Javascript is required

Świat za sto lat: Dzieci z optymizmem patrzą w przyszłość!

28.03.2020

Programy edukacyjne
Podziel się
Grafika rozgwieżdżonego nieba z napisem "Świat za 100 lat - wyniki ankiety".

,,Love alarm’’ – aplikacja która w obrębie 10 metrów wyczuwa czy ktoś nas kocha, wyciszacz hejtu i głupoty, elektroniczne sumienie, pochłaniacz niepotrzebnych obowiązków, wehikuł czasu, lekarstwo na wszystkie choroby i urządzenie, które pozwoli wymazać z pamięci czas od marca 2020 roku!

Wydawnictwo Nowa Era publikuje wyniki ogólnopolskiej ankiety „Świat za 100 lat”. Dzieci odpowiadały w niej m.in. na pytania o największe wyzwania dla ludzkości i jakie wynalazki będą przełomowe dla naszego dalszego losu. Czy okres pandemii wpłynął na ich postrzeganie przyszłości?

Ankieta „Świat za 100 lat” została przeprowadzona w kwietniu 2021 roku wśród 4023 uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie literackim „Popisz się talentem”, organizowanym już po raz piąty przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. W tym roku dzieci pisały futurystyczne opowiadania o tym, jak będzie wyglądał nasz świat za 100 lat, a przy okazji odpowiedziały na pytania o naszą przyszłość, zadane przez organizatora konkursu.

Każdy z nas codziennie mierzy się ze swoimi problemami, ale jak często zastanawiamy się, jakie globalne wyzwania stoją przed nami, jako całą ludzkością? Czego musimy w przyszłości dokonać, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się szczęściem? Nowa Era poprosiła dzieci, by zastanowiły się, jakie największe zadanie czeka ludzi w ciągu kolejnych 100 lat. Dla 42% uczestników ankiety największym wyzwaniem będzie opracowanie lekarstw na groźne choroby. Na drugim miejscu znalazła się ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin (41%), a na trzecim zatrzymanie zmian klimatu (12%).

 

– Nasi pradziadkowie – zaczął Krzysiek – prawie sto lat temu ostro wzięli się za ratowanie Ziemi: ograniczenie efektu cieplarnianego, redukcję zanieczyszczeń, ratowanie ginących gatunków. Mało brakowało, a Ziemia wyglądałaby teraz jak Mars! Spójrz! Dookoła zieleń i zwierzęta, korzystamy z energii odnawialnej, a produkcja w większości oparta jest na surowcach wtórnych. Opanowaliśmy fuzję jądrową i od lat kolonizujemy Marsa, budując wielkie miasta dla osadników, a projekt tworzenia atmosfery zbliża się ku końcowi.

Fragment opowiadania laureata konkursu

Bartosza Maraska, pt. „Co przyniesie przyszłość”

Dzieci mogły także puścić wodze fantazji i opisać konkretne wynalazki, które według nich pojawią się w przyszłości i znacząco wpłyną na dalsze losy ludzkości. Najwięcej dzieci wskazało na innowacje technologiczne (43%). Na drugim miejscu znalazły się przełomowe wynalazki mające zapewnić nam zdrowie (24%), a na trzecim różnego rodzaju rozwiązania proekologiczne, które mają nam pomóc z zanieczyszczeniem Ziemi i zmianami klimatycznymi (17%). Co ciekawe łącznie 5% uczniów napisało, że nie będzie przełomowych wynalazków lub że najważniejsza zmiana, jaka się dokona, musi nastąpić w nas samych – w naszym postępowaniu i mentalności.

 

 

Drodzy widzowie! To było twarde lądowanie! Z radością wpadłem do ogrodu Państwa Tech-turskich, by pokazać naszym widzom, jak będzie wyglądało życie naszych dzieci i wnuków w przyszłości. Mamy dokładnie 14 kwietnia 2121 roku. Dzięki teleportacji stoję na trawniku przed domem i za chwilę spotkam się z jego mieszkańcami. Pierwsze co widzę, to soczysta zieleń trawy i drzew. Ale coś tu nie gra. Nie czuję ich zapachu. Zaraz to dla Państwa sprawdzę! A to zaskoczenie! Drzewa i trawa są z plastiku. No cóż, może za chwilę dowiem się dlaczego???

