Aktualności

Świat za sto lat - wywiad z Aleksandrą Przegalińską

Wywiad z profesor Aleksandrą Przegalińską – jedną z uczestniczek naszej debaty. To rozmowa, która otworzy wiele furtek w umysłach młodych ludzi, postawi ciekawe pytania i zaproponuje jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Musicie to razem przeczytać i przegadać!

Poznajcie laureatów konkursu „Popisz sie talentem” 2021

Kim są młodzi pisarze, których opowiadania podbiły serca jurorów w piątej, jubileuszowej edycji konkursu? Zobaczcie!

„Startujemy w przyszłość”

Pasy zapięte? Wyobraźnia uruchomiona? Fantazja wkręcona na najwyższe obroty? No to „Startujemy w przyszłość”! Właśnie ukazała się książka wieńcząca jubileuszową, piątą edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Nie przegap tej literackiej przygody!

Wspólne pisanie to przyszłościowe wyzwanie! Pobierz „Poradnik młodego reportera” za darmo

Znacie „Startujemy w przyszłość”? To książka podsumowująca piątą edycję naszego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Na końcu tej książki – zawierającej opowiadania 30 laureatów konkursu – znajduje się nie lada gratka! To „Poradnik młodego reportera” – zbiór literackich wyzwań dla młodych adeptów pióra, którzy chcą poćwiczyć pisanie, ale też umiejętności medialne. Pobierzcie „Poradnik…” za darmo i spróbujcie swych sił!

Jak napisać dobrą opowieść science fiction

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, którzy chcą spróbować swoich sił w konkursie literackim „Popisz się talentem”, ich nauczycieli i rodziców na spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, znanym pisarzem science fiction.

Piąta edycja konkursu literackiego „Popisz się talentem”

Tak, to już! Przed nami 5. edycja największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Na teksty czekamy do 25 kwietnia do 23:59!

Świat za sto lat: Dzieci z optymizmem patrzą w przyszłość!

,,Love alarm’’ – aplikacja która w obrębie 10 metrów wyczuwa czy ktoś nas kocha, wyciszacz hejtu i głupoty, elektroniczne sumienie, pochłaniacz niepotrzebnych obowiązków, wehikuł czasu, lekarstwo na wszystkie choroby i urządzenie, które pozwoli wymazać z pamięci czas od marca 2020 roku!  

Posłuchaj opowiadań z książki „Startujemy w przyszłość”

Opowiadania z książki „Startujemy w przyszłość” w internpretacji Artura Barcisia, Jolanty Fraszyńskiej, Jarosława Boberka i Pauliny Holtz. Posłuchajcie!

Attobot XR2, Jakub Abramowicz

Decyzja wynalazcy, Piotr Baczyński

Nocowanko u dziadka, Maja Harciarek

Zmiany i cacany, Jakub Józefowicz

Kapsuła czasu, Alicja Kubiak

Mała wielka rodzina, Stanisław Kuczejko

Bakteria, Stanisław Makaruk

Co przyniesie przyszłość, Bartosz Marasek

Szklane domy, Olga Marszałek

Nagroda dla wnuka, Przemysław Michalski

Historia placu Odzyskania Wolności, Zuzanna Orzeł

Kryształowa moc nauki, Natalia Weronika Ruda

Dziwny świat, Kacper Smieszkoł

Bajeczna planeta, Igor Szałek

Konkurs potraw, Wojciech Zerbst

C U D, Milena Chmiel

Nowy Jorkbot, Michalina Filipek

Budowa przenośnego osiedla, Gabriela Grzędzielska

Dobra przyszłość, Agata Holc

Wnusia, Anna Kłys

Niedotrzymana obietnica, Jadwiga Kończak

Plastikowe jeże, Hanna Łapińska

Znikająca myśl, Michał Marut

Światełko w tunelu, Maja Michniewicz

Orion, Julia Rajewska

Płynąc przez przyszłość, Zofia Schoepe

Kreator roku 2021, Maria Sobolewska

Najważniejsza data w historii ludzkości, Grzegorz Szczepański

Krowa czasoprzestrzenna, Maksymilian Szudrowicz

Cenna pamiątka, Wojciech Śmietana

Przyszli pisarze nagrodzeni!

