Nowoczesne technologie na dobre zagościły już w edukacyjnym świecie – wkraczają coraz śmielej do szkolnych klas, uczniowskiego tornistra czy procesu nauczania. Okres pandemii i nauki zdalnej tylko przyspieszył te zjawiska. Im bardziej nauczyciele zanurzają się w oceanie nowinek technologicznych, eduinnowacji i różnorodnych zasobów cyfrowych, tym częściej zadają sobie pytania, które narzędzia i rozwiązania faktycznie wspierają efektywną i angażującą edukacją, a które są tylko ciekawostką i pożeraczami cennego czasu.

W cyklu spotkań eksperckich „Edukacja na czasie. Technologia” będziemy rozmawiać o tym:

  • jak najlepiej łączyć sprawdzone sposoby nauczania i innowacyjne rozwiązania edukacyjne
  • jak mądrze wykorzystywać innowacje technologiczne na różnych etapach procesu nauczania
  • na co zwracać uwagę, żeby nowoczesne rozwiązania usprawniały i ułatwiały naszą pracę, a nie przytłaczały nas
  • jak najskuteczniej wykorzystywać eduinnowacje w poszczególnych przedmiotach.

W cyklu „Edukacja na czasie. Technologia” zapewnimy solidną dawkę inspiracji, wiedzy i praktycznych porad, które pomogą nie utonąć w oceanie edukacyjnych technologicznych nowinek i innowacji, za to ułatwią wybranie z nich tych, które faktycznie pomogą oszczędzić czas, a jednocześnie uczyć skuteczniej i ciekawiej.

Co otrzymuje uczestnik cyklu „Edukacja na czasie. Technologia”?

Ambasador cyklu

 

 

Tomasz Rożek

Fizyk, dziennikarz naukowy i założyciel „Fundacji Nauka. To Lubię”. Na co dzień zajmuje się popularyzacją nauki.

Obejrzyj retransmisje ze spotkań i pobierz materiały

 

1. Edukacja i technologia razem - szanse czy zagrożenia?

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek

W pierwszym spotkaniu z cyklu zapraszamy w podróż po trendach i ciekawych rozwiązaniach technologicznych w edukacji. Celem tej inspirującej wyprawy do świata innowacji edukacyjnych jest znalezienie „złotego środka” – mądrego włączenia rozwiązań technologicznych do nauczania w realiach polskiej szkoły. Czy cyfrowe rozwiązania zawsze się sprawdzają? Jakie eduinnowacje najlepiej wspierają proces nauczania? Czym kierować się przy poszukiwaniu cyfrowych rozwiązań edukacyjnych? Jak znaleźć balans między tradycyjnymi a nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi? Na te i inne pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi wspólnie z Tomaszem Rożkiem – ambasadorem programu „Edukacja na czasie. Technologia”.

 

Tomasz Rożek - z wykształcenia jest fizykiem, ale z zawodu – dziennikarzem naukowym. Doktorat napisał z nauk fizycznych (o specjalności: fizyka jądrowa) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz w instytucie Forschungszentrum w Jülich.  Prowadzi warsztaty, wykłady, a także „Fundację Nauka. To lubię”, której misją jest popularyzacja nauki i nowych technologii, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, oraz nauka krytycznego myślenia.

Czytaj więcej

 

 

 

 

2. Wyzwania codziennej pracy – jak wykorzystujemy technologię na co dzień

Michał Kociankowski

Michał Kociankowski

Jak zmieniła się praca nauczyciela po okresie nauki zdalnej? Jakie nowe przyzwyczajenia, rutyny, narzędzia, rozwiązania dydaktyczne nauczyciele wykorzystują w codziennej pracy? W jaki sposób dzięki technologii możemy osiągnąć lepszy sposób pracy? Jak możemy połączyć ucznia i nauczyciela, szkołę i dom oraz jakie rozwiązania powinny być na wyciągnięcie ręki? Czy takim rozwiązaniem jest podręcznik? Jaki – papierowy czy cyfrowy? Jakie funkcje powinien spełniać? Zapraszamy na rozmowę Tomasza Rożka oraz Michała Kociankowskiego, którzy przyjrzą się nadchodzącym wyzwaniom w polskiej szkole.

 

Michał Kociankowski - badacz motywacji i zachowań, potrzeb konsumenckich oraz wpływu technologii na postawy i zachowania ludzi. Studiował pedagogikę i filozofię. Prowadzi pracownię badań i rozwiązań strategicznych „Synergion”.

Czytaj więcej

 

 

 

 

 

3. Technologia a nauczanie przedmiotów humanistycznych, czyli jak skutecznie uczyć

Dariusz Martynowicz

Dariusz Martynowicz

W czasie spotkania Dariusz Martynowicz i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

  • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
  • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
  • Jak zainteresować uczniów nauką przedmiotów humanistycznych?