Dom jest wielkości dużego samochodu. Nie muszę pukać, bo system ostrzegawczy już poinformował Państwa Tech-turskich o gościu w ich ogrodzie. Zastanawiam się, jak rodzina może zmieścić się w tak małym domu. Ale po chwili widzę, że mieszkańcy przyszłości są bardzo mali.

Fragment opowiadania laureata konkursu,

Stanisława Kuczejki, pt. „Mała wielka rodzina”

Przykładowe wynalazki opisane przez dzieci:

 

W przyszłości zmiennokształtne roboty zastąpią ludzi, a my będziemy podróżować w czasie!

 

Uczestnicy ankiety, którzy opisywali wynalazki z dziedziny nowych technologii, prognozowali nie tylko rozwój sztucznej inteligencji i powstanie androidów, ale także wynalezienie wyspecjalizowanych robotów, które zastąpią ludzi w codziennej pracy. Według uczniów za 100 lat roboty przejmą nie tylko wszelkiego rodzaju obowiązki domowe, ale także np. pracę lekarzy, czy nauczycieli. Równie ważne dla naszej przyszłości będą nowe szybkie środki transportu, głównie powietrzne (latające samochody, rowery, deskorolki, a nawet plecaki). Taką samą popularnością cieszyły się różnego rodzaju wehikuły do podróży w czasie, które pozwolą nam poznawać przyszłość i zmieniać przeszłość. 18% wskazań dotyczyło mechanizmów urządzeń do natychmiastowej teleportacji. Spora część dzieci marzy także o wynalazku, który w łatwy sposób pomoże w nauce lub w zdobyciu potrzebnej wiedzy!

 

 

Z okna restauracji podziwiam miasto. Samochody unoszą się nad ziemią, co sprawia, że korki nie istnieją. Budynki są ogromne! Nie bez powodu nazywają je drapaczami księżyca. Wokół rosną palmy, a w centrum jest piękne jezioro, z krystaliczną wodą, oczyszczaną wielkim filtrem. 

Taksówka pojawia się znienacka! Zwiedzanie rozpoczynam jednak od zjedzenia czegoś. Taksówkarz, który pojawia się błyskawicznie, nie przyjeżdża zwyczajnym autem. W zasadzie można powiedzieć, że przylatuje. Auto jeździ z zawrotną prędkością. Na jego dziwacznym liczniku widzę, że maksymalna prędkość to 9 tysięcy km/h! Od taksówkarza dowiaduję się, że są to Lewi-auta, bo jak łatwo się domyślić, lewitują nad ziemią.

Fragment opowiadania laureata konkursu

Stanisława Makaruka, pt. „Bakteria”

Potrzebne nam ochronne pole antywirusowe i kapsuła szczęścia lecząca wszystkie choroby!

 

Według ¼ ankietowanych dzieci, najważniejsze dla ludzkości będą wynalazki związane z ochroną zdrowia. Aż 64% wskazań z tej kategorii dotyczy powstania leku lub szczepionki na wszystkie możliwe choroby, w tym na COVID-19! W osobnej kategorii dzieci umieściły stworzenie leku na nowotwory. Według uczniów powinna nastąpić także rewolucja w sposobie leczenia - zapewnią ją różnego rodzaju urządzenia do wykrywania chorób i uzdrawiania ludzi, np. skanery do ciała, leczące łóżka i kapsuły, a także możliwość produkcji potrzebnych nam narządów wewnętrznych, np. za pomocą specjalnych drukarek. W odpowiedziach pojawiła się również substancja zapewniająca długowieczność oraz wynalazek nieśmiertelności.

 

 

Poruszam się za moim holograficznym przewodnikiem, widzę długi korytarz, po lewej stronie znajdują się sale indywidualne dla pacjentów. Chorymi opiekują się roboty CX-Awicenna. Roboty szpitalne nadzorowane są przez sztuczną inteligencję. Ona kontroluje też roboty ZLX-Awicenna 98, czyli te, które wykonują operacje chirurgiczne. Lekarze opracowują strategię walki z chorobą i udoskonalają metody leczenia. Pracują na specjalnych naukowych platformach HIGHMEDiC, dzięki nim mogą połączyć swój mózg z mózgami kolegów oraz ze sztuczną inteligencją. 

