Spektrum autyzmu. Taką diagnozę otrzymuje coraz więcej dzieci i nastolatków. Co się z nią wiąże? Z jednej strony ulga wynikająca ze zrozumienia powodów własnej odmienności, z drugiej – konieczność poznania swoich potrzeb i nauczenia się sposobów ich wyrażania. Po drodze pojawia się wiele pytań dotyczących dalszego funkcjonowania. Jak radzić sobie w szkole? W jaki sposób nawiązać relacje z rówieśnikami? Wreszcie, jak sprostać wyzwaniom dorosłego życia? Osoby w spektrum mierzą się na co dzień z różnymi barierami, które w neurotypowym świecie nie stanowią żadnej przeszkody. W trudnej sytuacji są zwłaszcza nastolatki, u których problemy charakterystyczne dla okresu dorastania jeszcze się pogłębiają. W dodatku wsparcie rodziców już nie wystarcza. Rozpięty przez nich parasol ochronny okazuje się zbyt ciasny, gdy młodzi ludzie zaczynają uczyć się samodzielności i próbują nawiązywać kontakty z równolatkami. Od pewnego czasu sporo się o tym mówi. To zasługa samorzeczników, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach oraz trudnościach i sposobach radzenia sobie z nimi. Ale nie tylko. Także o pracy na rzecz swojego środowiska i o tym, co mają do zaoferowania innym, o swoich talentach, pasjach, zainteresowaniach…

Nastolatek spektrum autyzmu

Co im w duszy gra…

Każdy z nas potrzebuje przyjaznej przestrzeni

Diagnoza, czyli instrukcja obsługi

Z Natalią Fiedorczuk-Cieślak rozmawia Katarzyna Rygiel

Tutum znaczy bezpieczny

Coraz więcej mówi się o dzieciach z autyzmem

Potęga różnorodności

Świat jest o włos od mojego dotyku i to bywa trudne – mówi Janek Gawroński

Specyfika seksualności osób ze spektrum autyzmu

Choć seksualność dzieci i młodzieży różni się pod wieloma względami od seksualności osób dorosłych, to jednak istnieje

Sytuacja prawna ucznia z autyzmem

Ekspert prawa oświatowego o obowiązkach placówki i prawach ucznia.

SPEKTRUM AUTYZMU PRO poziom 2

NOWOŚĆ – program już w sprzedaży

Specjalistyczny program multimedialny o statusie wyrobu medycznego wspierający terapię dzieci w starszym wieku szkolnym i młodzieży ze spektrum autyzmu.

SPEKTRUM AUTYZMU PRO Poziom 2 to profesjonalny program multimedialny wspierający rozwój kompetencji społecznych, samodzielność, samoświadomość i umiejętność dbania o bezpieczeństwo swoje i innych wynikającą z wieku rozwojowego uczniów ze spektrum autyzmu. 

Poznaj bogatą zawartość programu.

czytaj więcej kup teraz