Javascript is required

Weź udział w 7. edycji „Popisz się talentem” i zobacz świat inaczej!

29.01.2023

Programy edukacyjne
Podziel się
Weź udział w 7. edycji „Popisz się talentem” i zobacz świat inaczej!

Dla kogo siódma edycja „Popisz się talentem” okaże się szczęśliwa? Zachęć swoich uczniów oraz podopiecznych do udziału w tym największym ogólnopolskim konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych, aby żaden talent nie umknął naszej uwadze!

Kto przymierzy Okulary Czasu?

Marzec za oknem, a my mamy dobrą wiadomość: startujemy z 7. edycją „Popisz się talentem”. Tradycyjnie już szukamy literackich talentów wśród uczniów z wszystkich klas szkół podstawowych… ale na tym tradycja się kończy. Każda edycja konkursu to przecież zupełnie nowe wydarzenie proponujące inny, niezwykły temat, a co za tym idzie – przemawiające do dzieci o różnych rodzajach wrażliwości i zainteresowaniach. Tylko jeden wymóg jest stały: trzeba posiadać literackie zacięcie i odwagę, aby wysłać nam swój tekst. W tym roku uczestnikom przyda się nie tylko kreatywność, ale też odrobina empatii i umiejętności spojrzenia na świat z innego punktu widzenia: chcemy, aby przymierzyli oni niezwykłe Okulary Czasu, które sprawiają, że dzieci widzą świat oczami dorosłych, a dorośli – oczami dzieci. To, czy bohaterem opowiadania będzie dziecko czy dorosły, zależy od inwencji uczestnika i jego pomysłu na tekst. Na pewno jednak będzie to ćwiczenie dla wyobraźni! Liczymy, że dzięki temu ćwiczeniu dorośli i dzieci będą mogli się lepiej zrozumieć, a ich światy zbliżą się do siebie.

Kto chce poznać nową jurorkę?

Teksty nadsyłane na konkurs zawsze oceniane są przez profesjonalne jury złożone z autorów książek dla dzieci, redaktorów i znawców literatury dziecięcej. W tym roku do kapituły konkursu dołącza Barbara Kosmowska – autorka o niezwykłej osobowości i imponującym dorobku. Dzieci znają jej twórczość choćby z książek „Dziewczynka z parku” czy „Pozłacana rybka”, które od lat obecne są w kanonie lektur dla szkoły podstawowej. Pani Basia napisała też mnóstwo innych lubianych i nagradzanych prestiżowymi nagrodami książek dla młodszych i starszych czytelników. Cechami wspólnymi jej powieści są: niezwykle trafne portrety psychologiczne bohaterów, zaskakujące zwroty akcji oraz fabuły bliskie współczesnym dzieciom. Jesteśmy pewni, że obecność Barbary Kosmowskiej w jury pomoże nam jeszcze skuteczniej i uważniej wychwycić opowiadania zasługujące na uwagę – wielka wrażliwość tej autorki i znajomość dziecięcych charakterów to gwarancja trafionych wyborów. Koniecznie obejrzyjcie filmik, na którym pani Basia przedstawia się i opowiada, czego będzie szukała w konkursowych tekstach, czyli jakie cechy opowiadania są dla niej najważniejsze. To bezcenna podpowiedź dla każdego uczestnika „Popisz się talentem”.   

Kto znajdzie swoje opowiadanie w prawdziwej książce?

Nagroda główna w naszym konkursie to debiut w prawdziwej książce zyskującej ogólnopolską promocję i dystrybucję. Laureatów będzie 30 – piętnastu z klas 1-4 oraz piętnastu z klas 5-8. To fair, aby najmłodsze dzieci nie musiały rywalizować z dużo starszymi od siebie ósmoklasistami, a zarazem – aby każdy mógł wykazać się swoim talentem i potencjałem. Wydawnictwo przyzna także Dyplomy pamiątkowe laureatom i ich placówkom („Szkoła wspierająca talenty”), zaś wszyscy uczestnicy będą mogli pobrać specjalne Dyplomy uczestnictwa – za odwagę i kreatywność. Laureaci dołączą do niezwykle prestiżowego grona 179 młodych twórców, którzy jak dotąd zadebiutowali w pokonkursowych książkach. Przytoczymy tu jeszcze jedną liczbę – w ciągu sześciu dotychczasowych edycji konkursu wzięło w nim udział 18 308 dzieci. Napawa nas dumą, że aż tylu uczniów udało nam się namówić na twórczą przygodę z literaturą. Nie możemy się doczekać tegorocznych opowiadań i zachwytów!

Kto chce wiedzieć więcej?

Koniecznie wejdźcie na stronę wydarzenia, aby poznać szczegóły konkursu, pobrać plakat informacyjny i regulamin czy przejrzeć harmonogram. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje:

  • Udział w konkursie „Popisz się talentem” jest bezpłatny.
  • Prace nadsyłać można w dniach od 1 do 31 marca 2023 poprzez stronę edycji.
  • Ogłoszenie wyników nastąpi 11 maja 2023.
  • Pokonkursowa książka ukaże się w październiku
  • Dochód ze sprzedaży pokonkursowych książek zasili konto wybranej fundacji czy stowarzyszenia działającego na rzecz tych, którzy tego najbardziej potrzebują.
  • Strona internetowa wydarzenia to Popisz się talentem - Programy edukacyjne | NOWA ERA.
Programy edukacyjne
Podziel się