„Teraz egzamin ósmoklasisty” – publikacje egzaminacyjne

Kompleksowa seria „Teraz egzamin ósmoklasisty” do języka polskiego, języka angielskiego oraz matematyki jest opracowana ściśle pod kątem egzaminu. Realizuje praktyczne podejście do nauki, zapewnia intensywny trening zadaniowy i umożliwia indywidualizowanie trybu pracy. Daje poczucie bezpieczeństwa, że przygotowania do nowego egzaminu będą efektywne i na czas.

Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski

Repetytorium

Autorzy: Julia Grzechowska, Natalia Grzybowska, Anna Cisowska
Seria: Teraz egzamin ósmoklasisty

Repetytorium "Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski" do szkoły podstawowej jest opracowane ściśle pod kątem egzaminu i realizuje praktyczne podejście do nauki: porcje wiedzy do powtórki mają zastosowanie w propozycjach zadań typu egzaminacyjnego. Materiały można wykorzystać do pracy na lekcji, w domu i na zajęciach dodatkowych.

 • Pozwala uporządkować i sprawnie powtórzyć wymagane na egzaminie treści przedmiotowe dzięki pigułkom wiedzy z nauki o literaturze i języku.
 • Przybliża strategie rozwiązywania zadań egzaminacyjnych poprzez praktyczne wskazówki do zestawów poleceń po każdej pigułce wiedzy.
 • Systematyzuje wiedzę o utworach pod kątem egzaminu dzięki opracowaniom lektur obowiązkowych.
 • Ułatwia kształcenie umiejętności analizy i interpretacji tekstów literackich poprzez samouczki.
 • Skutecznie przygotowuje do tworzenia trudnych wypowiedzi pisemnych za pomocą szczegółowych instrukcji pisania wypracowań wraz z przykładami ich realizacji oraz ćwiczeń krok po kroku.

Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski

Repetytorium

Autorzy: Julia Grzechowska, Natalia Grzybowska, Anna Cisowska
Seria: Teraz egzamin ósmoklasisty

Repetytorium "Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski" do szkoły podstawowej jest opracowane ściśle pod kątem egzaminu i realizuje praktyczne podejście do nauki: porcje wiedzy do powtórki mają zastosowanie w propozycjach zadań typu egzaminacyjnego. Materiały można wykorzystać do pracy na lekcji, w domu i na zajęciach dodatkowych.

 • Pozwala uporządkować i sprawnie powtórzyć wymagane na egzaminie treści przedmiotowe dzięki pigułkom wiedzy z nauki o literaturze i języku.
 • Przybliża strategie rozwiązywania zadań egzaminacyjnych poprzez praktyczne wskazówki do zestawów poleceń po każdej pigułce wiedzy.
 • Systematyzuje wiedzę o utworach pod kątem egzaminu dzięki opracowaniom lektur obowiązkowych.
 • Ułatwia kształcenie umiejętności analizy i interpretacji tekstów literackich poprzez samouczki.
 • Skutecznie przygotowuje do tworzenia trudnych wypowiedzi pisemnych za pomocą szczegółowych instrukcji pisania wypracowań wraz z przykładami ich realizacji oraz ćwiczeń krok po kroku.
przejdź do sklepu
Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski

Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski

Zadania i arkusze egzaminacyjne

Autorzy: praca zbiorowa
Seria: Teraz egzamin ósmoklasisty

Arkusze egzaminacyjne "Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski" to zestawy zadań opracowane zgodnie z wytycznymi zawartymi w Informatorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Umożliwiają dokładne zapoznanie się z formułą egzaminu i typami zadań egzaminacyjnych

 • Ułatwiają oswojenie się z sytuacją egzaminacyjną dzięki przydatnym poradom i wskazówkom dotyczącym m.in. budowy arkusza.
 • Pokazują, jak krok po kroku rozwiązywać różne typy zadań egzaminacyjnych poprzez szczegółowe wskazówki do przykładowego arkusza.
 • Pomagają wypracować indywidualne strategie egzaminacyjne oraz ćwiczyć rozwiązywanie zadań w określonym czasie dzięki dużej liczbie zadań.
 • Umożliwiają zweryfikowanie poprawności rozwiązań za pomocą odpowiedzi i modelowych realizacji do każdego testu.
 • Wskazują zagadnienia, które warto powtórzyć, dzięki odniesieniom zawartym w odpowiedziach.
przejdź do sklepu

Teraz egzamin ósmoklasisty. Matematyka

Repetytorium

Autorzy: Jerzy Janowicz
Seria: Teraz egzamin ósmoklasisty

Repetytorium "Teraz egzamin ósmoklasisty. Matematyka" pomoże skutecznie przygotować uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

