Aktualności

„Popisz się talentem” 2020: konkurs literacki z misją

Rozpoczynamy 4. edycję największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2020. W tym roku młodzi adepci pióra zastanowią się, co zwierzaki mają nam do powiedzenia.

„Teraz czas na czytanie” – wspieramy akcję Fundacji Powszechnego Czytania

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” – te słowa polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza są obecnie bardzo na czasie. Aby ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa, zostańmy w domach i czytajmy!

Nauka zdalna: razem stawimy czoła wyzwaniom

Wychodząc naprzeciw potrzebom Nauczycieli, Uczniów, Dyrektorów i Rodziców, uruchomiliśmy na naszym portalu specjalną sekcję „Nauka zdalna”. Znajdziecie tam materiały i rozwiązania, które ułatwią Wam ciekawą i angażującą edukację oraz organizację czasu w okresie zawieszenia zajęć szkolnych.

Wspieraj i inspiruj

Jak rozbudzić zainteresowania dziecka i jak mądrze wspierać jego rozwój? W jaki sposób motywować je do nauki? Wiele zależy od nauczyciela, ale i od wsparcia rodzica. Podpowiadamy, jak wzbudzić i utrzymać w dziecku ciekawość świata.

Co daje dziecku nauka historii?

Dlaczego warto rozniecać w dzieciach zainteresowanie przeszłością?

Jak uczyć dzieci ekologii?

Uczenie zasad ekologii to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim przejaw troski o przyszłość dzieci

7 powodów, dla których warto dawać dzieciom puzzle i układanki

Jak układanie i dopasowywanie wpływa na rozwój dziecka?

Serwisy dla rodziców

Nikt nie zna dziecka lepiej, niż jego rodzice lub opiekunowie. Często to właśnie oni jako pierwsi dostrzegają budzący się talent, zamiłowanie, niezwykłą umiejętność. Ich rola we wspieraniu rozwoju dziecka jest zatem kluczowa. W Nowej Erze tworzymy całą gamę rozwiązań, które mają za zadanie wydobyć i wzmocnić potencjał dzieci na wszystkich etapach ich rozwoju oraz poszerzyć wiedzę i udoskonalić kompetencje ich rodziców i opiekunów. Są to materiały przeznaczone do użytku w szkole oraz do użytku pozaszkolnego – rozwijające zainteresowania, inspirujące do podejmowania nowych wyzwań, ułatwiające młodym ludziom realizację marzeń i zamierzeń. Nasze publikacje, inicjatywy i akcje są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Na tej stronie przedstawiamy je wszystkie. Wybierzcie spośród nich te, które najlepiej pasują do Was i Waszego dziecka!

DLA RODZICÓW I STARSZYCH UCZNIÓW

Strefa inspiracji

Z wideoporadnikami ze Strefy inspiracji rozwiniesz horyzonty i poszerzysz kompetencje. Znajdziesz tu filmy, dzięki którym:

 • udoskonalisz kompetencje merytoryczne i tak zwane „miękkie”,
 • zdobędziesz wiadomości z zakresu psychologii rozwojowej, wychowania, strategii uczenia się i nauczania,
 • poznasz narzędzia do osobistego i zawodowego rozwoju.
wejdź

DLA KANDYDATÓW DO SZKÓŁ ŚREDNICH I ICH RODZICÓW

Szkoła średnia bez tajemnic

Serwis Szkoła średnia bez tajemnic pomoże w wyborze szkoły średniej i przejściu przez proces rekrutacji. Znajdziesz tu:

 • zasady i kalendarium rekrutacji – krok po kroku,
 • informacje dotyczące wyboru szkoły i profilu,
 • porady, jak wspierać dziecko w przechodzeniu na wyższy poziom nauczania i narzędzia do lepszego poznania kompetencji ucznia.
wejdź

DLA ÓSMOKLASISTÓW I MATURZYSTÓW

Przed egzaminem

W serwisach Egzamin ósmoklasisty i Teraz matura znajdziesz wsparcie w przygotowaniu do egzaminów. Przygotowaliśmy m.in.:

 • najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty i maturalnym,
 • rozwiązania, które umożliwią sprawne i skuteczne przygotowania do egzaminów,
 • arkusze z rozwiązaniami oraz eksperckie omówienia egzaminów.
wejdź

DLA PRZEDSZKOLAKÓW I UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Nauka przez zabawę

W serwisie Nauka przez zabawę znajdziesz materiały umożliwiające przyswajanie wiedzy i umiejętności w niestandardowy sposób. Mamy dla Ciebie:

