Javascript is required
header image

Edukacja na czasie. Technologia

Data: 15 lutego 2024r.   |   Godzina: 16:00   |   Online: Wirtualne Centrum Nowej Ery

15 lutego 2024 r. odbyła się II edycja konferencji Edukacja na czasie. Technologia. Podczas sesji, która jest skierowana do nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych, poznasz najnowsze trendy w nauczaniu i związane z nimi narzędzia. Ponadto usłyszysz o kompetencjach cyfrowych, oczekiwaniach uczniów i sztucznej inteligencji w edukacji, a także zainspirujesz się proponowanymi rozwiązaniami, które można wykorzystać na lekcji.

Co otrzymuje uczestnik konferencji?



Obejrzyj retransmisje ze spotkań i pobierz materiały



Umiejętności cyfrowe młodych ludzi – czy warto myśleć o nich inaczej?

  • Data: 2024-02-15

  • Rozpoczęcie: 16:15

  • Miejsce: Online

W wystąpieniu omówię, jak zmienia się myślenie o kompetencjach cyfrowych młodych ludzi. Przyjrzę się stereotypom na ten temat i zastanowię się, jak rozwijać i wspierać kompetencje cyfrowe uczniów. Wykład zilustruję starannie dobranymi wynikami badań ySkills, które przeprowadzono w sześciu krajach, w tym w Polsce.

  • Prof. Jacek Pyżalski

    Prof. Jacek Pyżalski

    Profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomysłodawca, kierownik i wykonawca wielu projektów badawczych, m.in. ECIP, EU Kids Online, ySkills (Horyzont 2020), Lights4Violence (Horyzont 2020). Autor licznych publikacji, w tym pierwszej na polskim rynku monografii naukowej dotyczącej cyberprzemocy. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową. Czterokrotnie znalazł się na liście 100 osób, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce.

Czego uczniowie oczekują od szkoły i jak można im to dać?

  • Data: 2024-02-15

  • Rozpoczęcie: 16:40

  • Miejsce: Online

  • Michał Kociankowski

    Michał Kociankowski

    Badacz motywacji i zachowań, potrzeb konsumenckich oraz wpływu technologii na postawy i zachowania ludzi. Studiował pedagogikę i filozofię. Prowadzi pracownię badań i rozwiązań strategicznych „Synergion”.

Sztuczna inteligencja a edukacja, czyli z czym musimy się zmierzyć jako nauczyciele?

  • Data: 2024-02-15

  • Rozpoczęcie: 17:05

  • Miejsce: Online

W wykładzie omówię szanse, możliwości, ograniczenia i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Postaram się wyjaśnić, jak działają usługi wykorzystujące system AI oraz jaki wpływ mogą wywrzeć w najbliższym czasie na funkcjonowanie szkoły i całego społeczeństwa. Zachęcę do zastanowienia się nad tym, jak wykorzystać AI w codziennej pracy nauczyciela, na co zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób zminimalizować potencjalne szkody związane z jej nieumiejętnym zastosowaniem – zarówno przez nas samych, jak i przez uczniów. Poza tym omówię wyzwania, z którymi muszą mierzyć się nauczyciele (sposób uczenia, ćwiczenia, zadania, projekty, sposób oceniania), oraz zaproponuję różne sposoby na to, jak sobie z nimi poradzić.

  • Janusz S. Wierzbicki

    Janusz S. Wierzbicki

    Ekspert w zakresie innowacyjnego nauczania oraz trener w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Autor serii podręczników wydawnictwa Nowa Era „Informatyka na czasie” dla szkół ponadpodstawowych – zdobywcy I nagrody w konkursie PTI Informatyczna Książka Roku 2021 (części 1 i 2) oraz Informatyczna Książka Roku 2022 (część 3).

Od tablicy do ekranu: Możliwości i zalety wykorzystania laptopów na lekcjach

  • Data: 2024-02-15

  • Rozpoczęcie: 17:30

  • Miejsce: Online

W pierwszej części wystąpienia pokażę platformy, z których mogą korzystać nauczyciele niezależnie od poziomu nauczania i przedmiotu. Na tych platformach można znaleźć gotowe materiały, ale jest też możliwość tworzenia własnych. W drugiej części prelekcji omówię strony przeznaczone dla uczniów, którzy mogą samodzielnie z nich korzystać, ponieważ otrzymują informacje zwrotne wskazujące, nad czy jeszcze muszą popracować. Trzecią część mojego wystąpienia wypełnią zasoby służące rozrywce, ale z elementami edukacyjnymi, bo przecież nauka powinna być również dobrą zabawą.

