Javascript is required

Wyniki 7. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”

29.01.2023

Programy edukacyjne
Podziel się
Wyniki 7. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”

Kreatywne pisanie zmienia punkt widzenia! Udowodnili to właśnie uczestnicy 7. edycji największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Pisali opowiadania, których tematyka wymagała założenia Okularów czasu i spojrzenia na świat w nowy sposób. I to się udało znakomicie! We wtorek, 9. maja 2023, Jury wyłoniło 30 najlepszych tekstów, a my spieszymy poinformować Was o szczegółach.

1961 perspektyw 

Liczba prac nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu była wyższa od zeszłorocznej o niemal pół tysiąca – jury miało do przeczytania i ocenienia aż 1961 tekstów. Każdy prezentował unikatowy, indywidualny punkt widzenia, proponował własną interpretację konkursowego zadania, otwierał przed jury inną perspektywę. Jak się domyślacie, wyłonienie zwycięzców było szalenie trudnym zadaniem. W dniu 11 maja 2023 jury w składzie: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Barbara Kosmowska (pisarka), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury) wybrało 30 zwycięskich opowiadań. Z podziwem patrzyliśmy, jak kreatywnie uczestnicy podeszli do tematu: wśród zwycięskich tekstów są zarówno opowiadania stawiające na przygodę, są wizjonerskie rozważania o ludzkiej naturze, są wreszcie osobiste, emocjonalne wyznania wysnute z codziennych, na pozór zwykłych zdarzeń i sytuacji. A to wszystko opisane w świeży, niezmanierowany sposób przez dzieci ze szkół podstawowych z całego kraju. Już teraz wiemy, że pokonkursowa książka, która pomieści opowiadania laureatów, będzie ważną i zmuszającą do refleksji lekturą.  

Jury w zachwycie 

Aby pokazać emocjonalną temperaturę, jaka towarzyszyła obradom jury, pozwolimy sobie przytoczyć wypowiedzi niektórych jurorów zebrane / zanotowane tuż po zakończeniu obrad:  

  • „Czytając opowiadania nadesłane na tegoroczną edycję konkursu czułam się, jakbym jechała na emocjonalnym rollercoasterze: śmiałam się, płakałam, dziwiłam, cieszyłam… Chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za szczerość i literacką odwagę. Zafundowaliście mi wiele wzruszeń i refleksji, sprawiliście, że zobaczyłam świat inaczej – w szerszym kadrze, w pełniejszych barwach… ”
    Małgorzata Jankowska 
  • „Ciekawe, dlaczego, kiedy czytałam Wasze prace, czułam, że ktoś wsunął mi na nos… magiczne okulary? Wszystkie opowieści sprawiły mi radość i przyniosły wiele chwil refleksji, a to cechy dobrej literatury. Pisane ze swadą i talentem. Beztrosko i wzruszająco. Wielcy z Was czarodzieje pióra. Gratuluję tym, którzy zaczarowali mnie najbardziej…”
    Basia Kosmowska  
  • „Znów w tym roku dałem się zaskoczyć! A także wciągnąć i zafascynować! Czym? Bogactwem i różnorodnością przysłanych na konkurs tekstów oraz ich emocjonalną siłą. Te opowiadania – napędzane dziecięcą wrażliwością, bezkompromisowością spojrzenia i czystością intencji – zostaną mi na długo w pamięci. Trudno było wybrać 30 najlepszych, oj trudno…”
    Rafał Witek 

Zaczynamy prace nad książką  

Skoro są już zwycięskie teksty, zaczynamy w wydawnictwie Nowa Era prace nad pokonkursową książką. To złożone zadanie: trzeba wybrać ilustratora, który najtrafniej zobrazuje dziecięce wizje, trzeba poddać opowiadania profesjonalnej redakcji językowej, trzeba wreszcie opracować część aktywnościową, która zawsze towarzyszy opowiadaniom młodych laureatów. Ale przystępujemy do tych zadań z radością, bo wiemy, jak wiele taki ogólnokrajowy debiut znaczy dla młodych pisarzy…. oraz wiemy, jak wiele dobra przyniesie innym gotowa książka. Wszak dochód z niej – tak, jak to ma miejsce w każdej kolejnej edycji „Popisz się talentem” – przeznaczymy na wsparcie wybranej instytucji czy fundacji pożytku publicznego. Książka ukaże się jesienią – wypatrujcie informacji o niej na naszych profilach w mediach społecznościowych, a październiku szukajcie jej w naszej nowoerowej księgarni.

Do usłyszenia, do przeczytania! 

Programy edukacyjne
Podziel się