Javascript is required
Przejdź do treści głównej
header image

Edukacja na czasie. Technologia

Nowoczesne technologie na dobre zagościły już w edukacyjnym świecie – wkraczają coraz śmielej do szkolnych klas, uczniowskiego tornistra czy procesu nauczania. Okres pandemii i nauki zdalnej tylko przyspieszył te zjawiska. Im bardziej nauczyciele zanurzają się w oceanie nowinek technologicznych, eduinnowacji i różnorodnych zasobów cyfrowych, tym częściej zadają sobie pytania, które narzędzia i rozwiązania faktycznie wspierają efektywną i angażującą edukacją, a które są tylko ciekawostką i pożeraczami cennego czasu.

W cyklu spotkań eksperckich „Edukacja na czasie. Technologia” będziemy rozmawiać o tym:

 • jak najlepiej łączyć sprawdzone sposoby nauczania i innowacyjne rozwiązania edukacyjne
 • jak mądrze wykorzystywać innowacje technologiczne na różnych etapach procesu nauczania
 • na co zwracać uwagę, żeby nowoczesne rozwiązania usprawniały i ułatwiały naszą pracę, a nie przytłaczały nas
 • jak najskuteczniej wykorzystywać eduinnowacje w poszczególnych przedmiotach.

W cyklu „Edukacja na czasie. Technologia” zapewnimy solidną dawkę inspiracji, wiedzy i praktycznych porad, które pomogą nie utonąć w oceanie edukacyjnych technologicznych nowinek i innowacji, za to ułatwią wybranie z nich tych, które faktycznie pomogą oszczędzić czas, a jednocześnie uczyć skuteczniej i ciekawiej.

Co otrzymuje uczestnik cyklu „Edukacja na czasie. Technologia”?Ambasador cykluTomasz Rożek


Tomasz Rożek

Fizyk, dziennikarz naukowy i założyciel „Fundacji Nauka. To Lubię”. Na co dzień zajmuje się popularyzacją nauki.

Obejrzyj retransmisje ze spotkań i pobierz materiały1. Edukacja i technologia razem - szanse czy zagrożenia?

W pierwszym spotkaniu z cyklu zapraszamy w podróż po trendach i ciekawych rozwiązaniach technologicznych w edukacji. Celem tej inspirującej wyprawy do świata innowacji edukacyjnych jest znalezienie „złotego środka” – mądrego włączenia rozwiązań technologicznych do nauczania w realiach polskiej szkoły. Czy cyfrowe rozwiązania zawsze się sprawdzają? Jakie eduinnowacje najlepiej wspierają proces nauczania? Czym kierować się przy poszukiwaniu cyfrowych rozwiązań edukacyjnych? Jak znaleźć balans między tradycyjnymi a nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi? Na te i inne pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi wspólnie z Tomaszem Rożkiem – ambasadorem programu „Edukacja na czasie. Technologia”.

 • Tomasz Rożek

  Tomasz Rożek

  Z wykształcenia jest fizykiem, ale z zawodu – dziennikarzem naukowym. Doktorat napisał z nauk fizycznych (o specjalności: fizyka jądrowa) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz w instytucie Forschungszentrum w Jülich.  Prowadzi warsztaty, wykłady, a także „Fundację Nauka. To lubię”, której misją jest popularyzacja nauki i nowych technologii, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, oraz nauka krytycznego myślenia.

2. Wyzwania codziennej pracy – jak wykorzystujemy technologię na co dzień

Jak zmieniła się praca nauczyciela po okresie nauki zdalnej? Jakie nowe przyzwyczajenia, rutyny, narzędzia, rozwiązania dydaktyczne nauczyciele wykorzystują w codziennej pracy? W jaki sposób dzięki technologii możemy osiągnąć lepszy sposób pracy? Jak możemy połączyć ucznia i nauczyciela, szkołę i dom oraz jakie rozwiązania powinny być na wyciągnięcie ręki? Czy takim rozwiązaniem jest podręcznik? Jaki – papierowy czy cyfrowy? Jakie funkcje powinien spełniać? Zapraszamy na rozmowę Tomasza Rożka oraz Michała Kociankowskiego, którzy przyjrzą się nadchodzącym wyzwaniom w polskiej szkole.

 • Michał Kociankowski

  Michał Kociankowski

  Badacz motywacji i zachowań, potrzeb konsumenckich oraz wpływu technologii na postawy i zachowania ludzi. Studiował pedagogikę i filozofię. Prowadzi pracownię badań i rozwiązań strategicznych „Synergion”.