  • Ewa Stolarczyk

    Ewa Stolarczyk

    Nauczycielka dyplomowana, autorka publikacji edukacyjnych i naukowych, trenerka i wykładowczyni na wyższych uczelniach, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Warszawie.

Atrakcyjne lekcje – jak interaktywne materiały edukacyjne mogą zaciekawić ucznia i wesprzeć pracę nauczyciela.

  • Data: 2024-02-15

  • Rozpoczęcie: 17:55

  • Miejsce: Online

Poznaj pełne możliwości interaktywnych materiałów dla nauczyciela i ucznia:

  • personalizację –  dodawanie własnych podlinkowanych zasobów oraz notatek do wybranych zagadnień,
  • odtwarzanie materiałów – filmów, animacji,
  • nagrań tekstów w interpretacji aktorskiej,
  • ćwiczenia interaktywne – i wyszukiwanie powiązanych z nimi ćwiczeń.

Dowiedz się, jak uatrakcyjnić powtórki działów dzięki gotowym ćwiczeniom ułatwiającym zapamiętanie przerobionego materiału. Zainspiruj się nowościami, które wspierają pracę nauczyciela: strefą ćwiczeń z podglądem postępów ucznia i automatycznie widocznymi wynikami, indywidualizacją oraz możliwością dodawania ćwiczeń autorskich, w tym zbudowanych na zasobach zewnętrznych.

  • Joanna Alberska

    Joanna Alberska

    Trenerka ICT, pasjonatka rozwiązań pozwalających osiągnąć jak najlepsze efekty na płaszczyźnie edukacji, aktywności zawodowej i prywatnej. Ekspert merytoryczny materiałów instruktażowych dla nauczycieli, twórca webinarów dedykowanych edukacji z zakresu zastosowania programów i aplikacji. Microsoft Innovative Educator Expert 2023-2024. Współpracuje ze szkołami w ramach tutoringu dla uczniów – towarzyszenie młodzieży w zmianie, nauka przez projektowanie doświadczenia, pokazanie świata przez pryzmat możliwości.

Prowadzący konferencję



Tomasz Rożek

Mariusz Korpoliński

Doświadczony konferansjer, aktor, dziennikarz.

Gość specjalny




Lukas Gogol

W 2017 roku wygrał X edycję programu "Mam Talent".
Na akordeonie gra od 7 roku życia, jego drugim instrumentem jest fortepian. Uważa, że akordeon ma w sobie coś, czego nie mają inne instrumenty: barwę, dużą skalę, praktycznie nieskończone możliwości repertuarowe od Bacha i Vivaldiego przez jazz po tanga.

Sześć powodów, dla których warto wziąć udział w konferencji




  1. W jednym miejscu jednego dnia spotkasz pięciu ekspertów, którzy podzielą się z Tobą swoją wiedzą.
  2. Otrzymasz konkretny zasób praktycznej wiedzy, którą możesz wykorzystać w pracy – dzięki temu Twoje lekcje staną się ciekawsze i bardziej inspirujące.
  3. Usłyszysz krótkie i merytoryczne prelekcje, zgodnie z zasadą – minimum czasu, maksimum treści.
  4. Nie zobaczysz żadnych sprzedażowych prezentacji – zależy nam na jakości i merytoryce naszych spotkań!
  5. Otrzymasz dodatkowe materiały pokonferencyjne.
  6. Pozostań z nami i śledź nasze komunikaty – planujemy kolejne konferencje!

Zobacz nasze pozostałe cykle: Edukacja na czasie



  • Edukacja na czasie. Nauczyciel

    Cykl szkoleń eksperckich i artykułów przygotowanych we współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym.
  • Edukacja na czasie. Nauka i relacje

    Webinaria i artykuły dotyczące procesu nauczania zdalnego, w których eksperci – psychologowie i pedagodzy – dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
  • Edukacja na czasie. Uczeń

    Cykl szkoleń eksperckich przygotowanych we współpracy z Uniwersytetem SWPS.