 • magazyny literackie i popularnonaukowe,
 • bezpieczne gry i aplikacje dla dzieci,
 • książki, dzięki którym twoje dzieci pokochają czytanie.
wejdź

DLA PRZEDSZKOLAKÓW I UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Akcje i konkursy

Nasze akcje, konkursy i programy okołoedukacyjne to świetny sposób na zagospodarowanie naturalnej aktywności dzieci i młodzieży. Proponujemy:

 • ogólnopolski konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych,
 • akcje promujące głośne czytanie dzieciom i rozwój czytelnictwa wśród dzieci,
 • programy rozwijający empatię wśród dzieci i młodzieży.
wejdź

Okiem eksperta

Jacy są współcześni nastolatkowie? Jak zbudować wewnętrzną motywację do nauki i pomóc swojej pamięci? Jak stworzyć sobie odpowiednie warunki do pokonywania wyzwań? Między innymi o te tematy zapytaliśmy ekspertów różnych dziedzin: psychologii, socjologii, neurodydaktyki. Zapraszamy do lektury!

Nauka i życie w domu – jak to pogodzić?

Szkoły zamknięto w związku z zagrożeniem epidemicznym. Jednak przymusowa przerwa nie oznacza wakacji. Uczniowie powinni uczyć się w domach. Jak taką naukę organizować? Czy rodzice powinni włączać się w proces dydaktyczny? Czego może nas wszystkich nauczyć okres kwarantanny?

iGen w szkole

Najmłodsza grupa pokolenia Z – iGeneration – zaczęła poznawać świat, kiedy był już na nim iPhone. Dziś jej przedstawiciele mają już nawet 13-14 lat i są uczniami szkoły podstawowej. Co ich kształtuje? Jak utrzymać ich zainteresowanie i uwagę?

Oddaj głos dzieciom

Wielu pedagogów boi się, że jak nie będą mówić przez całą lekcję i zarzucać uczniów pytaniami, to zaczną źle pracować. Nieprawda. O tym, jak być dobrym wychowawcą, opowiada Anna Omilianowska.

Kryzys czwartoklasisty

Wyzwania, które pojawiają się w czwartej klasie, stanowią jeden z istotnych punktów zwrotnych w rozwoju dziecka-ucznia. Więcej przedmiotów, nowi nauczyciele, natłok spraw, stres. Jak sobie z tym poradzi, zależy od tego, ile dostanie empatii i wsparcia.

Jak budować dobre relacje nauczyciela i rodzica

Szkołę tworzą uczniowie, nauczyciele i rodzice. Dzieci odnoszą najwięcej korzyści, gdy dorośli ze sobą współpracują. Warto więc, żeby nauczyciele i rodzice umieli ze sobą konstruktywnie rozmawiać. Tylko jak to robić, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli?

Mówić uczymy się razem

Dziecko rodzi się z predyspozycją do opanowania języka, ale to, jak się nim posługuje, zależy od jego najbliższego otoczenia – rodziny oraz pierwszych nauczycieli w przedszkolu i nauczaniu początkowym. O czym powinniśmy pamiętać i czego dopilnować, by najefektywniej zadbać o rozwój i poprawność mowy u dziecka?

Technologia w edukacji – na cyfrowym zakręcie

Spór o to, czy technologia cyfrowa zbawi edukację, czy ją zniszczy, nie ma sensu. Jest to po prostu kolejne narzędzie wymyślone przez człowieka i jako takie musi zostać odpowiednio zaprojektowane i zastosowane, żeby przynieść pożądane korzyści. Również w edukacji.

Teksty i zabawy dla dzieci

Proponujemy Wam i Waszym dzieciom próbkę najlepszych treści z magazynów „Świerszczyk” i „National Geographic Odkrywca”. 
Znajdziecie tu angażujące uwagę aktywności, literackie teksty najlepszych polskich autorów i ciekawe artykuły.
To najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu!


Świerszczykowe teksty i zabawy (5-9 lat)

Dzięki świerszczykowym treściom Wasze dziecko:

- miło spędzi czas wolny od zajęć przedszkolnych i szkolnych;
- dowie się, że czytanie jest przyjemne i zabawne;
- poćwiczy logiczne myślenie;
- rozwinie swoją wiedzę i rozbudzi ciekawość świata.

Proponowane teksty i aktywności są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-9 lat, ale z przyjemnością korzystają z nich także nieco starsze dzieci.

