Javascript is required
header image

Popisz się talentem

Konkurs literacki dla szkół podstawowych

Dowiedz się więcej o konkursie  • „Popisz się talentem” to konkurs literacki przeznaczony dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych.  
  • Jego celem jest zachęcenie uczniów do rozwijania pasji literackich i zainteresowań czytelniczych.  
  • Udział w konkursie jest darmowy.  
  • Konkurs odbywa się od 2017 roku i startuje zawsze na wiosnę. Laureaci ogłaszani są przed wakacjami, a jesienią ukazuje się pokonkursowa książka zawierająca 30 najlepszych opowiadań.  
  • Pokonkursowe książki zyskują ogólnopolską dystrybucję i promocję, zaś przychód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne.  
  • Aby zapewnić uczestnikom równe szanse, teksty oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8). Z każdej kategorii wyłanianych jest 15 laureatów. 
  • Oceniając nadesłane opowiadania, szczególną uwagę zwracamy na talent językowy, kreatywność i pomysł zawarty w przesłanym tekście. 
  • Zgłoszenia na konkurs są przyjmowane poprzez specjalny formularz uruchamiany na początku każdej edycji. W wypełnieniu formularza potrzebna jest pomoc rodzica, nauczyciela lub opiekuna prawnego.  
Przejdź do 8 edycji konkursu!

Poznaj nasze Jury  Teksty nadsyłane na konkurs są uważnie czytane i oceniane przez pięcioosobowe Jury, w którego skład wchodzą twórcy i znawcy literatury dziecięcej oraz redaktorzy wydawnictwa Nowa Era. Dzięki temu żadna literacka perełka nam nie umknie! Poniżej przedstawiamy osoby, które będą czytały Twoje teksty.   

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci m.in. „Cyrk na kółkach”, „Baśniowa gimnastyka w dwóch językach”, „Tresura pióra”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.  

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.  

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktorka naczelna (od 2008) magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. książkę bardzo obrazkową „Kotek Mamrotek i regulator chęci”; zbiór aktywności dla oka, ręki i głowy pt. „Wyszukanka łośka Tośka” oraz trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & Żółty Smok”. Dla dorosłych wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).  

Barbara Kosmowska (ur. 1958) - literaturoznawczyni i pisarka. Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach za powieści dla dorosłych i młodszych czytelników. „Teren prywatny” i „Buba” otworzyły jej drogę do kolejnych literackich sukcesów. Jest, między innymi, wielokrotną laureatką konkursu Astrid Lindgren, dwukrotną zdobywczynią tytułu „Książka przyjazna dziecku”, właścicielką statuetki Guliwera oraz Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepsze powieści dla dzieci. Dwie jej książki, „Dziewczynka z parku” oraz „Pozłacana rybka” znajdują się w kanonie lektur szkolnych. 

Rafał Witek (ur. 1971) – przewodniczący konkursowego Jury; autor powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci, twórca tekstów publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej. Zdobywca nagród literackich: imienia Kornela Makuszyńskiego (2015), imienia Leopolda Staffa (2017), dwukrotny laureat konkursu imienia Astrid Lindgren na powieść dla dzieci (2013, 2019). Współpracuje z miesięcznikiem „Świerszczyk” 

 

Zobacz, kto wspiera konkursPatroni i partnerzy konkursu pomagają nam poinformować o nim cały świat. Warto ich poznać, bo to prestiżowe instytucje, portale i magazyny, które biorą aktywny udział w promowaniu młodych twórców – zwycięzców poszczególnych edycji „Popisz się talentem” oraz publikacji pokonkursowych. W wolnej chwili możesz zajrzeć na strony internetowe bądź profile tych instytucji – tam też jest wiele ciekawego dla fanów książek!  

Patroni honorowi
Patroni medialni