Javascript is required

Jak dzieci piszą o emocjach… czyli wyniki 8. edycji konkursu Popisz się talentem.

21.05.2024

Popisz się talentem
Podziel się

Jak dzieci piszą o emocjach? My już znamy odpowiedź na to pytanie. Właśnie rozstrzygnęliśmy ósmą edycję ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem” 2024. Jej tematem była wyprawa do Emotilandu, czyli krainy uczuć, emocji i wyrażających je emotek. Poznajcie tegorocznych laureatów i sprawdźcie, czy są wśród nich uczniowie z Waszej miejscowości lub województwa.

Ósma edycja konkursu za nami 

Na ósmą edycję „Popisz się talentem” nadeszło 1532 opowiadań. To wspaniały wynik, który bardzo nas ucieszył. Uczniowie szkół podstawowych po raz kolejny pokazali, że kreatywność to ich mocna strona, a pomysłowość to ich drugie imię. Możliwość twórczego wyrażenia swoich uczuć okazała się dla wielu dzieci czymś niezwykle oczekiwanym, owocując różnorodnymi tekstami na wysokim, wyrównanym poziomie. Naprawdę było z czego wybierać i co nagradzać! W dniu 15 maja 2024 jury w składzie: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Barbara Kosmowska (pisarka), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury) debatowało nad wyborem 30 zwycięskich opowiadań. Nie było łatwo! Opowiadania nadesłane na konkurs prezentowały wielką pomysłowość w podejściu do niełatwego przecież tematu. Mówienie o emocjach jest trudne dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci czy nastolatków. Jednak od czego jest kreatywność! Młodzi twórcy znaleźli sposoby, aby wyrazić to, co im w duszy gra. Bawili się formą, konwencją, wyobraźnią. Przyjmowali różne punkty widzenia. Każdy z nich odkrywał Emotiland na swój wyjątkowy sposób, mieszając przygodę z refleksją, humor z zamyśleniem, szczerość z odrobiną dystansu… Dla jurorów konkursu czytanie tych opowiadań była fantastycznym, odświeżającym doświadczeniem. Dzieci pokazały nam, że można bez zadęcia mówić o tym, co najważniejsze: co czujemy, jacy jesteśmy, jak odnajdujemy się w świecie własnych emocji. Na naszych oczach narodziły się nowe literackie talenty. Mamy nadzieję, że publikacja w pokonkursowej książce pozwoli im rozbłysnąć. Nazwiska zwycięzców znajdziecie tutaj: Popisz się talentem 2024 (nowaera.pl)  Warto je zapamiętać, bo to młodzi twórcy o olbrzymim potencjale i możliwościach.  

Już jesienią książka z opowiadaniami laureatów  

Pokonkursowa książka, o której mowa w poprzednim akapicie, ukaże się jesienią tego roku. Zadbamy o to, aby była nie tylko doskonale zredagowana, ale też pięknie zilustrowana i wydana. To nasz nowoerowy standard! A dla laureatów Popisz się talentem to wyczekiwany, ogólnokrajowy debiut. Kto wie, może to właśnie od niego zacznie się ich literacka kariera? Na pewno zaś ukazanie się tej książki będzie sygnałem dla innych młodych twórców – że warto mieć marzenia, pracować nad ich spełnieniem, próbować, wysyłać opowiadania na konkursy takie jak nasz. Kolejna ważna rzecz tycząca się pokonkursowej książki: dochód z jej sprzedaży tradycyjnie jak co roku wesprze cele społeczne. Tematem tegorocznej edycji konkursu były emocje, więc postaramy się znaleźć fundację bądź stowarzyszenie, których profil i obszar działania jest adekwatny. Jak wszyscy wiemy, psychologia dziecięca to dziedzina, w której wiele jest w Polsce do zrobienia. Nowa Era od czasu pandemii oferuje pomoc psychologiczną dla uczniów i nauczycieli w postaci licznych, eksperckich materiałów dostępnych za darmo na naszej stronie. Wybór tematu tegorocznej edycji Popisz się talentem był kolejnym krokiem we wspieraniu dobrostanu psychicznego uczniów, diagnozowaniu spotykających ich trudności i rozpoznawaniu potrzeb. Szansa na wyrażenia owych potrzeb poprzez sztukę to wyjątkowe doświadczenie… a może też pierwszy krok do innych kreatywnych działań – nie tylko ze strony naszego wydawnictwa, ale też placówek zaangażowanych w konkurs, nauczycieli, rodziców. Kto wie, co się zadzieje? Mamy przeczucie, że jeszcze nie raz będziemy odwiedzać Emotiland – podobnie jak obecne i kolejne pokolenia dzieci wychowujących się w tym niespokojnym, pełnym wyzwań, ale nadal pięknym świecie.    

Popisz się talentem
Podziel się