Javascript is required

Oświadczenie w sprawie zmian w podręczniku „Tajemnice przyrody dla klasy czwartej szkoły podstawowej”

21.08.2023

Biuro prasowe
Podziel się

Wydawnictwo Nowa Era pragnie stanowczo zaprzeczyć pojawiającym się informacjom o usunięciu numeru Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży z treści podręcznika „Tajemnice przyrody dla klasy czwartej szkoły podstawowej” autorstwa M. Marko-Worłowskiej, F. Szlajfera i J. Stawarz (numer dopuszczenia: 863/2019/z1). Numer telefonu nigdy nie był zamieszczony w treści podręcznika, nie może być więc mowy o jego usunięciu.

Możemy natomiast potwierdzić, że do wydawnictwa Nowa Era wpłynęły zastrzeżenia, że pod linkiem www.116111.pl umieszczonym w podręczniku zawarte są odnośniki do strony sexed.pl, zawierającej treści, z których część  nie jest przeznaczona dla 10-letnich dzieci.

Link www.116111.pl został umieszczony na marginesie strony nr 117 (element „Przyroda w sieci”) w lekcji na temat uzależnień jako dodatkowa informacja (PDF poniżej).
Wszystkie linki podawane w podręczniku prowadzą do stron instytucji państwowych lub są polecane przez serwis Rzeczpospolitej Polskiej (www.gov.pl). 

W związku ze zgłaszanymi zastrzeżeniami, wytycznymi MEiN dotyczącymi unikania linkowania do stron internetowych oraz faktem, że nie jesteśmy w stanie kontrolować treści, które mogą być umieszczane na zewnętrznych stronach internetowych, a podręczniki są w użytku przez co najmniej trzy lata szkolne, została podjęta decyzja o usunięciu linków.

Pragniemy równocześnie mocno podkreślić, że kwestia wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży jest dla nas szczególnie istotna, dlatego wielokrotnie wspieraliśmy finansowo Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” prowadzącą Telefon Zaufania dla Dzieci  i Młodzieży (np. Wsparcie dla Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęW Święta dzielimy się dobrem). Sam temat jest również przez nas wielokrotnie i szeroko podejmowany w programach edukacyjnych, webinariach, ebookach i artykułach, które można stale odnaleźć na naszych stronach internetowych, serwisach i kanałach społecznościowych, np.:

EBOOK Depresja u dzieci i młodzieży

EBOOK Jak wychować szczęśliwe dziecko

EBOOK Dlaczego nie powinniśmy mówić o „trudnych dzieciach”?

PORADNIK Jak wspierać nastolatków w sytuacji edukacyjnej niepewności?

WEBINARIUM Stresu nie da się zdezynfekować

WEBINARIUM Czemu służy stres dziecka i jak sobie z nim radzić?

FILM Czym jest odporność psychiczna i jak wzmacniać ją u siebie i dziecka?

PROGRAM EDUKACYJNY TyDzień Dziecka

PROGRAM EDUKACYJNY Uczeń i hejt

Biuro prasowe
Podziel się