Popisz się talentem 2018
Druga edycja konkursu literackiego!
„Tajemnicza wyprawa” na 22. Targach Książki w Krakowie
W sobotę 27 października Antonina Bieniecka, Zofia Sibila i Ada Bąk, laureatki konkursu „Popisz się talentem” 2018, podpisywały pokonkursową książkę „Tajemnicza wyprawa”. Towarzyszył im będzie jeden z jurorów konkursu, pisarz Rafał Witek. To ich pierwsze autografy w życiu... ale jesteśmy pewni, że nie ostatnie!
Oto tegoroczni zwycięzcy!
Z radością informujemy, że w trakcie posiedzenia w dniu 29 maja 2018 jury drugiego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2018 wyłoniło trzydziestu laureatów, których prace złożą się na pokonkursową książkę. Oto oni:
Klasy 1-3:
- Ada Bąk, Kraków
- Antonina Bieniecka, Łódź
- Natalia Buława, Żywiec
- Kornelia Chochół, Wieliczka
- Bartosz Czopek, Kraków
- Lena Gawlik, Kielce
- Kalina Krzywicka, Lublin
- Dominik Kujawa, Bydgoszcz
- Maja Naborczyk, Olsztyn
- Maciej Rabijasz, Krzeszowice
- Dawid Rojek, Krzeszowice
- Zofia Sibila, Konary
- Aleksandra Szczepaniak, Ostrowiec Świętokrzyski
- Maria Świerk, Elbląg
- Zofia Wandas, Wieliczka
Klasy 4-7:
- Zuzanna Armata, Frysztak
- Izabela Bortnowska, Rzeszów
- Oktawia Drzał, Rzeszów
- Elżbieta Lewandowska, Włocławek
- Mateusz Lipiński, Książenice
- Ana Lubowiecka, Sztum
- Zuzanna Maszkiewicz, Garwolin
- Nikola Mędrzak, Wrocław
- Jakub Mroczkowski, Karpacz
- Michalina Ryńska, Jędrzejów
- Borys Ryszewski, Karlino
- Laura Skóra, Chodzież
- Katarzyna Stoszek, Brenna
- Dagna Szwaba, Gdańsk
- Zuzanna Zdziarstek, Trzcianka
Jeśli znaleźliście się na powyższej liście…
Serdecznie Wam gratulujemy! Zrobiliście pierwszy, ważny krok na drodze do rozwijania literackiego talentu. Liczymy na to, że ten sukces zachęci Was do dalszego pisania i do ubierania w słowa wszystkich tych pięknych, niezwykłych, ulotnych chwil, z których składa się życie. Do dzieła, sława czeka!
Jeśli Wasza praca nie została nagrodzona…
Głowy do góry! Literatura to nie wyścigi, a życie to nie tor przeszkód. Czasami trzeba troszkę więcej czasu, aby osiągnąć upragniony cel. A Wy jesteście przecież dopiero na początku swej literackiej drogi. Koniecznie piszcie dalej, bo kto inny ma opisać Wasze życie, jeśli nie Wy?
Komentarz jury
Spośród tak dużej ilości nadesłanych tekstów niezwykle trudno było wyłonić te zwycięskie. Dlatego jury szczególną uwagę przykładało do zgodności prac z konkursowym tematem, do umiejętności kreatywnego rozwinięcia podanych w temacie informacji oraz do przemyślanej, zwartej konstrukcji przekładającej się na wciągającą, pasjonującą lekturę
– mówi Małgorzata Jankowska, pracownik działu PR wydawnictwa Nowa Era.
Czytanie nadesłanych prac to niezwykłe doświadczenie. Jako jurorzy, otrzymujemy niejako dostęp do głów i serc tysięcy młodych ludzi. Dowiadujemy się, co ich fascynuje, o czym marzą, ale też czego się boją i co ich boli
– zauważa Monika Hałucha, członkini Polskiej Sekcji IBBY.
Tak różnorodny przegląd dziecięcych propozycji literackich to wspaniała prognoza na przyszłość dla nas, dorosłych. Wątpiących w talenty naszych dzieci z pewnością uspokoi, a wspierających utwierdzi w przekonaniu, że to, co robią, robią naprawdę dobrze
– dodaje Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna magazynu dla dzieci Świerszczyk.
