczasu mogli poczuć na własnej skórze egzaminacyjną atmosferę – bez ponoszenia żadnych konsekwencji, za to z możliwością wyciągnięcia wielu korzyści!

Choć popularne stało się twierdzenie, że „matura to bzdura”, tak naprawdę pełni ono wyłącznie funkcję dystansującą i uspokajającą, ewentualnie jest pokazem pozorowanej nonszalancji. Jedyna prawda, jaka w nim tkwi, jest taka, że do matury, podobnie jak do wszystkich innych spraw w życiu, należy podchodzić z odpowiednim dystansem, panować nad nerwami i zapobiegać panice – a przed tą najlepiej uchroni odpowiednie przygotowanie.

Opowieści o tym, że ktoś świetnie nauczył się do matury w jedną noc, można włożyć między bajki. Zakres zagadnień wymaganych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jest bowiem tak szeroki, że tylko systematyczne przygotowania i powtórki dają gwarancję dobrego wyniku.

Aby go osiągnąć, z pomocą przychodzi kompleksowy program przygotowawczy Nowej Ery – zarówno w postaci diagnozy PRZED MATURĄ, czyli przygotowanych przez ekspertów w zgodzie z wytycznymi CKE próbnych arkuszy maturalnych, jak i całej obudowy merytorycznej, składającej się m.in. z informatorów, vademeców, materiałów multimedialnych i wielu innych narzędzi ułatwiających i uprzyjemniających naukę.

Diagnoza PRZED MATURĄ

Mamy wieloletnie doświadczenie w tworzeniu próbnych matur, z których każdego roku korzystają tysiące szkół w całej Polsce. Arkusze egzaminacyjne wraz z kluczami oceniania przygotowywane są przez ekspertów przedmiotowych. Do dyspozycji nauczycieli oddajemy arkusze na poziomie podstawowym i rozszerzonym z przedmiotów obowiązkowych – czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego* – oraz z najpopularniejszych dodatkowych przedmiotów maturalnych (biologia, chemia, fizyka, geografia, historia i WOS).

*W zakresie języków obcych przygotowujemy arkusze na poziomie podstawowym i rozszerzonym z języków angielskiego i niemieckiego.

Wyniki diagnozy są dla maturzystów kluczową informacją, w jakich obszarach muszą jeszcze uzupełnić wiedzę (od momentu ich opublikowania będą mieli na to jeszcze ponad dwa miesiące). Próbna matura to najlepszy sposób, aby powiedzieć „sprawdzam” i rzetelnie ocenić swoje przygotowanie, a przede wszystkim by jak najlepiej skorzystać z czasu pozostałego do majowego egzaminu. Po przystąpieniu do niej można się skupić na intensywnym nadrabianiu informacji z tych zagadnień, z którymi nie poszło nam najlepiej.
Zadanie to mogą bardzo ułatwić przygotowane specjalnie dla Was rozwiązania edukacyjne od Nowej Ery. Jakie?

Publikacje egzaminacyjne

Nie od dziś wiadomo, że podstawowym źródłem wiedzy dla uczniów, oczywiście obok lekcji z nauczycielami, są podręczniki. Jak pokazują badania, pomimo nieograniczonej dostępności do informacji w intrenecie (informacji, warto dodać, często niezweryfikowanych), kiedy przychodzi do rzetelnej nauki, uczniowie wskazują podręcznik jako bezkonkurencyjne narzędzie pracy. W standardowych, narracyjnych podręcznikach zawartych jest jednak zbyt wiele treści, by można było szybko i skutecznie przyswoić je w sytuacji, kiedy pozostało nam już niewiele czasu. I tu na scenie pojawiają się publikacje z serii Teraz matura – syntetyczne kompendia niezbędnej wiedzy, skonstruowane tak, by uczeń mógł w łatwy sposób odnajdywać najbardziej potrzebne mu wiadomości. W ofercie znajdują się zarówno obejmujące cały program szkoły ponadpodstawowej vademeca, jak i arkusze maturalne do ćwiczeń czy seria Tuż przed egzaminem – wszystkie cechujące się przejrzystością i przyjazną szatą graficzną.

Wspomaganie online

Dopełnieniem, a zarazem wisienką na torcie nowoerowych narzędzi dla maturzystów i ich nauczycieli jest portal Teraz matura.pl. Jak piszą jego autorzy: „To najbardziej wszechstronne przygotowanie do nowego egzaminu maturalnego w całym Internecie!”. Na tej platformie dla uczniów i dla nauczycieli znajduje się mnóstwo niezwykle pomocnych w przygotowaniu do egzaminu maturalnego DARMOWYCH treści.

Znajdziecie tam m.in. wszystkie aktualności oraz dokumentację związaną z egzaminem, materiały i testy do pobrania, kalendarz przygotowań maturalnych, fiszki, artykuły z serii „Jak żyć, żeby zdać?” –czyli porady profesjonalistów dotyczące psychologii, samopoznania, samoorganizacji, motywacji, pomaturalnych planów etc. – i wiele, wiele więcej. Zapraszamy!

Terminy, o których należy pamiętać

Rozpoczęliśmy już przyjmowanie zgłoszeń do diagnozy. Dyrektor szkoły jest osobą upoważnioną do zgłoszenia udziału placówki w programie – jeśli jesteś rodzicem, uczniem lub nauczycielem, możesz go do tego zachęcić. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 stycznia 2020 r. Szczegółowy harmonogram dostępny jest tutaj (tabela „szkoła ponadpodstawowa”).

Podziel się