Javascript is required

Pisanie sprawia, że jesteś twórcą własnego świata: konkurs „Popisz się talentem” w oczach dzieci

28.01.2020

Programy edukacyjne
Podziel się
Kolaż ze zdjęciami dzieci.

Pochodzą z różnych stron Polski i nie znają się nawzajem, ale łączy ich jedno: talent pisarski, dzięki któremu zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem” dla dzieci w wieku 7-15 lat. Zobaczcie, co mówią o swojej twórczej przygodzie.

Radość z pisania

Radość z pisania, z możliwości swobodnej twórczej wypowiedzi, zabawa związana z tworzeniem własnych światów i postaci – to dla wielu młodych twórców najważniejszy argument przemawiający za podjęciem konkursowego wyzwania. Chyba szczególnie teraz, w czasach pandemii, gdy aktywność społeczna dzieci jest mocno ograniczona, warto docenić ten terapeutyczny aspekt tworzenia literatury... 

  • Michalina Ryńska, województwo świętokrzyskie: Jeżeli nudzi cię szara codzienność, spróbuj nadać jej barw. Pisanie opowiadań sprawia, że jesteś twórcą własnego świata. To ty wybierasz kolory liści na drzewach, to ty tworzysz magiczne zaklęcia wypowiadane szeptem. Możesz stworzyć nową rzeczywistość dzięki swojej ukrytej mocy- pasji do pisania. Weź udział w konkursie Popisz się talentem i realizuj swoje  marzenia!
  • Amelia Michalak, województwo kujawsko-pomorskie: Zachęcam wszystkich z wyobraźnią do udziału w konkursie. Pisanie opowiadania sprawi Wam na pewno dużą frajdę, a kiedy je skończycie odczujecie dumę, że się udało. Jeśli Wasza historia przypadnie do gustu jeszcze innym, to satysfakcja będzie jeszcze większa. A więc do piór!
  • Rut Kicińska, województwo mazowieckie: Konkurs Popisz się talentem” to pomysł na to, jak fajnie spędzić czas. Tworzenie swojej historii to świetna sprawa, zwłaszcza jeśli ktoś podrzuci ciekawy temat. A temat ostatniej edycji był świetny! Można było pisać o mówiących zwierzętach. Jak jest fajny temat, to wtedy od razu przychodzą pomysły, pojawiają się w głowie obrazy, chce się coś o tym napisać. 

Debiut w prawdziwej książce 

Równie istotnym argumentem za udziałem w konkursie jest unikalna nagroda, jaką można w nim zdobyć. Tą nagrodą jest debiut w prawdziwej książce. Prawdziwej, czyli takiej, która jest profesjonalnie zredagowana, pięknie zilustrowana, starannie wydana i zyskuje ogólnokrajową dystrybucję. To nie żadna skromna broszurka, to książka przez duże K – powód do dumy i pamiątka na całe życie! 

  • Lea Bogdan, województwo warmińsko-mazurskie: Już sam udział w konkursie „Popisz się talentem” jest dużym sukcesem, ponieważ napisanie własnego opowiadania daje każdemu autorowi wielką satysfakcję (...). Gdy jednak zostajesz laureatem i widzisz swoje opowiadanie w prawdziwej książce, czujesz dumę i wielką radość z tego, że inni mogą i chcą przeczytać to, co stworzyłeś. Wzięcie udziału w konkursie „Popisz się talentem” jest pełną niespodzianek podróżą w wyobraźni, która może Was zaprowadzić w niesamowite miejsca! Chwytajcie za długopisy i... w drogę!
  • Dominika Gadomska, województwo mazowieckie: Udział w konkursie „Popisz się talentem” jest wspaniałą przygodą. To niesamowite uczucie, gdy zobaczysz swoje opowiadanie w prawdziwej książce. Zachęcam każdego z Was do pisania. Może odkryjecie swój ukryty talent.
  • Lea Danielak, województwo mazowieckie: Pisanie to wielka frajda, ale nic nie równa się z radością zobaczenia własnego tekstu w prawdziwej książce! A tak się stało, gdy zostałam laureatką konkursu „Popisz się talentem”. To był dopiero początek przygody: gratulacje, nagrania, wywiady w radio, a nawet moje opowiadanie w teatrzyku! Naprawdę się tego nie spodziewałam! Dlatego gorąco zachęcam wszystkie dzieci: odkryjcie w sobie talent i podzielcie się nim, wysyłając wasze teksty na konkurs. Powodzenia! 