3. Technologia a nauczanie przedmiotów humanistycznych, czyli jak skutecznie uczyć

W czasie spotkania Dariusz Martynowicz i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

 • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
 • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
 • Jak zainteresować uczniów nauką przedmiotów humanistycznych?
 • Dariusz Martynowicz

  Dariusz Martynowicz

  Nauczyciel języka polskiego, wyróżniony w konkursie im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”; Nauczyciel Roku 2021, edukator, trener. Fascynat kreatywności i nowoczesnych technologii. Zwycięzca wielu ogólnopolskich konkursów dotyczących wykorzystania ICT w szkole i fan projektów interdyscyplinarnych oraz relacyjności w edukacji i pracy projektowej.

4. Wyzwania i zmagania – nauka języków obcych we współczesnej szkole

W czasie spotkania Małgorzata Gutowska i Tomasz Rożek, przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

 • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
 • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
 • Jak zainteresować uczniów nauką języków obcych?
 • Małgorzata Gutowska

  Małgorzata Gutowska

  Menedżer redakcji języka angielskiego w wydawnictwie Nowa Era, specjalistka od nauczania dzieci, z wykształcenia anglistka i historyk, prywatnie mama córek w wieku szkolnym, miłośniczka lasu, literatury, pływania i rozmów między ludźmi.

5. Tradycyjnie i cyfrowo – współczesne metody nauczania w klasach 1–3

W czasie spotkania Agnieszka Kacprowicz i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

 • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
 • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
 • Jak zainteresować uczniów nauką w klasach 1-3?
 • Agnieszka Kacprowicz

  Agnieszka Kacprowicz

  Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej od 22 lat. Obecnie wychowawca klasy trzeciej. Wykładowca na kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna w WSB w Toruniu. Prowadzi wykłady, szkolenia dla rad pedagogicznych z zakresu Technologii informacyjno-komunikacyjnej w nauczaniu.

6. Wyzwania i zmagania – chemia w rzeczywistości szkolnej

W czasie spotkania Lidia Zarańska i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

 • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
 • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
 • Jak zainteresować uczniów nauką chemii?
 • Lidia Zarańska

  Lidia Zarańska

  Nauczycielka chemii i informatyki, doświadczenie zdobywała też jako doradca metodyczny, konsultant Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Absolwentka Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, wieloletni opiekun praktyk studenckich na tym Uniwersytecie. Autorka materiałów dydaktycznych Wydawnictwa Nowa Era.

7. Tradycyjnie i cyfrowo – współczesne metody nauczania przedmiotów przyrodniczych

W czasie spotkania Piotr Knapek i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

 • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
 • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
 • Jak zainteresować uczniów nauką przedmiotów przyrodniczych?
 • Piotr Knapek

  Piotr Knapek

  Nauczyciel geografii, fizyki, przyrody oraz techniki w szkołach podstawowych. Prowadzi zajęcia rozwijające w ramach Klubów Młodych Odkrywców (CN Kopernik). Eksperymentuje, zachęca młodzież do wszelkiej aktywności edukacyjnej i pozaedukacyjnej. Poszukuje pomysłów sam i we współpracy z uczniami. Pytania i błędy są dla Niego okazją do ewaluacji pracy nauczyciela i ucznia.

8. Technologia a nauczanie fizyki i matematyki, czyli jak skutecznie uczyć

W czasie spotkania Marcin Braun i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

 • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
 • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
 • Jak zainteresować uczniów nauką przedmiotów ścisłych?
 • Marcin Braun

  Marcin Braun

  Autor podręczników, zbiorów zadań oraz materiałów pomocniczych do nauczania matematyki i fizyki, zajęć dla dzieci szczególnie uzdolnionych i warsztatów dla nauczycieli.

Zobacz nasze pozostałe cykle: Edukacja na czasie • Edukacja na czasie. Nauczyciel

  Cykl szkoleń eksperckich i artykułów przygotowanych we współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym.
 • Edukacja na czasie. Nauka i relacje

  Webinaria i artykuły dotyczące procesu nauczania zdalnego, w których eksperci – psychologowie i pedagodzy – dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
 • Edukacja na czasie. Uczeń

  Cykl szkoleń eksperckich przygotowanych we współpracy z Uniwersytetem SWPS.