 • Zawiera praktyczne informacje o egzaminie z matematyki, m.in. kiedy się odbywa, ile trwa, co można i czego nie wolno zabrać ze sobą na egzamin, ilu i jakich zadań należy się spodziewać.
 • Ułatwia przypomnienie i uporządkowanie niezbędnej wiedzy teoretycznej dzięki podziałowi całego materiału na 8 działów. Informacje są podane w małych porcjach, często są ujęte w schematy, które ułatwiają zapamiętywanie.
 • Umożliwia wyćwiczenie kluczowych umiejętności dzięki wielu rozwiązanym przykładom i odpowiadającym im ćwiczeniom do samodzielnego wykonania.
 • Zapewnia intensywny trening zadaniowy dzięki bogatemu i różnorodnemu zbiorowi zadań egzaminacyjnych otwartych i zamkniętych.
 • Jest opracowane ściśle pod kątem egzaminu – w każdym dziale dodano zadania, które zaprezentowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Na końcu publikacji umieszczono dwa zestawy zadań skonstruowane na wzór arkuszy egzaminacyjnych.
 • Można je wykorzystywać w szkole, pod kierunkiem nauczyciela lub w domu podczas pracy samodzielnej. W samodzielnej pracy pomogą uczniowi odpowiedzi i rozwiązania do wszystkich zadań (rozwiązania udostępniane pod kodami QR).
 • Zawiera przydatne informacje matematyczne w formie plakatowej, związane z wybranymi regułami, wzorami, przekształceniami matematycznymi.
przejdź do sklepu
Teraz egzamin ósmoklasisty. Matematyka

Teraz egzamin ósmoklasisty. Matematyka

Arkusze egzaminacyjne

Autorzy: Jerzy Janowicz, Jadwiga Wojciechowska
Seria: Teraz egzamin ósmoklasisty

Arkusze egzaminacyjne "Teraz egzamin ósmoklasisty. Matematyka" pomagają nabywać wprawy w rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych w określonym czasie oraz wypracowywać indywidualne strategie egzaminacyjne.

 • Pozwalają poznać podstawowe strategie rozwiązywania zadań dzięki szczegółowemu omówieniu jednego arkusza.
 • Pomagają oswoić się z formą arkusza dzięki 10 zestawom zadań wzorowanych na zadaniach przygotowanych przez CKE.
 • Umożliwiają pracę pod presją czasu dzięki dobraniu zadań w zestawy, które należy rozwiązać w 100 minut – tyle trwa egzamin z matematyki.
 • Ułatwiają doskonalenie sposobów rozwiązywania zadań dzięki powtarzalności  charakterystycznych typów zadań.
 • Zawierają odpowiedzi i rozwiązania do wszystkich zadań, co ułatwia weryfikację rozwiązań i ocenę stopnia przygotowania do egzaminu.
przejdź do sklepu

Teraz egzamin ósmoklasisty. Język angielski

Repetytorium

Autorzy: Małgorzata Konopczyńska, Paulina Kuźmo-Biwan, Aleksandra Prochalska-Stępień, Jolanta Sochaczewska-Kuleta
Seria: Teraz egzamin ósmoklasisty

Repetytorium "Teraz egzamin ósmoklasisty. Język angielski" do szkoły podstawowej zawiera niezbędną teorię, wskazówki i zadania typu egzaminacyjnego. Pomaga krok po kroku wyćwiczyć umiejętności sprawdzane na egzaminie ósmoklasisty.

 • Jest opracowane ściśle pod kątem egzaminu.
 • Zawiera całą wymaganą teorię w postaci syntetycznie opracowanych zagadnień.
 • Realizuje praktyczne podejście do nauki: zagadnieniom teoretycznym towarzyszą skorelowane z nimi zadania typu egzaminacyjnego.
 • Zapewnia intensywny trening zadaniowy: zawiera bogaty i różnorodny zbiór zadań egzaminacyjnych otwartych i zamkniętych.
 • Jest skonstruowane tak, aby umożliwiało indywidualizowanie trybu pracy: materiały można wykorzystać w każdym momencie przygotowań oraz w różnych sytuacjach dydaktycznych – na lekcji, w domu i na zajęciach dodatkowych, zarówno do pracy samodzielnej, jak i pod opieką nauczyciela.
przejdź do sklepu
Teraz egzamin ósmoklasisty. Język angielski

Teraz egzamin ósmoklasisty. Język angielski

Zadania i arkusze egzaminacyjne

Autorzy: Jolanta Sochaczewska-Kuleta
Seria: Teraz egzamin ósmoklasisty

Arkusze egzaminacyjne „Teraz egzamin ósmoklasisty. Język angielski" zostały opracowane zgodnie z wytycznymi CKE.  Umożliwiają systematyczne testowanie umiejętności egzaminacyjnych i stopniowe oswojenie uczniów z formułą egzaminu. Są skonstruowane w taki sposób, by uczeń mógł zweryfikować swoje umiejętności w rzeczywistym czasie egzaminacyjnym.