Opowiadania nadesłane przez dzieci zachwyciły nas barwnością, sprawnością językową i szeroką, nierzadko unikatową wiedzą na temat małych ojczyzn. To prawdziwy wysyp literackich talentów. Jesteśmy zachwyceni, że dzieci zaufały nam i podzieliły się z nami swą kreatywnością
– chwali Rafał Witek, pisarz.
Galeria zdjęć z obrad jury
Na czym polegał konkurs?
W tym roku znów szukaliśmy literackich talentów. Laureaci zadebiutują w prawdziwej książce!
Konkurs „Popisz się talentem” to świetna okazja, aby zmotywować dzieci i młodzież do pisania oraz dać im szansę na prawdziwy literacki debiut pod okiem fachowców. Rezultatem konkursu będzie pięknie zilustrowana książka zawierająca 30 najlepszych opowiadań wyłonionych przez profesjonalne jury - po 15 opowiadań z dwóch grup wiekowych (klasy I-III oraz klasy IV-VII). Obecność Twoich uczniów w takiej publikacji to radość i prestiż - i dla dzieci, i dla szkoły.
Zadanie konkursowe
Czasami to, co najważniejsze, jest tuż obok nas. Za każdym rogiem może czaić się przygoda. Dlatego w tym roku zachęcaliśmy Was, abyście przyjrzeli się swojemu najbliższemu otoczeniu. Żeby było ciekawiej, do towarzystwa dostaliście… tajemnicze rodzeństwo. I to z supermocami! Uwaga, uwaga, oto zadanie konkursowe:
Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że do Waszej klasy przychodzi dwoje nowych uczniów. To TAJEMNICZE RODZEŃSTWO – Ela i Wojtek. Ela jest przebojowa i zadziorna, Wojtek – rozmarzony i spokojny. Ela ma ciemne włosy i mnóstwo uroczych piegów, Wojtek – jasną czuprynę i okulary. Jak widzicie, trochę się od siebie różnią, ale mają też jedną wspólną cechę: obydwoje posiadają pewną SUPERMOC! Jaką? To już musicie wymyślić sami. Opiszcie przygodę, w jaką wplątało się rodzeństwo w Waszym mieście, regionie, małej ojczyźnie... Gdzie byli, co przeżyli, kogo poznali? No i… w jaki sposób wykorzystali swoją SUPERMOC? Wasze opowiadanie nie powinno mieć więcej niż 500 słów, czyli 2800 znaków bez spacji. Do dzieła!
Zasady udziału
Jury i kategorie wiekowe
Nadesłane na konkurs opowiadania oceniło profesjonalne jury w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) i Rafał Witek (pisarz dziecięcy). Jury rozpatrywało prace w podziale na dwie grupy wiekowe: I-III klasa oraz IV-VII klasa. W każdej z tych kategorii zostało wyłonionych 15 opowiadań (czyli łącznie 30).
Nagrodą jest debiut w prawdziwej książce
Podobnie jak w pierwszej edycji konkursu, główna nagroda w konkursie to debiut w prawdziwej książce. Opowiadania laureatów zostaną profesjonalnie zredagowane i opublikowane w formie pięknego, ilustrowanego tomu, który uzyska ogólnopolską dystrybucję i promocję. Laureaci konkursu otrzymają także pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces!
Dlaczego warto
Nasz konkurs powstał po to, aby pomóc dzieciom i młodzieży odkrywać drzemiący w nich kreatywny potencjał i rozbudzać zainteresowania literacko-czytelnicze. Dla nauczyciela nasz konkurs to doskonałe narzędzie pomagające zachęcić uczniów do twórczego posługiwania się polszczyzną i do formułowania samodzielnych wypowiedzi pisemnych. Udział w konkursie realizuje prawo dzieci do pełnego i harmonijnego rozwoju i do wyrażania siebie poprzez sztukę, której rola w kształtowaniu się osobowości jest nie do przecenienia. Konkurs „Popisz się talentem” został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Kalendarium konkursu
- 4 kwietnia: można się rejestrować i wysyłać prace
- 27 kwietnia: ostatni dzień na wysyłanie prac
- 28 kwietnia – 29 maja: obrady jury
- 4–8 maja: kontakt wydawnictwa z uczestnikami konkursu
- 30 maja: ogłoszenie wyników konkursu na tej stronie internetowej
- 2 poł. września – premiera pokonkursowej książki z opowiadaniami laureatów
Kontakt z organizatorem
Na pytania dotyczące konkursu odpowiadamy pod adresem talent@nowaera.pl. Możesz też zadzwonić do naszego Centrum Kontaktu.