Javascript is required
Przejdź do treści głównej
header image

Materiały edukacyjne i ćwiczeniowe

Kształcenie specjalne

Publikacje do kształcenia specjalnegoZapraszamy do skorzystania z szerokiej oferty publikacji, dostępnych m.in. w ramach dotacji celowej na uczniów z orzeczeniem, subwencji oświatowej czy wyprawki szkolnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych


W naszej ofercie znajdują się dwie serie publikacji Pewny Start oraz Akademia Pomysłów. Znane na rynku podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe od lat wspierają edukację uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. 


W bieżącym roku przygotowaliśmy dla Państwa szereg nowości, w tym zupełnie nową metodę w podziale na poziomy kształcenia. Jej 8 poziomów od A do H zapewnia kompletny materiał na każdy rok szkolny i wygodną pracę z każdym uczniem.

Dotacja SPE w 2024 r. – kompendium wiedzy dla dyrektorówZapraszamy na retransmisję webinarium poświęconego dotacji podręcznikowej dla dzieci z orzeczeniem.

W programie m.in.:

 • Dotacja podręcznikowa na dzieci z orzeczeniem w szkole ogólnodostępnej, a w szkole specjalnej.
 • Załącznik 2 – zasady wypełniania.
 • Możliwość zakupu tylko podręczników dostosowanych lub dokupienie dodatkowych pozycji do podręczników dla uczniów w normie.
 • Ważne terminy.
 • Obowiązujące stawki, wskaźniki, klasy w 2024.

Serie wydawniczeZobacz nasze popularne serie materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych wspierające kształcenie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Serie wydawnicze podzielone są na poziomy kształcenia.

 
 • Klasy 1-3

  Publikacje dla uczniów ze SPE w klasach 1-3
 • Klasy 4-8

  Publikacje dla uczniów ze SPE w klasach 4-8
 • Przygotowanie zawodowe

  Publikacje wspierające kształcenie zawodowe dla uczniów szkół przysposabiających do pracy
 • Publikacje uzupełniające

  Oferta publikacji uzupełniających do pracy z uczniami z orzeczeniem


Pewny start

Seria podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dedykowanych potrzebom uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, a także tych w spektrum autyzmu. Publikacje wspierają funkcje poznawcze i umiejętności społeczne uczniów na poziomie opowiadającym szkole podstawowej, a także pomagają nabywać praktyczne umiejętności młodzieży uczącej się w szkole przysposabiającej do pracy.


Akademia pomysłów

Bogate zestawy pomocy dydaktycznych o szerokim zakresie zastosowania. Mogą służyć do pracy z uczniami w spektrum autyzmu, dysleksją, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, ale także z uczniami neurotypowymi wspierając ich rozwój emocjonalno-społeczny. W pakietach znajdują się m.in. zestawy kart pracy, gry planszowe, puzzle, plansze dydaktyczne, akcesoria i materiały dodatkowe.

Katalog Specjalne Potrzeby Edukacyjne 2024/25Poznaj pełną ofertę podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych przygotowanych specjalnie dla dzieci ze SPE.

W katalogu Specjalne Potrzeby Edukacyjne 2024/25 online, znajdziesz:

 • Nowości w ofercie 2024/25
 • Wszystkie dostępne publikacje z serii "Pewny start" oraz "Akademia pomysłów"
 • Podział materiałów ze względu na rodzaj potrzeb edukacyjnych oraz poziom kształcenia
 • Informacje o gotowych pakietach

Dotacja celowa dla uczniów ze SPE 2024/25 • Kompendium - dotacja SPE 2024/25

  O zwiększone środki można się ubiegać dla dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Wnioskowanie odbywa się na załączniku nr 2, który jest bardzo podobny do załącznika nr 1.
 • "Uczniowie ze SPE w 2024 r. - webinarium

  Zapraszamy na retransmisję webinarium stanowiącego przegląd obowiązujących przepisów, zmian prawnych a także aktualnych stawek dotyczących organizacji kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
 • Komu przysługuje dotacja SPE

  Uczniom ze SPE przysługują wyższe kwoty dotacji celowej. Warunkiem otrzymania takiej dotacji jest wypełnienie załącznika nr 2 do Rozporządzenia MEiN w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe

Sprawdź dostępne formy finansowaniaMateriały edukacyjne i ćwiczeniowe z serii „Pewny start” i „Akademia pomysłów” podlegają dotacji celowej na wyposażenie szkół w materiały edukacyjne i ćwiczeniowe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego przysługują wyższe kwoty dotacji celowej.

Dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, zespołem Aspergera przewidziana jest dotacja celowa, która jest ponad 2 razy wyższa niż dla uczniów w normie intelektualnej. Warunkiem otrzymania takiej dotacji jest wypełnienie załącznika nr 2 do Rozporządzenia MEN w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

Należy pamiętać, że załącznik nr 2 trzeba wypełnić oddzielnie dla każdego rodzaju niepełnosprawności. Uczniów ujętych w załączniku 2 nie należy uwzględniać już w załączniku 1. 

Będziemy informować Państwa na bieżąco odnośnie terminów składania wniosków oraz przekażemy Państwu aktualne wnioski, a także przygotujemy materiały instruktażowe, pomocne przy staraniu się o dotacje celową dla uczniów z orzeczeniami.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane z dotacją celową dla uczniów ze SPE zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem zamieszczonego na dole strony formularza kontaktowego. Postaramy się odpowiedzieć na Państwa pytania. Zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowyMasz pytania dotyczące publikacji "Pewny start" i "Akademia pomysłów" dedykowanych kształceniu specjalnemu?
Potrzebujesz więcej informacji na temat oferty w ramach dotacji celowej dla dzieci z niepełnosprawnościami? 
Skontaktuj się z nami: tel. 58 721 48 00, e-mail: spe.publikacje@nowaera.pl  
lub wypełnij poniższy formularz.