Nadszedł dzień, na który czekaliście! Piąta, jubileuszowa edycja „Popisz się talentem” została rozstrzygnięta. Jury w składzie: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Wojciech Widłak (pisarz), Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury) spośród 4023 nadesłanych prac wybrało 30 najlepszych opowiadań, a ich autorzy zdobyli tym samym tytuły laureatów konkursu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Popisaliście się wizją, warsztatem literackim i poczuciem humoru. Opisane przez Was wersje przyszłości są tak różnorodne, jak i Wy sami – i to jest wspaniałe! Pamiętajcie: w literaturze jest miejsce dla wielu rodzajów wrażliwości, dla wielu poetyk i dykcji – nie ma jednego słusznego sposobu snucia opowieści, nie ma recepty na dobry tekst, nie ma wzorca. Wyznacznikiem twórczego sukcesu jest reakcja Czytelników. Jeśli idzie o opowiadania tegorocznych laureatów, które złożą się na pokonkursową książkę, to jesteśmy pewni, że owa czytelnicza reakcja będzie entuzjastyczna! Brawo!

Laureaci konkursu „Popisz się talentem” 2021 to*:

Klasy 1-4:

 • Jakub Abramowicz, klasa 4, Kołobrzeg
 • Piotr Baczyński, klasa 3, Świątniki Górne
 • Maja Harciarek, klasa 2, Pajęczno
 • Jakub Józefowicz, klasa 3, Lidzbark Warmiński
 • Alicja Kubiak, klasa 4, Szczecin
 • Stanisław Kuczejko, klasa 1, Świebodzin
 • Stanisław Makaruk, klasa 3, Lublin
 • Bartosz Marasek, klasa 4, Warszawa
 • Olga Marszałek, klasa 3, Mieścisko
 • Przemysław Michalski, klasa 3, Bielsk
 • Zuzanna Orzeł, klasa 4, Michałowice
 • Natalia Weronika Ruda, klasa 3, Lublin
 • Kacper Smieszkoł, klasa 2, Siemianowice Śląskie
 • Igor Szałek, klasa 2, Częstochowa
 • Wojciech Zerbst, klasa 2, Poznań

 

Klasy 5-8:

 • Milena Chmiel, klasa 6, Urzejowice
 • Michalina Filipek, klasa 6, Kraków
 • Gabriela Grzędzielska, klasa 7, Nowy Sącz
 • Agata Holc, klasa 8, Bydgoszcz
 • Anna Kłys, klasa 8, Łódź
 • Jadwiga Kończak, klasa 6, Poznań
 • Hanna Łapińska, klasa 6, Warszawa
 • Michał Marut, klasa 7, Moszczanka
 • Maja Michniewicz, klasa 5, Olsztyn
 • Julia Rajewska, klasa 7, Wojnowo
 • Zofia Schoepe, klasa 7, Stare Bojanowo
 • Maria Sobolewska, klasa 6, Paradyż
 • Grzegorz Szczepański, klasa 7, Gdańsk
 • Maksymilian Szudrowicz, klasa 7, Przyłęki
 • Wojciech Śmietana, klasa 7, Trzebunia

 

* Nazwy miejscowości przy nazwiskach odnoszą się do lokalizacji szkoły, a nie do faktycznego miejsca zamieszkania laureatów.

 

Jurorzy komentują tegoroczną edycję konkursu:

 

„Mam wrażenie, że tegoroczny temat konkursowy stał się swoistym wentylem bezpieczeństwa, który zapewnił młodym twórcom oddech od pandemicznej rzeczywistości, zachęcił ich do bezpiecznych podróży w wyobraźni i przede wszystkim zaowocował doskonałymi tekstami. Ucieszyła mnie też rekordowa frekwencja. Zadanie wyłonienia zwycięskich opowiadań spośród wielu bardzo dobrych czy wręcz wybitnych było arcytrudne… ale ten trud osładzała mi autentyczna radość czytania.”

MAŁGORZATA JANKOWSKA

 

„Zaskoczyło mnie, że autorki i autorzy opowiadań nadesłanych na konkurs wykazują tak dużą świadomość zmian klimatycznych, zagrożeń i wyzwań stojących przed ludzkością. Ta świadomość sprawia, że wizje przyszłości snute przez dzieci są bardzo różne. Jest jednak coś, co je łączy: optymistyczna wiara w zwycięstwo dobra, w jasną stronę naszej natury. To była pokrzepiająca lektura pełna niespodzianek, szalonych pomysłów i zwrotów akcji. To lubię!”