Widzę regały z egzodermicznymi kombinezonami zewnętrznymi. Zakłada się je, kiedy chce się wyjść z domu w sytuacjach, gdy na zewnątrz szaleją wirusy, czyli jest epidemia. Kombinezony rozpoznają wirusy i zwalczają je. Te dla dzieciaków są w różnych kolorach, a dla nastolatków mają dodatki, widzę taki w smoczą łuskę i rockowe nadruki. Wirusy i bakterie przez ostatnie sto lat były przyczyną wielu nieszczęść na świecie, ale ludzie poradzili sobie z nimi.

Fragment opowiadania laureata konkursu

Michała Maruta, pt. „Znikająca myśl

 

W przyszłości zbudujemy kosmiczny wentylator oczyszczający powietrze całej planety!

 

Według dzieci równie ważne dla naszej przyszłości jest ratowanie naszej planety. Dzieci opisały szereg ekologicznych wynalazków, które mają zapewnić nam spokojne życie na Ziemi za 100 lat. Głównym wyzwaniem było według nich pozbycie się śmieci i plastiku. Wśród pomysłów pojawiło się przerabianie ich na źródła energii albo stworzenie małych czarnych dziur pochłaniających odpady. Równie ważne będzie wynalezienie sposobu na oczyszczanie oceanów, mórz i powietrza. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii (np. energii z fotosyntezy, energii z jądra Ziemi) i zatrzymanie zmian klimatycznych to kolejne wyzwanie kluczowe dla przyszłych pokoleń. Dzieci opisały również wynalazki, które pozwolą przywrócić do życia wymarłe gatunki zwierząt i roślin. Aż 14% wskazań z tej kategorii obejmowało konieczność znalezienia sposobu na produkcję wody pitnej i żywności dla potrzebujących.

 

 

 

– Dzisiaj nie mamy już samochodów, które zatruwają środowisko. Nie używamy plastiku, bo nauczyliśmy się żyć w zgodzie z naturą – odrzekła zadowolona Ksania. – Dlatego Matka Ziemia odpłaca nam zdrowym powietrzem, dzięki temu nie musimy już chodzić w maskach i chorować jak to było 70 lat temu.

– Nie powtarzamy błędów z przeszłości - odpowiedział nieskromnie Gwiazdomir i dodał – Pokażemy ci szkołę.

Fragment opowiadania laureatki konkursu

Mai Michniewicz, pt. „Światełko w tunelu”

Nie ma podróży w kosmos bez latającej międzygalaktycznej karetki!

 

Podbój kosmosu to dla dzieci jeden z kierunków rozwoju ludzkości. Ich wyobraźnię nieodmiennie pobudza wszystko to, co dzieje się poza Ziemią – dzieci bardzo szczegółowo opisały różnego rodzaju wynalazki, dzięki którym możliwe będą nie tylko podróże kosmiczne, ale i życie w kosmosie lub na innych planetach. Nowe rodzaje napędów dla statków kosmicznych, bazy kosmiczne, urządzenia do hibernacji, kosmiczne hotele i statki pasażerskie zainteresowały aż 10% uczniów biorących udział w ankiecie. W opisach wynalazków pojawiła się także kosmiczna międzygalaktyczna karetka!

 

 

Dzisiaj znajdujemy się na planecie Erisa, w miejscowości Eterum, przed Instytutem Medycyny Kosmicznej, gdzie będziemy świadkami pierwszego w Kosmosie i we wszechświecie podania AttoBota XR2 do żywego organizmu. Brzmi trochę kosmicznie? Bo to będzie Kosmos na maxa! Na tę chwilę wszyscy czekali od setek lat. Przed Instytutem zebrało się tysiące ludzi, którzy będą oglądać na rozstawionych dookoła ledlajfach to nieprawdopodobne wydarzenie. Niektórzy jednak zdecydowali się obserwować ten event ze swoich promów kosmicznych krążących nad naszymi głowami.

Fragment opowiadania laureata konkursu

Jakuba Abramowicza, pt. „AttoBot XR2 – piękna przyszłość”

Ważniejszy niż wynalazki jest człowiek!

 

Uważam, że żaden wynalazek nie jest w stanie odmienić naszej przyszłości. Jesteśmy kowalami własnego losu. To jedynie od Nas zależy jak wyglądać będzie JUTRO” – to tylko jeden z głosów dzieci, które pisały, że najważniejsza zmiana musi się dokonać w nas samych! Uczniowie pisali o tym, że najważniejsze powinny się dla nas stać relacje z innymi ludźmi, w tym z najbliższymi. Według nich w przyszłości będziemy po prostu lepsi i mądrzejsi, zakończymy też wszelkiego rodzaju wojny i konflikty zbrojne. 4% wskazań z tej kategorii dotyczyło realizacji naszych marzeń – za 100 lat mamy to robić dużo częściej niż teraz.

