Tu znajdziesz informacje i porady, które pomogą wybrać dobrą szkołę ponadpodstawową, dostać się do niej, a następnie skutecznie przygotować się do matury. Z nami przejdziesz drogę od testu ośmioklasisty do egzaminu dojrzałości!

Filmy ekspertów

Joanna Flis

Joanna Flispsycholog, psychoterapeuta, doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, zajmuje się tematyką uzależnień od Internetu

W jaki sposób pandemia i nauczanie zdalne odbiły się na emocjach młodzieży?

Jak „odklejać” młodych od ekranów?

W czasie nauki zdalnej wielu uczniów „jednym uchem” słuchało lekcji, a jednocześnie scrollowali media społecznościowe, oglądali filmiki, rozmawiali przez komunikatory. Jak to wpłynęło na naukę? - Jak pomagać dziecku wychodzić ze szkodliwych nawyków, które nasiliła zdalna nauka, a nie zarzucać oskarżeniami i poczuciem winy? - Jak rozmawiać z dzieckiem o internecie, jak je uczyć mądrego poruszania się w świecie cyfrowym? Dowiedz się co to jest zespół zdalnego zmęczenia i jak pomóc swojemu dziecku poradzić sobie z powrotem do świata analogowego po długim okresie zdalnej nauki.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć więcej filmów!

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosackadziennikarka telewizyjna i prasowa, mama czwórki dzieci

Dieta nastolatka, czyli co jeść przed egzaminami (i nie tylko),
aby wspomóc pamięć i koncentrację?

Początek roku szkolnego to stres, emocje, ale i wyjątkowy czas, w którym mózg nastolatka potrzebuje szczególnego wsparcia! Jak zadbać o dietę nastolatka na co dzień i przed ważnym wydarzeniem, kartkówką lub egzaminem. Czego unikać, a co koniecznie umieszczać na talerzu? Dlaczego warto pamiętać o smakach dzieciństwa i czy krem czekoladowy może być zdrowy? Obejrzyj wideo i wprowadź zmiany w diecie dziecka – od zaraz!

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć więcej filmów!

Kasia Sawicka

Kasia Sawickapedagog, mama 5 dzieci, autorka kanału Kasia Sawicka na YouTube

Izolacja i depresja jako pokłosie edukacji zdalnej

Pandemiczne obostrzenia trwają już ponad rok. Jak ta sytuacja wpływa na zdrowie psychiczne nastolatków? Z badań przeprowadzonych przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że podczas pierwszego lockdownu w grupie wiekowej 13-17 lat blisko połowa nastolatków była zadowolona ze swojego życia. Tylko jedna trzecia badanych oceniała skutki pandemii negatywnie. Jednak im dłużej utrzymuje się stan izolacji społecznej, tym mocniej się te proporcje zmieniają. Osoby, które początkowo dostrzegały pozytywy pandemii, zaczynają zauważać, że brak poczucia stabilizacji i ograniczony kontakt ze znajomymi źle na nie oddziałuje. Jak radzić sobie z izolacją i jakie będą skutki nauki zdalnej?

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć więcej filmów!

 

Popularne artykuły

Co badania mówią o nauczaniu zdalnym.

Zamknięcie szkół w marcu 2020 roku i przeniesienie nauczania do internetu postawiło nauczycieli i uczniów, a także ich rodziców w zupełnie nowej sytuacji. Po pierwszym wiosennym okresie chaosu i powrocie do szkół na krótko po wakacjach, nauka zdalna na dobre zadomowiła się w naszym życiu. Na początku postrzegana jako zło konieczne, w ciągu roku stała się czymś normalnym, czymś, do czego, z konieczności, przywykliśmy. Jak nauczanie zdalne wpłynęło na funkcjonowanie uczniów i rodziców? Jak oceniana jest jego efektywność? Odpowiedzi na te pytania dostarczają badania na temat edukacji online przeprowadzone w ciągu ostatniego rok

Powrót do szkół. Jak wzmacniać motywację uczniów?

Jak wzmacniać motywację uczniów?

Jak rozmawiać z dziećmi o problemach w nowej szkole?

„Nikt mnie nie lubi”, „nie poradzę sobie”. Co odpowiedzieć sfrustrowanemu uczniowi?

Mózg nastolatka

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Najlepsze zawody przyszłości

Kto będzie miał dobrą pracę?

Zobacz, jak zamówić podręczniki do szkoły średniej
jednym kliknięciem!

Zobacz także