 

Dariusz Martynowicz - nauczyciel języka polskiego, wyróżniony w konkursie im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”; Nauczyciel Roku 2021, edukator, trener. Fascynat kreatywności i nowoczesnych technologii. Zwycięzca wielu ogólnopolskich konkursów dotyczących wykorzystania ICT w szkole i fan projektów interdyscyplinarnych oraz relacyjności w edukacji i pracy projektowej.

Czytaj więcej

 

 

 

 

 

4. Wyzwania i zmagania – nauka języków obcych we współczesnej szkole

Małgorzata Gutowska

Małgorzata Gutowska

W czasie spotkania Małgorzata Gutowska i Tomasz Rożek, przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

  • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
  • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
  • Jak zainteresować uczniów nauką języków obcych?

 

Małgorzata Gutowska - menedżer redakcji języka angielskiego w wydawnictwie Nowa Era, specjalistka od nauczania dzieci, z wykształcenia anglistka i historyk, prywatnie mama córek w wieku szkolnym, miłośniczka lasu, literatury, pływania i rozmów między ludźmi.

Czytaj więcej

 

 

 

 

 

5. Tradycyjnie i cyfrowo – współczesne metody nauczania w klasach 1–3

Agnieszka Kacprowicz

Agnieszka Kacprowicz

W czasie spotkania Agnieszka Kacprowicz i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

  • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
  • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
  • Jak zainteresować uczniów nauką w klasach 1-3?

 

Agnieszka Kacprowicz - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej od 22 lat. Obecnie wychowawca klasy trzeciej. Wykładowca na kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna w WSB w Toruniu. Prowadzi wykłady, szkolenia dla rad pedagogicznych z zakresu Technologii informacyjno-komunikacyjnej w nauczaniu.

Czytaj więcej

 

 

 

 

 

6. Wyzwania i zmagania – chemia w rzeczywistości szkolnej

Lidia Zarańska

Lidia Zarańska

W czasie spotkania Lidia Zarańska i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

  • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
  • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
  • Jak zainteresować uczniów nauką chemii?

 

Lidia Zarańska - nauczycielka chemii i informatyki, doświadczenie zdobywała też jako doradca metodyczny, konsultant Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Absolwentka Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, wieloletni opiekun praktyk studenckich na tym Uniwersytecie. Autorka materiałów dydaktycznych Wydawnictwa Nowa Era.

Czytaj więcej

 

 

 

 

 

7. Tradycyjnie i cyfrowo – współczesne metody nauczania przedmiotów przyrodniczych

Piotr Knapek

Piotr Knapek

W czasie spotkania Piotr Knapek i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

  • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
  • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
  • Jak zainteresować uczniów nauką przedmiotów przyrodniczych?

 

Piotr Knapek - nauczyciel geografii, fizyki, przyrody oraz techniki w szkołach podstawowych. Prowadzi zajęcia rozwijające w ramach Klubów Młodych Odkrywców (CN Kopernik). Eksperymentuje, zachęca młodzież do wszelkiej aktywności edukacyjnej i pozaedukacyjnej. Poszukuje pomysłów sam i we współpracy z uczniami. Pytania i błędy są dla Niego okazją do ewaluacji pracy nauczyciela i ucznia.

Czytaj więcej

 

 

 

 

 

8. Technologia a nauczanie fizyki i matematyki, czyli jak skutecznie uczyć

Marcin Braun

Marcin Braun

W czasie spotkania Marcin Braun i Tomasz Rożek przyjrzą się temu, jak wygląda praca codzienna nauczyciela oraz w jaki sposób technologia może pomóc w przekazywaniu wiedzy i usprawnieniu procesu nauczania. Odpowiedzą między innymi na pytania:

  • Kim jest współcześnie nauczyciel i jak prowadzi lekcje?
  • Co (i czy w ogóle) dały nam rozwój technologiczny oraz doświadczenie pandemii?
  • Jak zainteresować uczniów nauką przedmiotów ścisłych?

 

Marcin Braun - autor podręczników, zbiorów zadań oraz materiałów pomocniczych do nauczania matematyki i fizyki, zajęć dla dzieci szczególnie uzdolnionych i warsztatów dla nauczycieli.

Czytaj więcej

Zobacz nasze pozostałe cykle: Edukacja na czasie

Edukacja na czasie. Nauczyciel

Cykl konferencji eksperckich dla nauczycieli

Edukacja na czasie. Nauka i relacje

Webinaria i artykuły dotyczące nauczania zdalnego

Edukacja na czasie. Uczeń

Cykl szkoleń eksperckich przygotowanych we współpracy z Uniwersytetem SWPS.