 

 

Maszyna, której użyłaś do podróży tutaj wcale nie działa. Przyszłość stale się zmienia, ponieważ nawet najmniejsze decyzje na nią wpływają. Wszystkie wypowiedziane słowa czy wykonane gesty mogą odwrócić bieg historii. Pamiętaj, by łączyć, nie dzielić; kochać, nie nienawidzić; dbać, nie ignorować. Przede wszystkim jednak musisz zrozumieć – chcąc odmienić świat, musisz zacząć od siebie. 

Zrozumiałam. Wróciłam do teraźniejszości, spojrzałam na kalendarz i godzinę, a potem myśli stały się klarowne. 25 marca 2021 roku postanowiłam zacząć kreować dobrą przyszłość.

Fragment opowiadania laureatki konkursu

Agaty Holc, pt. „Dobra przyszłość”

Przykładowe wynalazki opisane przez dzieci:

Dzieci z optymizmem patrzą w przyszłość!

 

Przyszłość będzie lepsza niż teraźniejszość – według jednego z uczestników ankiety za 100 lat zostanie wynaleziona “obowiązkowa szczepionka sprawiająca, że człowiek będzie kierował się w życiu dobrem, miłością i szacunkiem”. Być może dlatego aż 56% dzieci napisało, że za 100 lat ludzie będą szczęśliwsi niż obecnie! 

 

Jest 21 marca 2121 roku, znajduję się na Placu Odzyskania Wolności. Staję z boku i przyglądam się uważnie mijającym mnie ludziom. Gdybym miała opisać ich jednym słowem, byłoby to: szczęście. Widać, że są szczęśliwi. To co zaskakuje, to to, że nikt nie idzie sam. Każdy ma kogoś obok siebie. Ludzie zbliżają się do pomnika Wspólnoty. Stoi na środku placu. Zwykły pomnik, jakich wiele w moich czasach. Jednak zauważam w nim coś ciekawego. Pomnik to sylwetki osób, które się do siebie uśmiechają. Ten uśmiech widać z daleka.

Idę dalej. Przyglądam się radosnym dzieciom z hiperszybkimi pędzajkami (przypominające dawne rolki). Widzę rodziców z nowoczesnymi łapaczami wspomnień (kiedyś nazywanymi aparatami fotograficznymi). Z radośników płynie muzyka. I choć technologia jest tu obecna, to widać, że najważniejsi są ludzie.

Fragment opowiadania laureatki konkursu

Zuzanny Orzeł, pt. „Historia Placu Odzyskania Wolności”

Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs „Popisz się talentem” w 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. „Popisz się talentem” to także szansa na prawdziwy literacki debiut pod okiem fachowców. We wszystkich edycjach konkursu główną nagrodą dla laureatów jest publikacja zwycięskich opowiadań w prawdziwej książce – profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej.

Od początku istnienia konkursu dzieci przysłały prawie 17 tysięcy opowiadań – zawsze ocenia je kilkuosobowe jury, w skład którego wchodzą: przedstawiciele Polskiej Sekcji IBBY, magazynu literackiego dla dzieci „Świerszczyk”, Wydawnictwa Nowa Era oraz twórcy książek dla dzieci. Do tej pory ukazały się cztery książki z opowiadaniami laureatów konkursu: „Ukryte światy” (2017), „Tajemnicza wyprawa” (2018), „Wielka księga marzeń” (2019) i „Zwierzaki mają głos” (2020).

W tym roku dzieci pisały o tym, jak będzie wyglądał świat za sto lat. Wyniki tegorocznej 5. edycji konkursu zostały ogłoszone 25 maja, w komentarzu do ankiety wykorzystano fragmenty opowiadań laureatów konkursu. Wszystkie nagrodzone opowiadania będzie można przeczytać już w październiku tego roku, kiedy ukaże się książka pokonkursowa z tekstami laureatów. Cały dochód z jej sprzedaży jak zwykle zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a po szczegóły zapraszamy na stronę Popisz się talentem.

 

Pobierz artykuł:

Programy edukacyjne
Podziel się