Javascript is required
Przejdź do treści głównej
header image

Popisz się talentem 2017

Wspieramy literackie zainteresowania

Wyniki konkursu „Popisz się talentem”



Aż 4806 prac z całej Polski wpłynęło na ogłoszony przez nas konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. W dniu 5 czerwca 2017 roku jury wyłoniło zdobywcę Grand Prix, laureatów 24 nagród głównych oraz 30 honorowych wyróżnień.

Podsumowanie konkursu

Rozpiętość tematyczna i formalna opowiadań była olbrzymia. Młodzi adepci pisarstwa wykazali się imponującą pomysłowością – niemal każdy z nich rozwijał zaproponowane przez nas początki opowiadań w niepowtarzalny sposób. Wśród prac znalazły się klasyczne bajki, realistyczne opowiadania obyczajowe, pełne zabawnych dialogów humoreski, teksty z pogranicza science fiction lub fantasy, a nawet… kryminały i thrillery. Po całodziennych obradach jednogłośnie wytypowaliśmy teksty, które nie tylko spełniały wymagania określone w regulaminie, ale także wzruszyły nas, wciągnęły w swój świat i nie pozwoliły się zapomnieć. Umiejętność angażowania emocji to przecież kluczowa cecha dobrej literatury. Poziom zwycięskich opowiadań daje nadzieję, że złożona z nich książka zostanie w sercach i umysłach czytelników na długo.

Grand Prix zdobyło…

…opowiadanie pod tytułem „Spotkanie”. Autorem nagrodzonej pracy jest Bruno Lentes, szóstoklasista z Warszawy. Tekst Bruna zachwycił nas zręcznością, z jaką podejmuje ważny i trudny temat inności. Są w tym opowiadaniu empatia, wrażliwość, delikatność, mądrość, a jednocześnie „normalność”, brak protekcjonalizmu. Takie ujęcie tematu pomaga czytelnikowi zrozumieć, że „inny” nie znaczy „gorszy” – ma podobne do naszych potrzeby, marzenia, lęki, nadzieje. Aby się o tym przekonać, wystarczy tę inność poznać. Świat przedstawiony w opowiadaniu to świat, w jakim każdy z nas chciałby żyć, a bohaterowie, to ludzie, z którymi chcielibyśmy się zaprzyjaźnić. Ludzie, którzy rozumieją, że wartości takie jak odpowiedzialność, życzliwość, gotowość do niesienia pomocy i zrozumienie potrzeb innych są wartościami nadrzędnymi.

Laureaci 24 równorzędnych nagród głównych…

…także zachwycili nas swoimi pomysłami. Stworzyli ciekawe postacie i spójne, logiczne fabuły. Przykuli naszą uwagę sprawnością warsztatową i zaimponowali kreatywnością. Autorzy nagrodzonych tekstów to:

klasy 1-3:

  1. Małgorzata Borejko (Gdynia-Dąbrowa),
  2. Milena Chmiel (Urzejowice),
  3. Lena Gawlik (Kielce),
  4. Małgorzata Horwat (Kraków),
  5. Sara Koniusz (Pińczów),
  6. Michał Kosidło (Niedrzwica Duża),
  7. Emilia Książek (Łączany),
  8. Paulina Maciaszek (Tarnów)
  9. Natasza Marszalska (Wrocław),
  10. Marta Marszałek (Gdynia),
  11. Krzysztof Ostrowski (Ustroń),
  12. Michał Słota (Kraków).

klasy 4-6:

  1. Maria Albrychiewicz (Warszawa),
  2. Amelia Banacińska (Łódź),
  3. Bartosz Domagała (Karpacz),
  4. Patrycja Karpowicz (Łupianka Stara),
  5. Zuzanna Klof (Suwałki),
  6. Przemysław Maj (Warszawa),
  7. Anna Milewska (Płock),
  8. Florian Nowakowski (Nowa Wieś),
  9. Mateusz Sikora (Czyżówka),
  10. Gabriela Skalniak (Trzyciąż),
  11. Przemek Steciuk (Ścinawa),
  12. Gabriel Żurek (Wrocław).

Ponadto przyznaliśmy 30 wyróżnień…

…uczestnikom, których teksty były intrygujące, ale wymagają dopracowania warsztatu literackiego, by trafić do publikacji książkowej. Chcemy, aby ich twórcy wiedzieli, że warto kontynuować przygodę z pisaniem! Wyróżnione osoby to:

  1. Maria Awedyk (Poznań),
  2. Wiktoria Chrząszcz (Zakrzewo),
  3. Jadwiga Ciesielska (Lublin),
  4. Iga Fornal (Żagań),
  5. Hanna Fornalik (Chorzów)
  6. Stanisław Frydrychowicz (Kłodawa),
  7. Jakub Gałka (Lublin),
  8. Mateusz Gruszka (Lwówek Śląski),
  9. Marcin Jakoniuk (Wola Skromowska),
  10. Karol Janczak (Lublin),
  11. Dominika Kamińska (Żary),
  12. Wojciech Konieczny (Wrocław),
  13. Dawid Koziński (Wylatowo),
  14. Anna Kustra (Żelaźno),
  15. Izabela Lizoń (Chrzanów),
  16. Oskar Marcinkowski-Okrój (Wejherowo),
  17. Krystian Mazurek (Kraków),
  18. Julia Moszumańska (Jastrzębie Zdrój),
  19. Maja Ossendowska (Drewnica),
  20. Maja Radochońska (Buszkowice),
  21. Nadia Reguła (Pabianice),
  22. Paula Sędzimir (Warszawa),
  23. Alicja Sklepik (Warszawa),
  24. Marianna Skoczylas (Poznań),
  25. Aleksandra Szczepaniak (Ostrowiec Świętokrzyski),
  26. Jakub Szczepański (Zakrzewo),
  27. Marta Szulc (Karlino),
  28. Julia Szydłowska (Białystok),
  29. Kinga Trejderowska (Świętochłowice),
  30. Adam Waluch (Poznań).

