Javascript is required
header image

Fundacja Powszechnego Czytania

Razem dla dzieci i społeczeństwaNowa Era znalazła się wśród 21 fundatorów Fundacji Powszechnego Czytania. To ogólnopolska inicjatywa, która wspiera i upowszechnia czytelnictwo wśród dzieci. Postanowiliśmy działać ramię w ramię z innymi renomowanymi polskimi wydawcami, aby polskie dzieci czytały chętniej, więcej i radośniej!

Wśród fundatorów Fundacji Powszechnego Czytania znalazły się następujące wydawnictwa, podmioty prawne i osoby: Agora, Aromat Słowa, Bosz, CH Beck, Egmont Polska, Garmond Press, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Lexicon, Media Rodzina, Muza, Nowa Era, PIK, Polarny Lis, Rebis, SIW Znak, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Zielona Sowa, Włodzimierz Albin, Maria Deskur, Grzegorz Majerowicz. Fundacja jest otwarta na współpracę ze wszystkimi instytucjami państwowymi i prywatnymi, dla których ważny jest rozwój polskiego społeczeństwa. Działania, w które angażuje się Fundacja, są szeroko-zasięgowe i obejmują całe terytorium kraju.

Od marzeń do działaniaFundacja Powszechnego Czytania to organizacja non-profit. Jej misją jest upowszechnianie czytania. Szczególny nacisk kładziemy na dotarcie  do rodzin i środowisk, w których dotychczas rodzice i dzieci nie czytali w ogóle. Marzymy, aby każde polskie dziecko miało równe szanse edukacyjne, a regularny kontakt z książką może w tym pomóc.

Czytanie to droga do zwiększenia szans życiowych małych Polaków. Regularny kontakt z książką pozytywnie wpływa na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny dzieci. Ułatwia osiągnięcie gotowości szkolnej, redukuje skłonności do agresji, umożliwia harmonijny rozwój osobowości. Wspierając czytelnictwo budujemy fundamenty życiowego sukcesu poszczególnych dzieci, a także wspieramy powstawanie świadomego obywatelskiego społeczeństwa.

Na początek: książka na receptęPierwszą ogólnopolską akcją zainicjowaną przez Fundację Powszechnego Czytania jest „Książka na receptę”. Rodzice odwiedzający ze swymi pociechami lekarzy pediatrów i neonatologów otrzymają wyczerpujące informacje wyjaśniające, dlaczego zalecenie głośnego czytania dziecku jest tak ważne. Informacjom będzie towarzyszyć prawdziwa recepta zachęcająca do wpisania wspólnej lektury w codzienny plan zajęć. Dodatkowo dzieci otrzymają naklejki z hasłem „Poczytaj mi, proszę”, a rodzice  specjalne ulotki informacyjne. Akcję wesprą także pielęgniarki i położne w ośrodkach zdrowia.

Całość ma silne uzasadnienie naukowe: badania jasno wykazują, że głośne czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny dzieci, pomaga im szybciej osiągnąć gotowość szkolną oraz redukuje skłonności do nadreaktywności czy agresji. Głośne czytanie jest zatem równie ważne dla harmonijnego rozwoju dziecka jak zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie czy przyjmowanie zalecanych szczepień ochronnych. 

Strona www Fundacji Powszechnego Czytania: fpc.org.pl

Wspieraj Fundację Powszechnego Czytania za darmoJeśli chcielibyście wesprzeć Fundację, jest na to pomysłowy sposób. Wystarczy, że wejdziecie na stronę fanimani.pl i zainstalujecie na swoim komputerze przypominajkę. Ta przypominajka uaktywni się, gdy będziecie robić zakupy w sklepach internetowych współpracujących z fanimani. Przed rozpoczęciem zakupów wyświetli się pytanie, czy chcecie aktywować darowiznę. To 2,5% wartości Waszych zakupów w danym sklepie. I uwaga, teraz najlepsze: tę kwotę przekazuje sklep, a nie Wy!  Dla Was nic się nie zmienia - koszt zakupów pozostaje ten sam. Nie ponosicie zatem żadnych kosztów, a jednocześnie aktywnie wspieracie Fundację i dajecie jej możliwość skutecznego działania. I o to chodzi!
Tu pobierzecie instrukcję, która pomoże Wam zainstalować fanimani na Waszym sprzęcie: