Liczba zadań, liczba punktów
W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się łącznie od 10 do 14 zadań otwartych. Za ich poprawne rozwiązanie będzie można uzyskać maksymalnie 50 punktów.
Tylko zadania otwarte
W nowej formule egzaminu maturalnego pojawią się wyłącznie zadanie otwarte, czyli takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Można wśród nich wyróżnić zadania otwarte krótkiej odpowiedzi oraz zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi.
Zadania otwarte krótkiej odpowiedzi
Wymagają zapisania przeprowadzonego rozumowania zwykle w kilku – w dwóch lub trzech krokach.
|
Zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi
Wymagają utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego, jej realizacji i weryfikacji uzyskanego wyniku.
|
W rozwiązaniu zadania otwartego, w którym zdający m.in. oblicza, wyznacza, wyprowadza, uzasadnia, wykazuje, musi być zaprezentowany pełny tok rozumowania. Ma on obejmować zarówno warunki zadania, jak i odwołanie się do odpowiednich twierdzeń i własności obiektów matematycznych.
Wiązki zadań
Część zadań otwartych w arkuszu egzaminacyjnym będzie powiązana tematycznie. Taka wiązka rozpocznie się wprowadzeniem do zagadnienia, a następnie znajdą się w niej zadania (od 2 do 4). Każde z zadań będzie można rozwiązać niezależnie od rozwiązania innych zadań w danej wiązce.
Zasady oceniania, próg zdawalności
- Za poprawne rozwiązanie zadania otwartego (także inne niż opisane w zasadach oceniania) będzie można otrzymać maksymalnie 2, 3, 4, 5 lub 6 p.
- Za niepełne rozwiązanie zadania zdający będzie mógł otrzymać część punktów, jeśli w rozwiązaniu został osiągnięty odpowiedni postęp (opisany w zasadach oceniania).
- Przyjęto zasadę, że za pokonanie zasadniczych trudności zadania zdający otrzyma co najmniej połowę punktów, które można otrzymać za bezbłędne rozwiązanie danego zadania.
- Za rozwiązania zadań będą przyznawane jedynie pełne punkty.
- W latach 2023 i 2024 nie obowiązuje próg zdawalności dla przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Materiały i przybory pomocnicze
Na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie rozszerzonym zdający mogą wykorzystać takie same materiały i przybory jak na egzaminie na poziomie podstawowym