MONIKA HAŁUCHA

 

„W wielu opowiadaniach powtarzała się myśl: muszę wrócić do swoich czasów, aby zadbać o nasz świat, póki nie jest za późno. Podobało mi się to dziecięce poczucie odpowiedzialności za nas wszystkich. A chyba jeszcze bardziej podobała mi się wyrażana często tęsknota za drugim człowiekiem, za prawdziwymi relacjami, które okazują się ważniejsze niż wszelkie fantastyczne wynalazki. Lektura prac konkursowych była dla mnie nie tylko spotkaniem z dobrą literaturą, niekiedy zaskakująco dojrzałą, ale też – wzruszającym spotkaniem z obawami i nadziejami współczesnych dziećmi.”

WOJCIECH WIDŁAK

 

„Spojrzenie w przyszłość oczami dzieci to niesamowite doświadczenie. Chichotałam, wzruszałam się i smuciłam. Niektóre wizje skrzyły humorem, inne przedstawiały troskę o los planety, a jeszcze inne zawierały dystopijne obrazy świata dotkniętego bezrefleksyjną działalnością człowieka. Tegoroczna edycja, w odróżnieniu od poprzednich, to niezwykłe zwierciadło współczesnych obaw i nadziei. To kolejny dowód na to, jak uważnymi i wrażliwymi obserwatorami są dzieci. Fascynująca lektura i wspaniały literacki drogowskaz dla nas, dorosłych.”

MAŁGORZATA WĘGRZECKA

 

„Kręci mi się w głowie od pomysłowości młodych autorów! Ich wizje przyszłości są tak różnorodne, ciekawe i zaskakujące, że trudno było wybrać jedną ulubioną. Na szczęście miejsc na podium mamy aż trzydzieści. Jako juror pragnę powiedzieć, że każde z nich zostało obsadzone w sposób absolutnie zasłużony, a dyskusja poprzedzająca ostateczny wybór laureatów była naprawdę gorąca!”

RAFAŁ WITEK 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć z obrad jury

Na nasze obrady wpuściliśmy fotografa. Zobaczcie, co udało mu się uchwycić!

Pamiątkowy dyplom dla uczestników

Dla wszystkich uczestników 5. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem” przygotowaliśmy pamiątkowy dyplom. Pobierz i wydrukuj!

Startujemy w przyszłość!

Tak – to już piąta, jubileuszowa edycja „Popisz się talentem”! Za nami cztery edycje pełne świetnych tekstów i odkrytych literackich talentów. Biblioteczka pokonkursowych książek rośnie, młodych adeptów literatury przybywa, a zatem… czas działać dalej. Tym razem zaproponowaliśmy Wam spojrzenie w przyszłość. Jest ku temu świetna okazja – rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, znanego w Polsce i na całym świecie twórcy opowiadań z gatunku science fiction (fantastyki naukowej). Lem nie tylko odważnie patrzył w przyszłość, ale też trafnie analizował i przewidywał to, co może się ludzkości przytrafić. Opowiadania autora „Bajek robotów” do dziś zaskakują wnikliwością i celnością. Warto było więc spróbować pójść w jego ślady. Również wy rzuciciliście okiem w przyszłość i opowiedzieliście czytelnikom, co tam zobaczyliście. 

Mali reporterzy, wielki temat 

Wyobraźnia to podstawowe narzędzie pracy pisarza. Ważniejsze niż pióro, kartka czy komputer. W tegorocznej edycji „Popisz się talentem” użyliście wyobraźni, aby zajrzeć w przyszłość. To temat, który rozpala wyobraźnię twórców od dziesiątek lat. I wy się z nim zmierzyliście. Opisaliście Waszą wizję przyszłego świata, tworząc relację z wyprawy w przyszłość. Wasza nieposkromiona wyobraźnia, ciekawość, wnikliwość i spostrzegawczość pozwoliła Wam stworzyć wyjątkowe teksty

Zadanie konkursowe

„Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir oraz Gigalena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe, genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie? Wierzymy, że Twoja wyobraźnia pozwoli odpowiedzieć na choć część z tych pytań! 

Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter! 