 • Zadania egzaminacyjne przedstawione w arkuszach sprawdzają przekrojowo realizację podstawy programowej i umiejętności uczniów z zakresu rozumienia ze słuchu, znajomości funkcji językowych, rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych oraz tworzenia wypowiedzi pisemnych.Arkuszom towarzyszą modelowe nagrania w formacie egzaminacyjnym do zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu i znajomość funkcji językowych czytane przez rodzimych użytkowników języka.
 • Dołączony do arkuszy klucz odpowiedzi do wszystkich zadań (zamkniętych i otwartych), pokazujący przykłady odpowiedzi poprawnych oraz odpowiedzi niepoprawnych, ułatwia wypracowanie skutecznych strategii egzaminacyjnych.
 • Karta odpowiedzi dołączona do każdego arkusza umożliwia trening sprawności egzaminacyjnych.
 • Wskazówki dołączone do jednego arkusza zawierają podpowiedzi, w jaki sposób należy rozwiązać poszczególne zadania.
przejdź do sklepu

I edycja egzaminu ósmoklasisty – opinie ekspertów

Pierwszy egzamin ósmoklasisty już za nami. Zachęcamy do zapoznania się z komentarzami ekspertów dotyczącymi arkuszy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Język polski – opinie ekspertów

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – łatwy, trudny, zaskakujący?

Matematyka – opinie ekspertów

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – pozornie prosty?

Język angielski – opinie ekspertów

Egzamin osadzony w realiach życia nastolatków.

Egzamin ósmoklasisty CKE – arkusze i odpowiedzi

Rozwiązania tegorocznych arkuszy zostały opracowane przez ekspertów Nowej Ery. W zadaniach otwartych przygotowali przykładowe odpowiedzi. Mogą one różnić się od Twoich, ale pamiętaj, że każde poprawne i pełne rozwiązanie zostanie ocenione przez egzaminatorów zewnętrznych na najwyższą liczbę punktów.

 
Zobacz arkusz i przykładowe odpowiedzi  z języka angielskiego 2019
 
Zobacz arkusz i przykładowe odpowiedzi z matematyki 2019
Zobacz arkusz i przykładowe odpowiedzi z języka polskiego 2019

Przykładowe zadania do wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych wraz z rozwiązaniami dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 Zobacz przykładowe arkusze egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego:

O egzaminie – najważniejsze informacje

 

 

Egzamin jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń kończący klasę 8 musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

Egzamin ma formę pisemną.

Egzaminu nie można nie zdać (nie określono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać).


Wyniki z egzaminu są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, jeśli liczba kandydatów będzie większa niż liczba miejsc w danej szkole. Wynik egzaminu może więc na przykład zdecydować o tym, że uczeń będzie kontynuował edukację w szkole branżowej.

Prace uczniów sprawdzają egzaminatorzy wyznaczeni przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Wszystkie szczegółowe kwestie dotyczące egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Przedmioty egzaminacyjne – szczegółowe informacje

W roku 2019 egzamin ósmoklasisty obejmie trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy. Co warto wiedzieć o egzaminie z każdego z tych przedmiotów? Jakie umiejętności będą wymagane? Jakie zadania znajdą się w arkuszu?

Wprowadzanie reformy programowej a nowy egzamin

Reforma oświaty jest wdrażana od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2016/2017 ukończyli klasy 3 i 6 szkoły podstawowej jeszcze według starej podstawy programowej, stali się uczniami klas 4 i 7 szkoły podstawowej, a naukę kontynuują już według nowej podstawy programowej. W 2021/2022 roku zakończy się okres przejściowy – szkołę podstawową ukończy pierwszy rocznik uczący się od 4 klasy w zreformowanej szkole według nowej podstawy programowej.

Przebieg egzaminu

Uczniowie przystępujący do egzaminu w przejściowym okresie wdrażania reformy, czyli w latach 2019–2021, będą zdawać egzamin z trzech przedmiotów. Od 2022 roku ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z czterech przedmiotów.

Uwaga: Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Może zdawać egzamin z języka, którego naukę kontynuuje, albo z języka, którego naukę rozpoczął w klasie 7. Poziom trudności egzaminu jest jednak taki sam.

Dokumenty do pobrania

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Reforma oświaty pod lupą

Co o egzaminie ósmoklasisty powinni wiedzieć rodzice?

Pobierz prezentację, która zawiera ważne i przydatne informacje o egzaminie ósmoklasisty.

CKE udostępniła informatory o egzaminie ósmoklasisty

Nowa reforma oświaty wprowadza egzamin ósmoklasisty. Obejmie on wiadomości i umiejętności kształcone w klasach 1–8 szkoły podstawowej. Uczniowie po raz pierwszy przystąpią do egzaminu w roku szkolnym 2018/2019.

Egzamin ósmoklasisty: znamy arkusze pokazowe

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są już dostępne arkusze pokazowe Egzaminu ósmoklasisty. Warto się z nimi zapoznać, aby mieć jak najwięcej czasu na przygotowania... i opracowanie strategii zdawania.

Zobacz także