Javascript is required

Egzamin ósmoklasisty 2023 – arkusze w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

22.04.2024

Szkoła podstawowaEgzamin Ósmoklasisty
Podziel się

W dniach 21, 22 i 23 listopada warto zakupić kolejne wydania „Dziennika Gazety Prawnej”, do których zostaną dołączone przykładowe arkusze egzaminu ósmoklasisty – dostosowane do wymagań egzaminacyjnych 2023 – przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. Publikacje te zawierają niezbędny materiał ćwiczeniowy dla każdego ucznia, który chce dobrze się przygotować do pierwszego ważnego sprawdzianu wiedzy i umiejętności.

Na rynku jest wiele materiałów dodatkowych, które przygotowują do egzaminu ósmoklasisty. Przy ich wyborze najlepiej kierować się jakością, dbałością o opracowanie merytoryczne. Warto korzystać ze sprawdzonych materiałów, opracowanych przez doświadczonych ekspertów edukacyjnych, którzy mają aktualną wiedzę na temat dotychczasowych edycji egzaminu ósmoklasisty.

 

Ważny egzamin dla ósmoklasistów, rodziców i nauczycieli

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Test ma formę pisemną. Nie można go nie zdać, gdyż nie określono minimalnego wyniku, jaki należy uzyskać. Prace uczniów sprawdzają egzaminatorzy wyznaczeni przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Znaczenie egzaminu kończącego naukę w szkole podstawowej ma istotny wpływ na dalszą edukację. Egzamin ósmoklasisty to bowiem przepustka do wymarzonego liceum lub technikum – uzyskane wyniki mogą znacząco wpłynąć na proces rekrutacji do szkoły średniej, a co za tym idzie – edukacyjną przyszłość młodego człowieka. Szkoła ponadpodstawowa to ostatni etap przed podjęciem studiów, warto więc uzyskać na egzaminach z poszczególnych przedmiotów jak najlepsze wyniki, aby dostać się do cieszącej się dobrą opinią placówki.

Jak możemy pomóc uczniowi, który staje przed pierwszą w swoim życiu ważną próbą edukacyjną? Warto nabyć dostosowane do wymagań egzaminacyjnych 2023 arkusze z serii Teraz egzamin ósmoklasisty, które zostaną dołączone do trzech kolejnych wydań „Dziennika Gazety Prawnej”. W poniedziałek 21 listopada ukażą się arkusze egzaminacyjne z języka polskiego, we wtorek 22 listopada – z matematyki, a w środę 23 listopada – z języka angielskiego.

 

Konkretna pomoc w skutecznych przygotowaniach

Publikacja z języka polskiego zawiera szczegółowe informacje o nowym egzaminie oraz trzy arkusze egzaminacyjne (wraz z instrukcjami i kartami odpowiedzi do zadań zamkniętych), przygotowane zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Informatorze CKE oraz w aneksie do tego dokumentu na rok 2023. Aby wesprzeć uczniów w poszukiwaniach optymalnych strategii egzaminacyjnych, wszystkie zadania w pierwszym przykładowym arkuszu opatrzyliśmy praktycznymi wskazówkami, które podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę, aby wytypować lub sformułować poprawną odpowiedź. Na końcu znajdują się odpowiedzi do zadań z punktacją i kryteriami oceniania oraz dodatkowe informacje o tym, gdzie uczniowie mogą znaleźć wiedzę potrzebną do uzupełnienia zaległości.

Publikacja z matematyki zawiera cztery przykładowe arkusze wzorowane na arkuszach egzaminacyjnych CKE. Pozwalają one uczniom oswoić się z formą egzaminu i sprawdzić poziom przygotowania. W pierwszym arkuszu do każdego zadania dodaliśmy wskazówki ułatwiające rozwiązanie. Na końcu publikacji znajdują się karty odpowiedzi do arkuszy, odpowiedzi do zadań obliczeniowych, a także dodatkowe podpowiedzi dla uczniów, gdzie znajdą wiedzę potrzebną do nadrobienia zaległości. Szczegółowe rozwiązania i punktację można znaleźć w internecie pod kodami QR zamieszczonymi w publikacji.

Publikacja z języka angielskiego zawiera trzy przykładowe arkusze egzaminacyjne z modelowymi nagraniami do zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu, umieszczonymi pod kodami QR. Każdy arkusz zawiera również kartę odpowiedzi w formacie egzaminacyjnym, pozwalającą oswoić się z formułą egzaminu. Do pierwszego arkusza dodano również wskazówki podpowiadające, jak rozwiązać dany typ zadania, i ułatwiające wypracowanie niezbędnych strategii egzaminacyjnych. Na końcu publikacji znajdują się odpowiedzi do zadań wraz z punktacją i informacją o tym, gdzie uczniowie mogą znaleźć wiedzę potrzebną do uzupełnienia zaległości oraz transkrypcja nagrań.

 

Więcej informacji

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat egzaminu ósmoklasisty, zapraszamy na poświęconą mu stronę internetową, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje, m.in. o przebiegu egzaminu, terminach oraz materiały ułatwiające sprawne i skuteczne przygotowania.

W kalendarzu przy dniach 21, 22 i 23 listopada warto zapisać informację o zakupie „Dziennika Gazety Prawnej” – to ważny etap w harmonogramie przygotowań do przyszłorocznego egzaminu.

Szkoła podstawowaEgzamin Ósmoklasisty
Podziel się