Nowe doświadczenie, nowa przygoda

Wielu spośród laureatów przyznaje, że udział w konkursie był dla nich formą sprawdzenia się lub wynikał z chęci zdobycia nowego doświadczenia, podjęcia wyzwania. To nie znaczy, że nie mieli wątpliwości czy obaw: mieli, ale pokonali je. Potraktowali to twórcze wyzwanie jak przygodę i odważyli się w nią zaangażować. W ten sposób nie tylko nabyli nowe umiejętności, ale też najzwyczajniej w świecie... pokonali nudę! 

  • Miłosz Fąfara, województwo zachodniopomorskie: Ten konkurs był dla mnie wielką przygodą i niespodzianką, sposobem na zrobienie czegoś twórczego w czasie lockdownu. To było wyzwanie – wymyślić historię i opowiedzieć ją z innego punktu widzenia, i to tak, aby była zabawna i interesująca. Lubię wyzwania – ten konkurs jest dla wszystkich, którzy mają wyobraźnię i lubią próbować swoich sił w czymś nowym. Jeśli nie teraz, to kiedy? 
  • Zuzia Grądzka, województwo warmińsko-mazurskie: Udział w konkursie "Popisz się talentem" potraktowałam jako zabawę. Wzięłam w nim udział dla przyjemności z pisania. No i temat o zwierzakach bardzo mi się podobał. Miałam wiele frajdy, wymyślając moją historię. Nie spodziewałam się, że mogę wygrać w tak dużym konkursie. Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej edycji. Warto spróbować swoich sił między innymi dlatego, że już samo to daje wiele przyjemności, a jeżeli będziesz mieć szczęście, możesz nawet zwyciężyć. Poza tym, z każdym literackim konkursem, w którym bierzesz udział, czy to wygrasz czy nie, masz coraz większe doświadczenie. A więc uwierz w siebie i nie bój się przegranej!
  • Julka Rosołek, obecnie klasa 7 SP, województwo dolnośląskie: W marcu zeszłego roku – trochę z ciekawości i trochę z chęci sprawdzenia własnych umiejętności – przesłałam swoje opowiadanie na konkurs. Nie muszę Wam mówić, jak duży strach i obawa przed porażką towarzyszyła mi przez kilka tygodni. Tym bardziej, że okazało się, iż wyniki konkursu zostaną ogłoszone – UWAGA – w dniu moich 12 urodzin! Ale co tam, pomyślałam, najwyżej dla poprawy humoru zjem więcej kawałków tortu, hihi. Dzień 4. czerwca 2020 będę pamiętała długo, ale zawsze z uśmiechem na twarzy i łzami szczęścia, które towarzyszyły mi wtedy, kiedy mama przeczytała mi listę laureatów konkursu. Kochani, naprawdę warto wziąć udział w tym projekcie, ponieważ można wyzwolić swoją kreatywność, uwolnić wyobraźnię i stać się innym człowiekiem, stworzeniem, przedmiotem, postacią czy nawet myślą… a nagroda w postaci wydanej książki z własnym opowiadaniem.. No cóż, chyba nie muszę Wam mówić , że to jedna z moich ulubionych lektur na  półce z książkami. Trzymam kciuki, Wasza koleżanka Julka :-).

Cóż więcej można powiedzieć... Jeśli te wypowiedzi młodych twórców przekonały Was do wzięcia udziału w konkursie lub do zachęcenia do tego Waszych podopiecznych, to wszystkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj: www.nowaera.pl/popiszsietalentem! Powodzenia!

Programy edukacyjne
Podziel się