Jeśli spodobają się Wam nasze propozycje, możecie zamówić magazyn „Świerszczyk” z bezpłatną dostawą do domu.
Wystarczy wejść na www.swierszczyk.pl i wybrać opcję prenumeraty.


Wydrukuj i baw się z dzieckiem:


Wciągające aktywności z „National Geographic Odkrywca” (9-13 lat)

Z zabawami i tekstami z magazynu „National Geographic Odkrywca” mądrze spędzicie wolny czas z dzieckiem: 

- rozwiniecie umiejętności (liczenia, wnioskowania logicznego, wykorzystywania wiedzy w praktyce) poprzez angażującą zabawę lub ciekawe eksperymenty;
- przyswoicie informacje podawane w formie ciekawostek lub osobistych opowieści;
- dzięki starannie dobrane ilustracjom zobaczycie piękno naturalnej przyrody i fascynujące obiekty stworzone przez człowieka.

Proponowane treści przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat.

Jeśli podoba się Wam takie podejście do nauki, możecie zamówić magazyn „National Geographic Odkrywca" z bezpłatną dostawą do domu lub szkoły. Wystarczy wejść na www.ngodkrywca.pl i wybrać opcję prenumeraty.


Wydrukuj i baw się z dzieckiem:

Polecane

Wiemy, o czym marzą dzieci

Marzenia to klucz do dziecięcej duszy. Dlatego zapytaliśmy o nie uczniów.

Najlepsze zawody przyszłości

Kto będzie miał dobrą pracę?

Fitness mózgu dziecka

Jeszcze dwie, trzy dekady temu sądzono, że mózg się rozwija jedynie w dzieciństwie, a powyżej pewnego wieku podlega już wyłącznie zmianom starczym. Dziś wiemy, że to nieprawda – mózg posiada komórki macierzyste, a odpowiednio stymulowany, może przez całe życie produkować nowe neurony. Posłuchajcie, co o tym mówi Maciej Błaszak, prof. UAM, kognitywista, biolog, specjalista z dziedziny neurodydaktyki.

Książka na receptę: Ta akcja wyjdzie dzieciom na zdrowie!

Nie zdziwcie się, jeśli – odwiedzając z dzieckiem lekarza – otrzymacie receptę na czytanie. To nowa ogólnopolska akcja Fundacji Powszechnego Czytania, której współzałożycielem jest wydawnictwo Nowa Era.

Dysleksja i inne trudności

Jak uczeń z dysleksją, dyskalkulią itp. odnajdzie się w liceum?

Edukacja przyszłości i kompetencje XXI wieku, cz. 1

O edukacji przyszłości i kompetencjach XXI wieku rozmawiają Jolanta Gałecka, ekspert edukacyjny, oraz Jan Stradowski, szef działu nauki magazynu „Focus”.

Co sprawia, że ludzie odnoszą sukces?

Dlaczego ludzie odnoszą sukces? Jaki wpływ na sukces ma nastawienie psychiczne, jak oceniać i chwalić, aby owo nastawienie było pozytywne i jak wspierać motywację u dzieci? Ciekawi? Zapraszamy na seans!

Materiały i wsparcie edukacyjne dla rodziców

W podróż przez krainę wiedzy i umiejętności, podobnie jak w każdą inną, należy wyruszyć z odpowiednim ekwipunkiem. Warto dobrze się zaopatrzyć, by w edukacyjnej przygodzie dziecka być dla niego wspierającym i pomocnym kompanem. Z myślą o potrzebach rodziców Nowa Era nieustannie przygotowuje praktyczne materiały i pomoce, wśród nich m.in.:

 • Wspieraj i inspiruj – artykuły pełne merytorycznych treści, z których dowiesz się, jak wspierać zainteresowania Twojego dziecka.
 • Serwisy dla rodziców, w których znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat szkół i egzaminów, a także inspirujące wideoporadniki wspomagające rozwój i pozwalające na doskonalenie kompetencji.
 • Okiem eksperta – zbiór artykułów eksperckich dotyczących procesu dydaktycznego, rozwoju psychicznego i emocjonalnego dziecka, nowych trendów w szkolnictwie i wielu innych tematów związanych z edukacją.
 • Teksty i zabawy dla dzieci – skarbnica gotowych materiałów do pobrania i wydrukowania! Znajdziecie tu mnóstwo zabaw, wierszy, czytanek, łamigłówek i artykułów – wszystkie z nich to wyselekcjonowane treści z magazynów „Świerszczyk” i „National Geographic Odkrywca”.

Zobacz także