Szczegóły konkursu

Aby pomóc Wam w podjęciu tegorocznego literackiego wyzwania, przygotowaliśmy garść porad, które pokażą Wam, co jest ważne w tworzeniu ciekawej, wciągającej relacji z wydarzeń – także tych wyobrażonychAle na dobrych radach nie poprzestaliśmy! Stworzyliśmy też jedno przykładowe opowiadanie o świecie jutra – bo czasami najlepiej jest spojrzeć na zadanie z praktycznej strony.

Jury i kategorie wiekowe

Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajęło się jury w składzie:

 • Monika Hałucha (PS IBBY)
 • Małgorzata Jankowska (Nowa Era)
 • Małgorzata Węgrzecka („Świerszczyk”)
 • Wojciech Widłak (pisarz dziecięcy)
 • Rafał Witek (pisarz dziecięcy).

Jury rozpatrywało prace w podziale na dwie grupy wiekowe: klasy I–IV i klasy V–VIII. W każdej z tych kategorii wyłoniło 15 opowiadań (czyli łącznie 30).

Nagrodą jest literacki debiut

Są takie osiągnięcia i takie radości, których nie da się kupić za żadne pieniądze. Widok własnego opowiadania w prawdziwej, profesjonalnie zredagowanej i zilustrowanej książce do nich należy. A to właśnie jest główną nagrodą w konkursie „Popisz się talentem” i to czyni go absolutnie wyjątkowym. Już jesienią 2021 trzydziestu laureatów otrzyma do rąk własnych pokonkursową książkę ze swoimi tekstami. A także pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces. Placówkom, z których pochodzą laureaci, przyznamy certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”. A wszystkich – i laureatów, i czytelników – na pewno ucieszy fakt, że cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki trafi do wybranej fundacji działającej na rzecz potrzebujących dzieci. 

Nauczycielu! Rodzicu! Zobacz, dlaczego warto zachęcić dziecko do pisania!

Udział w konkursie „Popisz się talentem”: 

 • pomaga uczniom odkrywać ich kreatywny potencjał 
 • rozbudza zainteresowania literacko-czytelnicze 
 • umożliwia dzieciom wyrażenie siebie poprzez sztukę 
 • stanowi rozwijające, ambitne wyzwanie 
 • zachęca do twórczego posługiwania się polszczyzną i formułowania samodzielnych wypowiedzi pisemnych 
 • buduje motywację do pisania dzięki tematowi bliskiemu zainteresowaniom dzieci i młodzieży 
 • daje szansę każdemu, nie tylko prymusom
 • jest całkowicie bezpłatny.

Kalendarium konkursu

 • 2III  start konkursu
 • 25 IV ostatni dzień na wysyłanie prac
 • 26 IV  11 V  czytanie prac przez jury
 • 2V obrady jury i wyłonienie zwycięzców; weryfikacja zwycięskich prac w programie antyplagiatowym
 • 25 V  ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej
 • 31 V –1VI  kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu, wysyłka dyplomów
 • XI premiera książki z opowiadaniami laureatów

Kontakt z organizatorem

Na pytania dotyczące konkursu odpowiadamy pod adresem talent@nowaera.pl.
Możesz też zadzwonić do naszego Centrum Kontaktu.

 

Pobierz regulamin konkursuzgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w konkursie oraz plakat informacyjny dla uczniów, który można wydrukować i powiesić w szkole lub klasie.

Filmy

Marcin Przybyłek, pisarz science fiction, radzi, jak napisać dobrą opowieść

Rafał Witek, przewodniczący jury, przedstawia zadanie konkursowe

Wojciech Widłak, juror konkursu, przedstawia rady dla młodych autorów

Porady literackie

Zapoznaj się z poradami warsztatowymi udzielanymi przez najlepszych polskich autorów.

Rafał Witek

Warto pamiętać, dla kogo się pisze

Paweł Beręsewicz

Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Andrzej Marek Grabowski

Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury

Zofia Stanecka

Jeśli nie umiesz zacząć od pierwszego zdania, zacznij od drugiego

Wojciech Widłak

Dobry pomysł na opowiadanie może być dziwny

Barbara Kosmowska

Nie śpiesz się. Słowa poczekają, wydawca poczeka

Grzegorz Kasdepke

Na dwa przymiotniki w krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi

Partnerzy konkursu

Patron honorowy:

Patroni medialni:

Zobacz także