Jednocześnie pragniemy pogratulować zaangażowania wszystkim uczestnikom konkursu, również tym nie nagrodzonym! W naszych oczach każdy z Was jest zwycięzcą, ponieważ mieliście odwagę spróbować, zdobyliście nowe doświadczenie i zmierzyliście się z trudnym zadaniem. Zasługujecie na wielkie brawa!

Na czym polegał konkurs?



Konkurs polegał na napisaniu zakończenia, liczącego nie więcej niż 500 słów, do jednej z trzech historii, do których rozpoczęcia stworzył pisarz Rafał Witek. Przystępna formuła umożliwiła udział w konkursie także uczniom z młodszych klas szkoły podstawowej. Pracę konkursową należało odesłać na adres talent@nowaera.pl do 19 maja 2017 r.

Tajemnica: 

Gdy Alojzy Nitka i Ziemowit Kłębek zakładali biuro detektywistyczne „Po Nitce do Kłębka”, nawet nie sądzili, że będą mieli tak dużo roboty. Już pierwszego dnia zaczęli zgłaszać się do nich obywatele pragnący wyjaśnić różne tajemnicze sprawy. Większość z tych zagadek nie przysparzała panom Alojzemu i Ziemowitowi większych trudności. Aż do dnia, kiedy do drzwi ich biura zapukał pewien niepozorny chłopiec. Miał na imię Emil. Ubrany był całkiem zwyczajnie, mówił cicho i trochę się jąkał. Ów Emil twierdził, że ktoś go śledzi i być może chce go porwać. A wszystko przez to, że tydzień temu chłopiec znalazł na ulicy…

Przygoda: 

Tego dnia Natalka po raz pierwszy w życiu sama wracała ze szkoły. Długo prosiła rodziców, żeby się zgodzili. W końcu była już dużą dziewczyną! Gdy tylko zajęcia dobiegły końca, dziewczynka popędziła do szatni, zmieniła obuwie i wybiegła ze szkoły. Czuła się taka dorosła i samodzielna! Pewnym krokiem ruszyła przed siebie. Doszła do parku i skręciła w alejkę prowadzącą ku Dużej Ulicy. Otuliła ją cisza wielkich, rozłożystych drzew. Płatki śniegu tańczyły w powiewach wiatru. Zapadał zmierzch, ale parkowe latarnie jeszcze się nie włączyły. Nagle – w mroku przed sobą – Natalka dostrzegła niewyraźny kształt. Stanęła zaskoczona, bo oto…

Bajka: 

Była sobie staruszka, która nie miała nikogo bliskiego. Dokarmiała więc koty mieszkające w piwnicy jej bloku. Codziennie o świcie zanosiła im miseczki z jedzeniem, wodą i mlekiem, a przy okazji sprawdzała, czy koty nie mają pcheł i czy niczego im nie brakuje. Dlatego sąsiedzi z bloku mówili na nią „kocia mama”. Gdy staruszka wychodziła na spacer lub po sprawunki, koty gromadziły się wokół niej i nie odstępowały na krok. Towarzyszyły jej w drodze do sklepu, do banku i na pocztę. Raz nawet pojechały z nią tramwajem. Takie wyprawy zdarzały się jednak rzadko. Na co dzień życie staruszki płynęło spokojnie, a koty słuchały się jej jak własnej matki. Jednak pewnego dnia wszystko się zmieniło…

Początki konkursowych historii:

Pobierz pamiątkowy dyplom dla uczestników!

Zasady udziału



Zadaniem konkursowym było napisanie zakończenia do jednej z trzech historii, do których rozpoczęcia stworzył pisarz Rafał Witek.

  1. Praca konkursowa, licząca nie więcej niż 500 słów (samo zakończenie), powinna była zostać przesłana wraz ze skanem zgody rodziców na udział dziecka w konkursie (podpisany formularz zgłoszeniowy) na adres talent@nowaera.pl  do 19 maja 2017 r.
  2. W treści maila należało wpisać imię i nazwisko uczestnika, klasę, nazwę i adres szkoły, a także kategorię wybranego tekstu.
  3. Jury rozpatrywało nadesłane prace w podziale na dwie grupy wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV-VI, zatem każdy miał takie same szanse na zwycięstwo!
  4. Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych prac data rozstrzygnięcia konkursu została przełożona o tydzień. Lista laureatów została opublikowana 8 czerwca 2017 r. Z 25 zwycięskich opowiadań stworzymy pięknie ilustrowaną książkę.
  5. Każdy zwycięzca, oprócz autorskiego egzemplarza książki ze swoim opowiadaniem, otrzymał Honorowy Puchar Młodego Autora!

Zapoznaj się z regulaminem konkursu. Pobierz plakat informacyjny dla uczniów, który możesz wydrukować i powiesić w szkole lub klasie: