Javascript is required

Jubileusz kreatywności: rusza 5. edycja konkursu literackiego „Popisz się talentem”

18.01.2021

Konkurs
Podziel się
Startujemy w przyszłość!

Tak, to już! Przed nami 5. edycja największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Na teksty czekamy do 25 kwietnia do 23:59!

Świętujemy jubileusz i startujemy w przyszłość!

Trudno w to uwierzyć, ale tak – to już piąta, jubileuszowa edycja naszego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Za nami cztery edycje pełne świetnych tekstów i odkrytych literackich talentów. W ich trakcie konkurs wyrósł na największą i najpopularniejszą tego typu inicjatywę skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Czas zatem działać dalej! Tym razem chcielibyśmy zaproponować uczestnikom spojrzenie w przyszłość. Jest ku temu świetna okazja: rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema – znanego w Polsce i na całym świecie twórcy opowiadań z gatunku science fiction, czyli fantastyki naukowej. Lem nie tylko odważnie patrzył w przyszłość, ale też trafnie analizował i przewidywał to, co może się ludzkości przytrafić. Opowiadania autora „Bajek robotów” do dziś zaskakują wnikliwością i celnością. Warto spróbować pójść w jego ślady. Sądzimy, że szczególnie teraz – w czasach przedłużającej się nauki zdalnej – wszystkim nam takie spojrzenie w przyszłość jest bardzo potrzebne. Liczymy, że praca nad tekstem pozwoli dzieciom nie tylko pobawić się językiem i wyobraźnią, ale też pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na czasy pandemii – bo wszystko przecież kiedyś mija!

Zachęcamy do rozwijania zainteresowań literackich

Podstawowym założeniem konkursu „Popisz się talentem” od samego początku jest jego otwartość i dostępność. Dlatego udział w nim jest bezpłatny i nie obwarowanym żadnymi warunkami. Każdy uczeń szkoły podstawowej może spróbować swych sił i jest do tego serdecznie zachęcany! Konkursowi towarzyszą materiały pomagające młodym adeptom pióra zacząć pracę nad tekstem, a także rozwijać zainteresowania literacko-czytelnicze. Bo przecież

każde dziecko ma w sobie potencjał wart dostrzeżenia, talent czekający na odkrycie… A my traktujemy te budzące się talenty szalenie poważnie. Oceną opowiadań nadesłanych na konkurs zajmuje się profesjonalne jury w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz duet pisarzy dziecięcych w składzie Wojciech Widłak i Rafał Witek. Jury rozpatruje prace w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii wyłonionych zostaje 15 opowiadań (łącznie 30), które razem składają się na pokonkursową książkę. Nagrodą w konkursie - i jego znakiem rozpoznawczym - jest właśnie możliwość ogólnopolskiego, literackiego debiutu. Książki pokonkursowe – świetnie zredagowane, zilustrowane i wydane – zyskują ogólnopolską dystrybucję, a laureaci biorą udział w akcji promocyjnej. Z tego względu „Popisz się talentem” jest czymś dużo więcej niż konkursem – to literacka przygoda na całe życie!

Zapraszamy dzieci z całej Polski do udziału w konkursie „Popisz się talentem” 2021 i życzymy świetnych pomysłów! Temat konkursowy, regulamin i wszystkie materiały znajdziecie tutaj.

Konkurs
Podziel się